A.Adamkienei paskutinį „sudie“ tarė ir žinomi žmonės: J.Statkevičius vos tramdė ašaras

Atsisveikinimas su Alma Adamkiene Vilniuje / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.
Atsisveikinimas su Alma Adamkiene Vilniuje / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.
Margarita Vorobjovaitė
Šaltinis: 15min, Žmonės.lt
A
A

Antradienį nuo ryto Vilniuje prie Prezidentūros vėl driekėsi eilė žmonių, atvykusių atsisveikinti su Alma Adamkiene. Pagerbti filantropės, pirmosios šalies ponios atminimo atvyko ir žinomi žmonės, tarp jų – mados dizaineris Juozas Statkevičius.

Mados dizaineris Juozas Statkevičius vos tramdė ašaras. Jis dalijosi prisiminimais, kaip su Adamkų šeima ne kartą teko kartu sėsti prie bendro stalo, o velionę prisiminė buvus „tokia ikona, kokių dabar jau vargu ar bus“.

„Štai čia, šiame pačiame Prezidentūros kieme, ponia Alma, prieš man važiuojant į Paryžių, leido man surengti pristatymą, kad galėčiau surinkti lėšas renginiui Paryžiuje. Čia man buvo didžiausia jos pagalba. Ji buvo retas žmogus“, – graudindamasis prisiminė J.Statkevičius.

TAIP PAT SKAITYKITE: Prieš kelionę į Kauną – paskutinis atsisveikinimas su Alma Adamkiene: prie Prezidentūros – eilė

TAIP PAT SKAITYKITE: Alma Adamkienė amžino poilsio atguls Kaune: paaiškinta, kodėl ji bus laidojama ne Vilniuje

Juozas Statkevičius
Juozas Statkevičius / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Kalbėdamas apie Adamkų porą, jis prisiminė, kad abu vienodai elegantiškai ir atidžiai bendravo ir su karaliais, ir su paprasčiausiais gatvėje sutiktais žmonėmis.

„V.Adamkus ją labai mylėjo. Vestuvių sukakčiai jis man paskambino ir pasakė norintis jai užsakyti itin puošnią suknelę. Tai buvo taip švelnu, toks atidus ir mielas tikrai mylinčio vyro troškimas“, – kalbėjo J.Statkevičius.

Kalbėdamas apie asmeninę pažintį su A.Adamkiene, J.Statkevičius pasakojo, kad ši buvusi „tokio šiltumo, kad tai, atrodė, net švytėjo iš vidaus“.

„Vidinė inteligencija, kultūra, mandagumas, išlaikytumas, to juk nesuvaidinsi. Ji mokėdavo išklausyti. Labai paprasta, draugiška, suprantanti, šilta – štai tokia ji buvo. Jos vidus atsispindėjo ir jos išorėje“, – prisiminė dizaineris.

„Ji buvo labai paprasta, tą matome ir šiandien – visi norintys gali ateiti su ja atsisveikinti, pareikšti užuojautą, pabūti akimirką, galbūt pasakyti mintyse jai keletą žodžių. Visi vienodai laukiami“, – pastebėjo J.Statkevičius.

Į Prezidentūrą pagerbti A.Adamkienės antradienį taip pat atvyko Ričardas Doveika, Artūras Zuokas, Agnė Zuokienė, Vidmantas Janulevičius, Antanas Zabulis, Algirdas Kumža ir daugelis kitų.

Fotogalerija:

Itin artimai su Adamkais bendravęs Artūras Zuokas ponią Almą įvardijo kaip Lietuvos karalienę.

„Lietuva turėjo savo Karalienę. Visada žavėjausi Jos aristokratine ramybe, švelnumu, kuriuo apkabindavo visus. Ta vidine stiprybe, kuria ji dalinosi su mumis visais, bet svarbiausia – su Jumis, Valdai“, – feisbuke rašė A.Zuokas.

Laidotuvės – Kaune

Karsto išnešimo iš Prezidento rūmų Kolonų salės ceremonija įvyko 12.10 val.

12.30 val. už velionę bus aukojamos Šv. Mišios Arkikatedroje bazilikoje. Jas aukos kardinolas Audrys Juozas Bačkis. Laidotuvės numatomos 16.00 val. Kaune, Petrašiūnų kapinėse, ten į paskutinę kelionę ponią Almą lydės arkivyskupas Kęstutis Kėvalas ir kunigas Ričardas Doveika.

Sprendimas dėl Petrašiūnų kapinių – pačių Adamkų. Kaunas yra gimtasis prezidento Valdo Adamkaus miestas.

A.Adamkienė šių metų balandžio 28 dieną pateko į Santaros klinikas dėl insulto. Medikams nedelsiant atlikus skubią operaciją, visi lengviau atsikvėpė ir tikėjosi stebuklo, mat procedūra praėjo sėkmingai. Tačiau jos sveikata nesitaisė ir gegužės 21 d. šalį sukrėtė žinia apie jos mirtį.

Prezidentūros komunikacijos grupė visų norinčių atsisveikinti su buvusia pirmąja šalies ponia prašė nenešti gėlių, o joms skirtus pinigus, tęsiant Almos Adamkienės gyvenimo ir darbų dvasią, paaukoti filantropiniams tikslams.

Nepaisant to, tarp atėjusių išreikšti pagarbą vienas kitas vis dėlto turėjo bent po žiedą.

Alma Adamkienė gimė 1927 m. vasario 10 d. Šiauliuose, Lietuvos kariuomenės kūrėjo-savanorio Stasio Nutauto ir Onos Soblytės-Nutautienės šeimoje.

1944 m. artinantis antrajai sovietų okupacijai Alma Nutautaitė su tėvais ir seserimi Danute traukėsi į Švediją, tačiau nacių okupantų visa šeima buvo sulaikyta, motina su dukterimis pateko į Rygos kalėjimą, vėliau – į darbo stovyklą Vokietijoje.

Pasibaigus karui Alma Nutautaitė įstojo į Vokietijoje, Eichštete įsteigtą lietuvišką gimnaziją, kur susipažino su savo būsimu vyru Valdu Adamkumi.

Alma ir Valdas Adamkai susituokė 1951 m. JAV, Čikagoje.