6 ženklai, kad persistengėte sportuodami

Moteris sporto klube / Vida Press nuotr.
Moteris sporto klube / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Žmonės dažnai mano, kad kuo labiau stengsis, tuo geresnių rezultatų pasieks. Ir iki tam tikros ribos taip ir būna. Tačiau ją peržengus, įdėtų pastangų ir sėkmės kreivė nebesusikerta tame pačiame taške – kuo daugiau stengiamasi, tuo labiau tolstama nuo tikslo. Tai galioja visoms sritims. Šįkart pakalbėkime apie mėgėjišką sportą.

Kol vieniems sunku prisiruošti (ar prisiversti) pasportuoti porąkart per savaitę, kiti darbuojasi gerokai uoliau. Yra žmonių, tampančių kone priklausomais nuo sporto, rezultatų siekimo ir gaunamų laimės hormonų ar adrenalino.

Kokie ženklai gali įspėti, kad persistengiate sportuodami?

1. Po treniruotės jaučiatės pervargę

Sportas reikalingas ne tik fizinei formai palaikyti, bet ir nuotaikai pagerinti bei būti energingesniems – treniruotės metu ir po jos organizme pasigamina daugiau endorfinų. Atsigavę po treniruotės, jaučiamės energingesni ir laimingesni, nei buvome prieš ją. Bet jei taip ir neatsigaunama? Jei vos sugebama paršliaužti namo? Ženklas, kad treniruotė buvo per intensyvi arba arba kad tų treniruočių yra per daug.

2. Jūsų sportiniai rezultatai suprastėjo

Sunku padaryti tai, kas buvo įprasta anksčiau? Tą patį atstumą nubėgate lėčiau arba jo neįveikiate, nebepakeliate įprasto svorio ar nepavyksta atlikti įprastų pratimų serijų? Kitaip tariant, tampate lėtesni ir/ar silpnesni, nors daug treniruojatės? Galbūt čia ir yra bėda – jūsų kūnas pavargo.

Atsispaudimai
Atsispaudimai / Vida Press nuotr.

3. Jums nuolat ką nors skauda

Kai sportuojama labai dažnai, raumenys nespėja atsistatyti ir tai reiškia, kad sportuojate būdami silpni. Padidėja traumų tikimybė.

Jausti raumenų maudimą po treniruotės – normalu. Skausmą – irgi, tais atvejais, jei išmėginote naują treniruotės rūšį, bėgote kitą distanciją ar atlikote jums neįprastus pratimus. Tačiau jei skausmai tampa chroniški, jie neišnyksta po dienos ar dviejų, ypač jei skauda kelius, nugarą, pėdas ar blauzdas arba atsinaujino senos traumos, turėtumėte sustoti ir susimąstyti – skausmas gali kilti dėl to, kad neteisingai atliekate pratimus, jums netinka ta sporto šaka, turite sveikatos problemų, apie kurias nežinojote, arba tiesiog persistengiate.

Kai sportuojama labai dažnai, raumenys nespėja atsistatyti ir tai reiškia, kad jūs sportuojate būdami silpni. Padidėja traumų tikimybė.

4. Sustojęs kūno progresas

Kad ir kaip stengiatės, kūnas nustojo keitęsis arba keičiasi ne į gerąją pusę? Kai persisportuojama, kūnas pradeda vystytis priešingai, nei norėtume. Galima vėl sustambėti (jei sportuodami numetėte svorio) arba raumenys gali šiek tiek pradėti nykti, jei dėl per uolaus sporto jie nusidėvėjo.

Raumenims po fizinio krūvio reikia atsistatyti, o tam reikia poilsio.

Atsispaudimai
Atsispaudimai / Vida Press nuotr.

5. Norite daugiau cukraus nei įprastai

Nesupraskite to pažodžiui – tai nereiškia, kad pradėjote dėti daugiau šaukštelių cukraus į kavą ir arbatą – kalbame apie tam tikros rūšies angliavandenius, kurie iš esmės yra cukrus.

Kūnas reikalauja cukraus tada, kai organizme yra aukštas kortizolio arba žemas glikogeno kiekis. Jeigu jums norisi šokolado, makaronų ar bandelių, tai gali būti ženklas, kad persisportuojate arba jums trūksta miego. Cukrus – greitas, bet trumpalaikis būdas energijai gauti.

6. Jums sunku užmigti

Sunku užmigti, o naktį dažnai nubundate? Aiškinant paprastai, jei jums sunku užmigti ir ilgai išmiegoti, tai reiškia, kad jūsų simpatinė nervų sistema dirba net ir tada, kai jūs ilsitės.

Tai gali būti kelių problemų ženklas – kad persisportuojate arba kad patiriate per daug streso ir yra sutrikęs hormonų balansas. Taip pat tai gali būti šių priežasčių samplaika.

Atsispaudimai
Atsispaudimai / Vida Press nuotr.

Ką daryti, jei įtariate, kad persisportavote?

Duokite sau savaitės pertrauką, valgykite kuo sveikesnį maistą, gerkite pakankamai vandens. Daugiau ilsėkitės – tuomet ir organizmas greičiau atsistatys. O pradėję vėl sportuoti, dažniau darykite pertraukų tarp treniruočių. Jei nesate profesionalūs sportininkai, pasirengę karjerą baigti gana anksti dėl suprastėjusios sveikatos, sportuoti kasdien tikrai nėra būtina. Nebent tai būtų greitas pasivaikščiojimas, važinėjimas dviračiu ar lengva mankšta.

Atsistatyti po fizinio krūvio taip pat padeda joga ir meditacija.