Ką reikia žinoti tiems, kurie savaitgalį planuoja grybauti

Baravykas / Fotolia nuotr.
Baravykas / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Užkietėję grybautojai jau spėjo prisirinkti pirmųjų miško gėrybių ir jomis pasidžiaugti. Tačiau visiems neprošal prisiminti, kuo grybai naudingi ir kaip juos tinkamai apdoroti.

Grybai – sunkiai virškinamas maistas, todėl vakarienei netinka, ligoniams ir vaikams jų taip pat reikėtų duoti saikingai.

Grybavimas – puiki savaitgalio veikla, kurios metu ne tik prisirenkate maisto, bet ir pabūnate gamtoje, pailsiname mintis. Tačiau labai svarbu atsiminti, kurie grybai kuriems patiekalams tinka ir su kokiais garnyrais juos valgyti gardžiausia, į kokias talpas geriau rinkti, kokius grybus apeiti iš tolo.

Kuo naudingi grybai

Grybai – ne tik gardūs, bet ir maistingi. Juose daug mūsų organizmui reikalingos ląstelienos, aminorūgščių, lengvai įsisavinamų angliavandenių, baltymų. Grybuose yra B grupės, PP, C, A, D vitaminų, geležies, magnio, cinko, jodo, fosforo. Ypač naudingi baravykai, rudmėsės, raudonviršiai, voveraitės.

Tiesa, nepamirškite, kad grybai – sunkiai virškinamas maistas, todėl vakarienei netinka, ligoniams ir vaikams jų taip pat reikėtų duoti saikingai. Nepatartina grybų valgyti ir sergantiems skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, tulžies pūslės akmenlige, sunkiomis kepenų, inkstų, kasos ligomis.

TAIP PAT SKAITYKITE: Patiekalai su pirmaisiais grybais

Baravykų pintinė
Baravykų pintinė / Fotolia nuotr.

Grybautojo atmintinė

  • Grybai linkę kaupti sunkiuosius metalus, todėl nepatartina grybauti pakelėse, miestų parkuose, prie geležinkelių.
  • Maistinių medžiagų daugiausia yra grybo kepurėlėje, kotuose mažiau. Naudingiausi jauni grybai, susenę gali būti netgi nuodingi. Geriausia valgyti šviežius, ką tik surinktus ir tinkamai apdorotus grybus. Nepalikite valgyti paruoštų grybų kitai dienai, nes jų negalima šildyti, o konservuotus būtinai suvalgykite per pusmetį.
  • Grybus rinkite tik į orui pralaidžius krepšius, geriausia pintus, juose nešami grybai išsaugos išvaizdą, nesusitrins. Plastikiniai maišai ar kibirai grybauti netinka.
  • Surinktas gėrybes pirmiausia labai atidžiai perrinkite (grybą, keliantį bent menkiausią įtarimą, geriau iš karto meskite – neverta dėl vieno susigadinti sveikatos), nuvalykite žemes, prilipusius lapus, gyvius, spyglius, nupjaukite purviną dalį, kotelius kruopščiai nuvalykite ir nuskuskite, nes žemėje gali būti pavojingų bakterijų.
  • Kai kurių rūšių grybų kepurėles reikia nulupti. Dažniausiai lupamos ūmėdės, kazlėkai, galima taip sutvarkyti ir pievagrybius.
  • Nuvalytus grybus perplaukite šaltu vandeniu, bet jokiu būdu nemirkykite. Nesitikėkite, kad taip atšoks visi nešvarumai, tik suprastės grybų skonis ir išvaizda.
  • Nuplautus didesnius grybus pasmulkinkite, o karčiuosius ir tuos, kurie kaupia kenksmingąsias medžiagas, pavyzdžiui, grūzdus, paliepes, šilbaravykius, apvirkite, perplaukite ir išpilkite nuovirą.
  • Baravykų, pievagrybių, raudonviršių, voveraičių, rudmėsių apvirti nebūtina – juos galima kepti iš karto.
  • Paruoštus gaminti grybus geriausia laikyti stikliniuose, ne metaliniuose induose ir kuo greičiau suvartoti.
  • Stipriai šalnų pakąsti grybai maistui netinka, nes juose susidaro nuodingųjų medžiagų.

Sekite naujienas ir mūsų „Facebook“ puslapyje!