9 žingsniai prieš keičiant mitybą. Kodėl pirmadienis – netinkama diena?

Daržovės / „Fotolia“ nuotr.
Daržovės / „Fotolia“ nuotr.
2015-10-11 17:00
AA

Jei norite padailinti figūrą ir ketinate laikytis dietos ar tiesiog keisti mitybos įpročius, nepulkite lyg akis išdegę – organizmui reikia paruošiamojo laikotarpio.

Turėkite motyvaciją

Pirmasis ir, ko gero, svarbiausias žingsnis – tinkamas psichologinis nusiteikimas. Būtina gerai suvokti, kodėl norite sulieknėti. Surašykite tikslus ant popieriaus lapo ir kasdien perskaitykite, detaliai įsivaizduodami, kaip keičiasi kūnas ir kaip džiaugiatės naujais pokyčiais. Tinkama ir aiški motyvacija padeda vizijoms virsti apčiuopiamu rezultatu.

Tikėkite savimi

Dažnai pastangos atsikratyti keleto nereikalingų kilogramų baigiasi nesėkme vien todėl, kad nepasitikime savo jėgomis. Senesnė patirtis neleidžia tikėti, kad šį kartą tikrai pavyks. Tačiau mintys labai veikia mūsų pasąmonę ir, jeigu jos yra skeptiškos, galima beveik garantuoti, kad planas pasmerktas žlugti. Ką daryti? Jeigu išbandyti lieknėjimo būdai nepasitvirtino, jų nekartokite, išsirinkite naują. Ir tikėkite, kad jis būtinai bus veiksmingas, vienintelis, kuris tiks jums.

Būkite kantrūs

Daugelis nustoja laikytis dietos nepraėjus nė porai dienų. Taip atsitinka todėl, kad labai sunku įveikti psichologinę priklausomybę nuo senųjų valgymo įpročių, kitaip sakant, sunku persilaužti. Tad nusiteikite kantriai ištverti persilaužimo laikotarpį, būkite pasiruošę sunkesnėms akimirkoms.

Šiuo atveju vėlgi padės aiški motyvacija – ji turi būti stipresnė nei šios minutės užgaida. Svarbu prisiminti, kad naujiems įpročiams susiformuoti reikia 10–21 dienos. Jei ištversite šį laiką, vėliau viskas klostysis kuo puikiausiai – nebus sunku atsispirti pagundoms, pamiršite senuosius įpročius, norėsis dar labiau tobulinti naujuosius ir siekti geresnių rezultatų.

Išsirinkite tinkamą mitybos sistemą

Į kiekvieną lieknėjimo būdą, dietą žvelkite su tokia nuostata: ar galiu tai paversti nuolatiniu gyvenimo būdu? Valgydama vien varškę ar grikius – vargu. Aišku kaip dieną, kad greitai pristigsite valios ir kilogramai grįš, gal net su kaupu.

Taip pat skaitykite: Sveikos gyvensenos filosofija ir receptais Solamita Sabaliauskaitė sužavėjo 27 tūkst. „Instagram“ sekėjų

Jei manote, kad laikydamiesi kokios nors monodietos greitai sulieknėsite, o paskui jau paisysite itin subalansuotos mitybos, norime nuliūdinti – specialistai tvirtina, kad taip nebūna. Po kiekvienos alkiu kankinančios dietos seka persivalgymų dienos, ir svoris vėl pradeda augti. Iš šio užburto, ydingo rato išeiti galima tik vienu būdu: rinkitės maksimaliai komfortišką mitybos sistemą.

Nepradėkite nuo pirmadienio

Daugelio praktika rodo, kad pirmadienis – tuščių pažadų diena. Gerai pradžiai tinka bet kuri savaitės ar mėnesio diena. O geriausia – šiandien! Todėl padėkite prakąstą sumuštinį ar spurgą į šalį ir susiraskite sveikesnį užkandį. Pajusite pasididžiavimą stipria valia, o tai labai svarbu, kai siekiate sulieknėti.

Išvalykite organizmą

Dabar pereikime prie fiziologinių dalykų, kurių svarbu paisyti prieš pradedant laikytis dietos. Visi žinome, kad kuo švaresnis organizmas, tuo geriau pasisavinamos maistingosios medžiagos, vitaminai ir mikroelementai, pagerėja medžiagų apykaita. Juk švaraus vandens nesinori pilti į neišplautą, nuosėdų pilną ąsotį...

Taigi pirmiausia atsisakykite kavos ar bent jau apsiribokite vienu puodeliu (be cukraus) per dieną. Rinkitės žolelių (jų tokia gausybė!) arbatą. Valgykite kuo lengvesnį, paprastesnį ir natūralesnį maistą: daug daržovių ir vaisių, kruopų, jei galite, atsisakykite mėsos, jeigu ne – rinkitės liesesnę ir valgykite jos mažiau. Jokių saldžių kepinių, saldainių, ledų.

Rytą būtinai pradėkite stikline vandens (geriausiai šilto) su pusės citrinos sultimis. Nueikite į pirtį, pasilepinkite SPA procedūromis. Ir venkite stresų – jie taip pat teršia mūsų protą, saugokite dvasinę ramybę. Į naujuosius pokyčius ženkite subalansuotu kūnu, protu ir širdimi.


Nepersivalgykite

Iš vakaro, prieš pradėdami laikytis dietos, paskutinį kartą pavalgykite 18 val. Geriausiai – baltymų su lengvaisiais angliavandeniais, pavyzdžiui, varškės su vaisiais ar žuvies (paukštienos) su daržovėmis. Tai paruoš organizmą naujai pradžiai, ryte prabusite jausdami lengvumą ir norą tęsti pradėtą darbą.

Ir atvirkščiai – vėlai vakare prisikimšę, ištampysite skrandžio sieneles, rytą atsikelsite apsunkę, nusivylę savimi, ir greičiausiai tą jausmą stengsitės nuslopinti valgydami... O juk svajojote visai apie kitokį scenarijų!

Skirkite vieną dieną iškrovai

Specialistai pataria pirmąją bet kokios dietos dieną padaryti iškrovą. Pasirinkti kokį nors mėgstamą produktą, padalyti jį į 5 dalis ir kas kelias valandas per dieną suvalgyti.

Tinkamiausi produktai: pasukos, kefyras, daržovės, vaisiai, kruopos. Tokia diena leis visiškai pailsėti virškinimo sistemai ir paspartins medžiagų apykaitos procesus tolesniais dietos etapais.

Rašykite dienoraštį

Bent jau pirmąją dietos savaitę. Jei patiks, tęskite. Fiksuokite ne tik ko, kiek ir kada valgėte, bet ir savo nuotaikos pokyčius, leiskite sau pašmaikštauti ar net pasišaipyti iš savęs. Užrašykite kuriozinius nuotykius, aplinkinių komplimentus. Būtinai įklijuokite ir savo nuotraukų (juk šiais laikais, kai fotografuoti galime mobiliaisiais telefonais, tai taip paprasta) – matyti, kaip keičiasi kūno formos, yra didelė paskata. Toks dienoraštis padės sekti suvalgomo maisto kiekį ar kalorijas, taip pat įkvėps nenuleisti rankų, didžiuotis savimi.

Dar keli geri patarimai

  • Rinkitės dietą, kuri jums iš tikrųjų patinka. Ne šiuo metu madingą ir ne tą, kurią pasirinko draugai. Dieta turi vilioti būtent jus.
  • Sugalvokite savo dietai vardą. Taip pat vardą sau – tam naujam žmogui, kuriuo tapsite po dietos.
  • Kad dieta pasirodytų patraukli, mažiausiai pusė jos produktų turėtų patikti. Patiekalai neturi būti sudėtingai ir ilgai gaminami. Geriausiai, kai dieta sutampa su jūsų dienos režimu.
  • Už kiekvieną numestą kilogramą palepinkite save (žinoma, geriau nauju pirkiniu nei torto gabalu). Kai pasieksite finalą, t. y. trokštamą svorį, pasidovanokite įspūdingą dovaną. Jei neskatinsite savęs, kęsti apribojimus bus labai sunku. Būkite sau dosnūs ir už pastangas atsilyginkite su kaupu!
  • Beprasmiška lieknėti, jei nejaučiate meilės sau. Graži figūra yra tai, ko esate verti! Kai tai prisiminsite, visi sunkumai atrodys tik nedideli išbandymai kelyje į tikslą.

Mitybos įpročius keičiame be streso!

Pakeisti mitybos įpročius yra ne lengviau nei mesti rūkyti. Juk pernelyg didelio apetito ir nesaikingo valgymo priežastys pradėjo formuotis dar vaikystėje.

Taip pat skaitykite: Košė nuo anemijos, peršalimo ir niūrios nuotaikos

Daugeliui tėvų, ypač vyresnės kartos, meilė vaikui ir rūpestis juo siejosi su skanesniu kąsniu, būtinybe maksimaliai pasotinti vaiką. Štai kodėl užaugę tokie žmonės jaučiasi saugūs ir ramūs tik tada, kai prisivalgo. Norint įveikti šią priklausomybę prireikia nemažai pastangų. Kaip galite sau padėti?

  • Lėtai, bet užtikrintai. Neužsibrėžkite pernelyg didelių tikslų, tik įgyvendinamus teoriškai ir praktiškai. Pavyzdžiui, atsikratyti 3 kg per 3 mėnesius. Paimkite du popieriaus lapus, viename pažymėkite, kiek sveriate dabar, kitame – kiek norite sverti. Dar keliuose kituose pažymėkite tarpinius etapus – koks svoris kiekvieno mėnesio pabaigoje. Siekti tikslo nuosekliai, etapais yra daug lengviau. Sugalvokite, tarkime, kaip per mėnesį neteksite vieno kilogramo. Tam didelių pastangų nereikia – užteks atsisakyti baltų miltų gaminių ir kasdien 20 minučių skirti mankštai.
  • Minties galia. Kai kuriems padeda vizualizacijos metodas. Jo esmė – kuo detaliau įsivaizduoti save trokštamo svorio, apimčių. Šį vaizdą nuolat turėti galvoje, grožėtis juo, džiaugtis lyg tai tapo tikrove. Mūsų mintys materializuojasi! Ir jokių stebuklų čia nėra. Tiesiog ten, kur sutelkta energija, vyksta pokyčiai. Siekiamybė bus tokia stipri, kad nė patys nepajusite, kai ranka ims tiestis į daržovę, o ne saldumyną. Užuot važiavę autobusu, kelias stoteles paėjėsite pėsčiomis.
  • Graži aplinka. Stenkitės kuo dažniau serviruoti stalą, valgyti iš gražių indų gražiose vietose. Juos rinkitės žalių ar mėlynų atspalvių – taip slopinsite apetitą. Galima įsijungti ramią muziką – kils noras lėčiau kramtyti.
  • Daug dėmesio sau. Dažnai maistas tampa pakaitalu to, ko gyvenime trūksta – draugo, artimų santykių. Lieknėdami būkite labai atidūs savo norams ir poreikiams. Lepinkitės kvapiomis procedūromis, bendraukite su įdomiais žmonėmis, lankykitės kultūros renginiuose.