Kai mama vaiką augina viena. Svarbu, kad nepristigtų vyriško autoriteto
Tėvų skyrybos vaikui – sudėtingas gyvenimo etapas. Visgi kai kurie psichologai sako, kad nepilnų šeimų vaikai lygiai taip pat gerai pritampa darželyje ar mokykloje, sutaria su bendraamžiais. Tačiau be tėvo gyvenantys vaikai dažniau jaučia ilgesį, pyktį, pavydą.
Kam vaikui reikalingas tėtis?
Vyriško ir moteriško elgesio pavyzdžiui suformuoti reikalingi abu tėvai. Būti moteriška mergaite mokomasi iš mamos. O tėtis berniukui – vyro prototipas.
Apsauga ir meilė – vienas pagrindinių dalykų. Tėčio buvimas šalia suteikia vaikui aukštesnį statusą bendraamžių akyse. Mažasis stengiasi, kad visi matytų, jog jis yra ne vienas ir turi tvirtą užnugarį. Kuo daugiau meilės vaikas patiria šeimoje, tuo labiau pasitiki aplinkiniu pasauliu. Be to, vaikui reikalingas autoritetas, kurį vaikas nuolat matytų, galėtų lygiuotis ir pasikliauti.
Vyriško ir moteriško elgesio pavyzdžiui suformuoti reikalingi abu tėvai. Būti moteriška mergaite mokomasi iš mamos. Pastarosios moteriškumas pasireiškia bendraujant su vyru. Tad dukrai tėtis – pirmasis svarbus vyras gyvenime. O berniukas jame mato būsimą save, stebėdamas tėtį susiformuoja vyro prototipą.
Po tėvų skyrybų šiuos poreikius vaikas gali patenkinti stebėdamas ir bendraudamas su vyresniais broliais, seneliais, dėdėmis, vėliau – su mamos draugu ar antruoju vyru.
Trys galimi tėčių variantai
Išsiskyrus suaugusiųjų keliams, tikėtina, kad vyras pasirinks vieną iš elgesio modelių: idealųjį, realųjį ir kraštutinį. Idealusis variantas tada, kai tėvas, suprasdamas, kad išsiskyrė tik su vaiko motina, meilę atžalai rodo stengdamasis kuo daugiau laiko praleisti kartu ir aktyviai dalyvauti vaiko gyvenime bei auklėjime: dažnai lanko, padeda, rūpinasi. Realusis, kai tėvas vaiką lanko daugiausiai kartą per savaitę, mažiausiai – kartą per metus, tačiau susitikimai nėra reguliarūs. O kraštutinis variantas yra tas, kai vyras, išsiskirdamas su motina, išsiskiria ir su vaiku, prisimena jį tik kritinėmis gyvenimo akimirkomis. Tokiu atveju tėtis dažniausiai vaiko gyvenime neegzistuoja.
Iš tikrųjų nesvarbu, kurį iš šių elgesio modelių vyras pasirinktų, tolesnis bendravimas su vaiku ir požiūris į tėtį labai daug priklauso nuo mamos. Kas vyksta mažoje galvelėje, kai tėtis išeina? Neretai vaikas pirmiausiai kaltina save, nes mano, kad padarė kažką blogo, todėl tėtis išeina. Abiejų tėvų pareiga paaiškinti, kodėl tėtis išėjo ir kad vaikas nėra dėl to kaltas.
Savaitgalinis tėtis
Laikas su tėčiu, kuris ateina tik savaitgaliais, vaikui reiškia nuolatines linksmybes, dovanas ir džiaugsmą. Tėvas per trumpą laiką bando kuo daugiau patirti, duoti atžalai. Todėl dažnai praleistas laikas su tėčiu vaikui labai patinka. Visgi po tokių savaitgalių vaikui būna sunku sugrįžti į kasdienybę, nes jis nesupranta, kodėl baigėsi linksmybės ir mama verčia atlikti savo pareigas.
Vaiką gali ištikti pykčio priepuolių, nes jis jausis nepatenkintas, liūdnas. Tėtis, matydamas vaiką tik savaitgaliais, nori būti pats geriausias. Deja, tą gerumą supranta per linksmybes ir vaiko norų pildymą, dovanų pirkimą. Tačiau yra ir tokių tėvų, kurie savo vaikus matydami tik savaitgaliais sugeba išlaikyti įprastas normas ir taisykles, o tai yra labai naudinga pačiam vaikui.
Kaip elgtis mamai?
Nors psichologų nuomonės išsiskiria, tačiau visuomenėje priimta manyti, kad vienišai mamai berniuką užauginti yra sudėtinga – sunkiau nei mergaitę. Štai keletas patarimų.
- Jei nuolat sūnui kartosite, kad dėl jo aukojate savo gyvenimą, yra tikimybė, kad berniukui gali susiformuoti liguistas kaltės jausmas.
- Nuolat vaiką ramiai pratinkite prie minties, kad vieną dieną gali atsirasti antras tėtis. Tikėtina, kad taip įvykus, vaiko reakcija bus kur kas švelnesnė ir ramesnė.
- Nuo mažutės aiškinkite sūnui, kad ateityje jis turės pasirūpinti savo žmona, vaikais, mama, o ne atvirkščiai.
- Nuo mažens pratinkite berniuką jums padėti, o kai paūgės – atlikti vyriškus buities darbus. Būtina priminti, kad jis – šeimos vyras, pagalbininkas.
- Pernelyg griežtai neribokite draugysčių, tačiau nuolat stebėkite, su kuo jis draugauja.
- Nenuleiskite rankų ir neužsidarykite tarp keturių sienų. Po skyrybų niekas nesibaigia. Be to, mažylis turi matyti, kad mama nenuleido rankų ir toliau kuria savo laimę. Stipri mama – autoritetas vaikui.
- 5–7 metų berniukams labai reikia vyriškos draugijos. Pasistenkite, kad vaikas pakankamai leistų laiko su seneliu, dėde ar lankytų būrelius, kuriuos vestų autoritetingi vyrai mokytojai.
TAIP PAT SKAITYKITE: Studijoje „Kuria vaikai“ mažiesiems leidžiama tai, ko negalima daryti namuose