Ar tikrai turėtume pulti valgyti avokado sėklas?
Kaip suvalgyti avokado sėklą – tokia mėgėjiška vaizdo medžiaga „Facebook“ tinkle per savaitę išplito kaip virusas. Rašant šį straipsnį, ji jau buvo peržiūrėta per 26 mln. kartų. Teigiama, kad sėkla – pati maistingiausia avokado dalis, joje daug ląstelienos ir naudingų medžiagų. Tačiau, kol dar nepradėjote pulti jų valgyti, pasiskaitykite, ką apie tai mano JAV mitybos specialistai.
Minėtame vaizdo siužete, kurį sukūrė tinklaraštininkė Sophie, siūloma vos vos peiliu įpjauti avokado sėklą, nuplauti ją ir dvi valandas padžiovinti 120 laipsnių karštyje. Tuomet nulupti viršutinį jos sluoksnį ir lengvai spustelti peiliu, kad sėkla skiltų pusiau. Tada supjaustyti ją griežinėliais ir sutrinti trintuvu. Gautą miltelius primenančią masę dėti į daržovių bei vaisių kokteilius arba kepinius.
Kai filmukas sulaukė tokio didelio ažiotažo, Sophie pajuto užgriuvusią atsakomybę ir feisbuke paskelbė, kad nėra profesionali dietologė, biologė ar virtuvės šefė ir kad prieš vartodami avokado sėklas žmonės turėtų pirmiau pasidomėti savo sveikata ir kitomis nuomonėmis apie šių sėklų vartojimą.
Panaršius internete galima sužinoti, kad avokado sėklos gerina širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, stiprina imunitetą, pristabdo senėjimo procesus, padeda kovoti su vėžiu ir t. t.
O ką apie tai mano šios teorijos priešininkai?
Nors yra šiek tiek tyrimų apie sėklose esančius naudingus junginius, nebuvo nustatyta, kad sėklas vartoti naudinga.
Su „Health.com“ bendradarbiaujanti mitybos specialistė Cynthia Sass šiam portalui teigė, kad pati yra didelė avokadų mėgėja ir valgo jų kasdien, kaip ir rekomenduoja savo klientams, tačiau į sėklų valgymą žiūri rezervuotai. „Nors yra šiek tiek tyrimų apie sėklose esančius naudingus junginius, nebuvo nustatyta, kad sėklas vartoti naudinga“, – komentavo C.Sass.
Tyrimų dėl avokado sėklų vartojimo kol kas atlikta nedaug, ir juose mokslininkai daro išvadas, kad siekiant nustatyti, ar saugu ir ar naudinga sveikatai vartoti avokado sėklas, reikia papildomų tyrimų. Negana to, iki šiol buvo sutelktas dėmesys ne į pačių sėklų, o į jų ekstrakto vartojimo galimą naudą, ir rezultatai gauti pasitelkus tik laboratorinius tyrimus, bet ne klinikinius duomenis.
Profesionali dietologė iš Atlantos Marisa Moore „Health.com“ teigė, kad nors yra tyrimų apie avokado sėklų ekstrakto naudą sveikatai, potenciali nauda, palyginti su rizika valgyti sėklas, nėra labai aiški.
Sertifikuota holistinės mitybos specialistė Ciara Foy „Global News“ iš esmės patvirtino tą patį: kad šiose sėklose yra daug tirpios ląstelienos ir antioksidantų (daugiau nei kitose daržovėse) ir tai padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje ir sumažinti uždegimų galimybę, tačiau įspėjo, kad nors istorinių duomenų, kad žmonės vartojo šiuos vaisius, daug, turime mažai informacijos apie avokado sėklų vartojimo pasekmes.
Net „California Avocado Commission“, vienijanti Kalifornijos valstijos avokadų augintojus, savo tinklapyje rašo, kad nerekomenduojama žmonėms valgyti avokado sėklų, nes jose yra medžiagų, kurios neskirtos vartoti/apdoroti.
Taigi, kol nėra aišku, ar tikrai galima valgyti avokadų sėklas, koks kiekis yra galimai naudingas ir kaip jas reikėtų apdoroti, geriau valgykite tik patį avokadą.
Avokadas yra supermaistas, jame yra 11 rūšių vitaminų ir 14 rūšių mineralų, bet kadangi vaisius labai kaloringas (100 gr. – 160–200 kcal.) ir riebus (100 gr. yra iki 32 gr. riebalų), norintiems nepriaugti svorio rekomenduojama suvalgyti ne daugiau kaip pusę vidutinio dydžio avokado per dieną. Tokio kiekio beveik užtektų dviem sumuštiniams ar gvakamolės porcijai.