Diena be plastikinių maišelių. Kaip kiekvienas galime jų naudoti mažiau?
Liepos 3 d. – Tarptautinė diena be plastikinių maišelių, kurių naudojimas, deja, vis dar opi problema. Aišku, labai patogu, jei pamiršote į parduotuvę atsinešti savo, nereikia sukti galvos. Tačiau gamtai padaroma didelė žala.
Kaip užsisuko ratas?
Siekiama, kad iki 2019 m. vienam europiečiui tektų ne daugiau nei 90 plonųjų plastikinių maišelių per metus, o iki 2025-ųjų – iki 40.
Šiuolaikinius plastikinius maišelius 1965 m. sukūrė Švedijos bendrovės „Celloplast“ darbuotojas Stenas Gustafas Thulinas. Idėja visiems labai patiko, nes maišelius buvo galima gaminti labai paprastai ir pigiai.
XX a. 9 dešimtmetyje maišeliai labai paplito – prekybos centrai pradėjo juos naudoti vietoj popierinių pirkinių maišelių, o šiuo pavyzdžiu pasekė ir mažesnės krautuvėlės. Tada niekas negalvojo apie jų daromą žalą – visi džiaugėsi naujove, paprasta gamyba ir produkto pigumu. Dabar žmonės supranta plastikinių maišelių daromą žalą ir stengiasi jų naudojimą sumažinti bei jų visai atsisakyti.
Europos Sąjungos šalyse sutarta mažinti bendrą plastikinių maišelių naudojimą. Siekiama, kad iki 2019 m. vienam europiečiui tektų ne daugiau nei 90 plonųjų plastikinių maišelių per metus, o iki 2025-ųjų – iki 40.
Daro didelę žalą gamtai
Plastiniai maišeliai daro didžiulę žalą gamtai: gamtoje jie visiškai suyra tik po kelių dešimčių ar kelių šimtų metų, jie yra viena didžiausių komunalinių atliekų, teršia vandens telkinius, užkemša kanalizacijas, dėl kontakto su jais žūsta gyvūnai, plastikinių maišelių gamyba susijusi su naftos išteklių naudojimu.
TAIP PAT SKAITYKITE: Taupymas: manija ar sąmoningas gyvenimo būdas?
Daugelis parduotuvių jau siūlo popierinių pakuočių ir maišelių. Deja, neretai jos būna su plastikinėmis detalėmis ir nėra visiškai ekologiškos. Norint jas utilizuoti, reikia atskirti plastikinę dalį nuo popierinės. Tai kainuoja ir laiko, ir finansinių kaštų.
Turime pakeisti vertybes
Deja, daugelis daiktų vis dar pakuojami į keletą plastikinių pakuočių, dėklų, kurios, iš tiesų, yra nereikalingos, o daiktas neretai būna kelis kartus mažesnis už pačią pakuotę. Pirkėjui reikia susimokėti už šias pakuotes. Tai, aišku, ir neekonomiška, ir neekologiška.
Žmonėms patinka pirkti gražius, dailiai supakuotus daiktus – tai estetiška, nuteikia maloniai ir esame įsitikinę, kad gražesnė pakuotė garantuoja kokybę. Tokį vartotojų požiūrį į plastikinius pirkinių maišelius lemia ir gamintojai bei pardavėjai: jie stengiasi prekes supakuoti kuo dailiau, siūlo nemokamus maišelius, kurių pirkėjui dažnai net nereikia, tačiau pasiima vien todėl, kad duodama nemokamai.
Tačiau būtent šį požiūrį reikia keisti ir tapti sąmoningesniems – turėtume susimąstyti, kad pačio daikto kokybė nuo pakuotės nepriklauso, kad pakuotę galų gale išmetame, o ji daro didelę žalą. Turėtume patys pagalvoti, prie ko veda toks elgesys ir požiūris: jis pražūtingas ir mums, ir gamtai.
TAIP PAT SKAITYKITE: Maisto pramonėje turėtų nelikti GMO
Kaip sumažinti plastikinių maišelių naudojimą?
- Jei nereikia, neimkite. Neimkite plastikinių maišelių produktams, kuriuos galite dėti tiesiai į krepšį: dideli vaisiai, daržovės ir pan.
- Panaudokite pakartotinai. Pakartotinai panaudokite jau turimus plastikinius maišelius. Pavyzdžiui, panaudokite juos kaip šiukšlių maišus.
- Visada turėkite su savimi. Tikrai daugeliui tenka užsukti į parduotuvę netikėtai, o tada prireikia nusipirkti ir vienkartinį maišelį. Kad to nereikėtų daryti, rankinėje ar kuprinėje visada nešiokitės savo medžiaginį maišelį, kurį galėsite panaudoti prireikus.
- Popieriniai maišeliai. Viena iš alternatyvų – rudo popieriaus maišeliai, jie yra ekologiškesni. Popierius yra daugkartinio naudojimo, atsinaujinantis šaltinis, suyra, be to, jį galima perdirbti ir jis nekenkia aplinkai.
- Medžiaginiai maišeliai. Naudokite maišelius, pagamintus iš natūralių medžiagų: drobės, kanapių pluošto ir kitų medžiagų.
- Pintinės. Itin stilingai atrodysite, jie apsipirkti eisite su pintine – plastikinis maišelis atrodo pigiai ir neestetiškai.
- Pasisiūkite savo maišelį biriems produktams. Jei daugelis pirkiniams jau turi medžiaginius maišelius, biriems produktams alternatyvų yra kur kas mažiau. Vienas iš pasiūlymų – pasisiūti daugkartinį, permatomą maišelį, pavyzdžiui, drobinį ar iš plonos užuolaidinės medžiagos (juk jis turi būti permatomas, kad pardavėja matytų, kokius produktus perkate).
- Apsipirkite turguje. Dažnam turguje pardavėjai birius ir kitus produktus deda į jūsų atsineštus indus, taras, maišelius. Deja, prekybos centruose tai beveik neįmanoma. Tad dažniau pirkite turguje – tai vienas iš būdų saugoti gamtą.
- Būkite originalūs. Skatinkite mokyklose ir darželiuose, darbovietėse organizuoti dirbtuves, kuriose būtų kuriami meno kūriniai iš plastikinių maišelių. Ypač tokias akcijas gali organizuoti prieš didžiąsias metų šventes: nepirkite puošmenų, gaminkite jas patys iš turimų plastikinių maišelių. Taip atkreipsite dėmesį į maišelių vartojimą ir sunaudosite jau turimus.
Sekite naujienas ir mūsų „Facebook“ puslapyje!