Minia žmonių atsisveikino su Alma Adamkiene: karstas išneštas iš prezidentūros

Paskutinė Almos Adamkienės kelionė: karstas išneštas iš prezidentūros / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.
Paskutinė Almos Adamkienės kelionė: karstas išneštas iš prezidentūros / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.
Margarita Vorobjovaitė
Šaltinis: 15min
2023-05-23 09:40
AA

Antradienis – paskutinė diena, kuomet norintieji gali atvykti į Prezidentūros rūmus atsisveikinti su buvusia pirmąja šalies ponia Alma Adamkiene.

Nuo pat antradienio ryto į Prezidento rūmus rinkosi norintieji išlydėti A.Adamkienę į paskutinę kelionę.

Išreikšti užuojautos bei atsisveikinti su buvusia pirmąja ponia nuo pat 9 val. ryto vyksta daugybė šalies politikos ir visuomenės atstovų. Velionės vyras V.Adamkus atvyko bene pirmasis. Antradienio rytą tarp pirmųjų, atėjusių atsisveikinti su A.Adamkiene, buvo kadaise su Adamkais itin artimai bendravęs buvęs Vilniaus meras Artūras Zuokas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius, LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė. Su velione atsisveikino ir Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarų klubo nariai.

Diana Nausėdienė, Gitanas Nausėda / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Su A.Adamkiene antradienio rytą atvyko atsisveikinti krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, buvęs užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, daugybė diplomatų, velionę pažinojusių asmenų.

Atsisveikinimas baigėsi

Po pusės dvyliktos vartai į Prezidentūros kiemą buvo užverti ir daugiau žmonių nebepriimama. Į vidinį kiemą įvažiavo baltas katafalkas.

Prezidentūros rūmuose atsisveikinama su ponia Alma Adamkiene / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Po atsisveikinimo karstas su A.Adamkienės palaikais buvo vežamas į Vilniaus Arkikatedrą, kur 12.30 val. kardinolas Audrys Juozas Bačkis laikė Šv. Mišias ir sakys pamokslą.

Nespėję į atsisveikinimą rinkosi prie vartų, laukdami, kol išvažiuos katafalkas, kad galėtų A.Adamkienę palydėti į paskutinę kelionę.

Į Prezidentūros kiemą įsuko greitosios pagalbos automobilis. Paramedikė užėjo į vidų, tačiau netrukus išėjo.

Grojant styginių kvartetui išneštas kryžius, išsirikiavo garbės sargyba.

Almos Adamkienės laidotuvės / Margaritos Vorobjovaitės/15min nuotr.

Atvertos durys, išnešami apdovanojimai ir gėlės.

Prezidentūros rūmuose atsisveikinama su ponia Alma Adamkiene / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.
Diana Nausėdienė, Gitanas Nausėda, Valdas Adamkus / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Paskutinėmis minutėmis V.Adamkui atsisveikinant su ponia Alma šalia jo buvo ir prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene. Atsisveikinimui artėjant į pabaigą atvyko ir ponią Almą į paskutinę kelionę lydėsiantis kunigas Ričardas Doveika.

Karstas išneštas, gedintį V.Adamkų lydi Nausėdų šeima. Dėl sveikatos būklės V.Adamkus paskui procesiją vyksta automobiliu, Nausėdos ir kiti lydį karstą pėsčiomis. Už vartų susirinkusi minia žmonių palydi karstą.

Netrukus laidotuvių procesija pasiekė Arkikatedrą.

Almos Adamkienės laidotuvės / Margaritos Vorobjovaitės/15min nuotr.
Almos Adamkienės laidotuvės / Margaritos Vorobjovaitės/15min nuotr.

Buvusi prezidentūros darbuotoja: ji mums buvo kaip mama

Pakeliui į atsisveikinimą pakalbinta buvusi Prezidentūros darbuotoja Violeta neslėpė graudulio ašarų. Ji prisipažino, kad su A.Adamkienę ją siejo itin šiltas asmeninis ryšys.

Graudu kalbėti, tačiau greičiausiai nebuvo ir nebus Lietuvoje daugiau tokių žinomų visuomenės asmenybių, kurią labiau mylėtų.

„Teko ją asmeniškai pažinoti ir bendrauti su ja. Tai buvo nerealus, tiesiog fantastiškas žmogus. Graudu kalbėti, tačiau greičiausiai nebuvo ir nebus Lietuvoje daugiau tokių žinomų visuomenės asmenybių, kurią labiau mylėtų.

„Tiek, kiek teko dirbti čia, žmonės, visi darbuotojai ir aplinka, ją labai mylėjo“, – prisiminimais dalijosi Violeta.

Susigraudinusi ji prisiminė ir pirmuosius žingsnius, kuomet A.Adamkienė, „atnešė į Prezidentūrą tikrai vakarietiškų vėjų“.

„Tuo metu nemokėjome nei rengtis, nei bendrauti. O ji buvo toks geras pavyzdys, laužantis to sovietinio gyvenimo stereotipus.

Ji mums visiems buvo kaip sesuo, kaip mama, artimiausias žmogus“, – pasakojo pašnekovė.

Ji buvo legenda

Atsisveikinti atėjusi Rasa pasakojo su Adamkų šeima susipažinusi dar tuomet, kai šie gyveno išeivijoje.

„Ji buvo visiška legenda. Vienas geriausių, ramiausių, kukliausių ir šviesiausių žmonių. Su Valdu Adamkumi jis buvo tikras tandemas. Retai rastum porų, kurios taip viena kitą papildytų“, – kalbėjo pašnekovė.

Ji prisiminė, kad su V.Adamkumi susipažino dar tada, kai šis dirbo ekologu. Jau anuomet jis paliko neišdildomą vidinės kultūros ir aukštų standartų kupinos asmenybės įspūdį.

„Tuomet dar pamaniau, kad įdomu, kokia galėtų būti jo žmona, tačiau kai pamačiau Almą, viskas buvo iš karto aišku – jie buvo ne tik tandemas, bet tikrų tikriausia Lietuvos šeima. Nors ir neturėjo vaikų, tačiau Alma buvo tarsi mama visai Lietuvai“, – pasakojo Rasa.

Alma Adamkienė bus palaidota Kauno Petrašiūnų kapinėse.

Prezidentūros rūmuose – atsisveikinimas su ponia Alma Adamkiene (92 nuotr.)
+86

Alma Adamkienė gimė 1927 m. vasario 10 d. Šiauliuose, Lietuvos kariuomenės kūrėjo-savanorio Stasio Nutauto ir Onos Soblytės-Nutautienės šeimoje.

Almos Adamkienės gyvenimo akimirkos (38 nuotr.)

1944 m. artinantis antrajai sovietų okupacijai Alma Nutautaitė su tėvais ir seserimi Danute traukėsi į Švediją, tačiau nacių okupantų visa šeima buvo sulaikyta, motina su dukterimis pateko į Rygos kalėjimą, vėliau – į darbo stovyklą Vokietijoje.

Pasibaigus karui Alma Nutautaitė įstojo į Vokietijoje, Eichštete įsteigtą lietuvišką gimnaziją, kur susipažino su savo būsimu vyru Valdu Adamkumi.

Alma ir Valdas Adamkai susituokė 1951 m. JAV, Čikagoje.

Pirmadienio vakarą Prezidentūros rūmuose atsisveikinama su ponia Alma Adamkiene (86 nuotr.)
+80