Ieškosite paparčio žiedo? Iš tikrųjų stebuklingi ir lapai, ir šaknys
Daugeliui papartis asocijuojasi su Joninėmis ir meile. Jo žiedo ieškoma kiekvieną birželį. Tačiau ar pagalvojote, kad tai ne tik vasariškos šventės simbolis, bet ir augalas, kuris turi gydomųjų savybių.
Pasaulyje skaičiuojama maždaug 250 paparčio rūšių, o Lietuvoje yra 5. Tačiau visų rūšių paparčiai turi gydomųjų savybių.
Papartis augo dar prieš milijonus metų ir, beje, beveik nepasikeitė, tik šiek tiek sumažėjo. Be ryšio su miele, šis augalas dar puikus vaistinis augalas. Dar senovėje papartis buvo labai vertinamas ir žinomas kaip turintis gydomųjų savybių. Šis augalas minimas Dioskorido ir Plinijaus darbuose, o garsusis daktaras Avicena savo darbuose šį augalą aprašė gana detaliai.
Kuo naudingas?
Pasaulyje skaičiuojama maždaug 250 paparčio rūšių, o Lietuvoje yra 5. Tačiau visų rūšių paparčiai turi gydomųjų savybių. Paparčio šaknyse ir lapuose yra dervų, flavonoidų. Taip pat medžiagų, kurios gali paralyžiuoti kaspinuočius (kirmėles, kurių kartais atsiranda žmogaus žarnyne). Todėl paparčio šaknimis gydoma nuo kirmėlių.
Šis augalas gali padėti, jei kamuoja reumatas, mėšlungis, kankina sąnarių, stuburo skausmai, skaudant galvą, dantis. Liaudies medicina paparčius rekomenduoja jei vargina inkstų uždegimas, kamuoja nervinis sutrikimas, nelaikote šlapimo, sergant ginekologinėmis ligomis, esant nevaisingumui, išsiplėtusioms venoms.
Visgi reikia nepamiršti, kad papartis turi ir nuodingųjų savybių, todėl prieš jį vartojant būtina pasitarti su gydytoju.
TAIP PAT SKAITYKITE: Auginate alaviją? Turite vaistą nuo visų ligų
Keletas receptų
- Kojoms. Paparčių lapai gydo ilgai negyjančias žaizdas ir jas dezinfekuoja. O lapų nuoviras puikiai tinka kojų vonelėms daryti. Paparčių šaknis ir lapus pavirkite acte. 1 valgomajam šaukštui acto atskiesti reikia 1 šaukšto vandens. Pasigaminę tokį kompresą, galite gydyti kojų gangreną, ištinusios kojas. Ką tik nuskinti paparčių lapai pašalina kojų nuovargį, todėl galima jų dėti į batus.
- Vonia. O jei norite, galite pasidaryti ir vonią, kad teigiamą poveikį pajustų visas kūnas. Jums reikės maždaug 500 g paparčio lapų, kuriuos reikia užpilti 5 l karšto vandens. Visą skystį užvirkite ant silpnos ugnies ir pavirkite maždaug 15 min. Tuomet palikite pusvalandį, kad išsiskleistų gydomosios paparčių savybės ir supilkite į vonią su vandeniu. Tokioje vonioje pagulėkite iki pusvalandžio.
- Norint organizmą išvalyti nuo parazitų. Paparčių lapus pavirkite vyne. Vienai daliai lapų reikia, 5 dalių vyno. Toks nuoviras išsivalys parazitus iš virškinamojo trakto. O vaistinėse yra vaistų su paparčiu.
- Sąnariai ir nugara. Jei skauda sąnarius ir nugarą, padėti taip pat gali padėti paparčio lapai. Tereikia juos pridėti prie vietos, kurią skauda ir apvyniojus skudurėliu palaikyti. Iš pradžių skausmas turėtų sumažėti, o paskui visai dingsta.
- Norite gero miego ir puikiai pailsėti? Rekomenduojamas čiužinys, prikimštas sausų paparčių lapų. Toks čiužinys naudingas ir norint atbaidyti įvairius parazitus – blakes, blusas, kandis ir kt.
- Išsiplėtusioms venoms. Jei jūsų venos išsiplėtusios, sutrinkite šviežių paparčio lapų ir gautą masę sumaišykite su kefyru vienodomis dalimis. Tokį kompresą dėkite ant kojų ir laikykite per naktį.
- Labai naudingas ir paparčių aliejus. Susmulkinkite ir sutrinkite šviežius paparčio lapus užpilkite natūraliu alyvuogių aliejumi (taip, kad apsemtų lapus). Maždaug 7–10 dienų palikite šiltoje vietoje. Tada perkoškite, o lapų masę išmeskite. Tuomet į tokį aliejų pridėkite dar šviežių trintų paparčio ir lapų ir vėl palikite tokiam pat laikui. Taip kartokite maždaug 3–4 kartus. Gautu aliejumi tepkite skaudamus sąnarius, nugarą, sumušimus.
Įdomybės...
- Iš paparčio šaknies gamindavo nuovirą mylimajam prisivilioti.
- Šveicarų vaistininkas Nuferis viduramžiais sukūrė vaistų receptą iš paparčio. Tačiau jį nuo visų slėpė. Prancūzijos karaliaus Liudviko XVI gydytojo nurodymu, vaistininko receptas buvo nupirktas už didelę pinigų sumą iš našlės jau vaistininkui mirus.
- Japonijoje, Korėjoje, Kinijoje, Polinezijos salose vartojami rauginti paparčiai.
- Kanaruose kepama duona iš paparčių, vadinama Goleko. Seniau panašią iš paparčio šakniastiebių duoną gamindavo ir Vokietijoje, Bulgarijoje.
- Manoma, kad papartis harmonizuoja išorinio ir vidinio pasaulio energiją, todėl jį pravartu auginti ir kaip dekoratyvinį augalą.
TAIP PAT SKAITYKITE: Po poilsio gamtoje – daugybė įkandimų: kaip apsisaugoti?