Istorinis karūnuoto Charleso III pasirodymas: Bakingamo rūmų balkone – šeima be Harry ir netikėtas bisas

Karalius Charlesas III ir karalienė Camilla Bakingamo rūmų balkone / „Scanpix“ nuotr.
Karalius Charlesas III ir karalienė Camilla Bakingamo rūmų balkone / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2023-05-06 16:44
AA

Atverstas naujas Jungtinės Karalystės istorijos puslapis – karalius Charlesas III (74) gegužės 6-ąją žengė į sostą. Londono Vestminsterio abatijoje karūnuoti Charlesas III ir karalienė Camilla, grižę į Bakingamo rūmus, pirmąkart kartu pasveikino minią – su kitais karališkosios šeimos nariais pasirodė rūmų balkone. Tiesa, tarp jų nebuvo nuo britų karališkosios šeimos atsitraukusio princo Harry.

Karalius Charlesas III ir karalienė Camilla buvo karūnuoti gegužės 6 dieną, 12 valandą Londono laiku (14 val. Lietuvos laiku). Tokio renginio Britanijoje nebuvo jau 70 metų – iškilmingos ceremonijos metu valdovas karūnuotas, jam įteikti įvairūs valdžios ir tikėjimo ženklai bei pirmą kartą ant galvos uždėta Šv. Eduardo karūna. Camillai uždėta karalienės Marijos karūna.

Po pamaldų, procesijos, Jungtinės Karalystės karinių pajėgų saliuto ir sveikinimo karūnuotosios poros laukė dar vienas išbandymas – pasirodymas žmonėms Bakingamo rūmų balkone, praėjus 70 metų nuo Charleso motinos Elizabeth II karūnavimo.

Karūnuotasis karalius Karolis III ir karalienė Camilla iš Bekingemo rūmų balkono sveikina tautą / „Scanpix“/AP nuotr.
Karalienė Elizabeth II Bakingamo rūmų balkone, po ką tik įvykusios jos karūnacijos 1953 metų birželio 2 d. / Vida Press nuotr.

Jo Didenybės Charleso III valia jame stovėjo stebėjo tik 15 dirbančių karališkosios šeimos narių ir karališkąsias mantijas nešę garbės pažai.

„Kalbama ne apie jausmus. Šis renginys – ne šeimyninis, o valstybinis. Ir šią svarbią visuomenei akimirką balkone turi būti tik dirbantys šeimos nariai“, – skelbta rūmų pranešime.

Tai yra – Velso princas ir princesė su visomis trimis atžalomis, karališkoji princesė Anne su vyru viceadmirolu Timu Laurence’u, naujieji Edinburgo hercogai princas Edwardas ir hercogienė Sophie, neseniai gavę šį titulą, taip pat keli garbaus amžiaus giminaičiai: karaliaus dėdė Kento hercogas ir teta princesė Alexandra bei Glosterio hercogas – be kita ko, seniausias karalienės Viktorijos bei princo Alberto vyriškosios lyties palikuonis – su hercogiene.

Nuo Edvardo VII karūnavimo 1902 m. tapo įprasta, kad naujasis monarchas pasveikina minią The Mall gatvėje iš Bakingamo rūmų balkono. Prie Bakingamo rūmų susirinkusi didžiulė minia sveikino ir šlovino karūnuotus karalių ir karalienę. Skambant Jungtinės Karalystės himnui, karališkoji šeima stebėjo iškilmingą skrydį.

Tiesa, šią karūnacijos dalį kiek pakoregavo oro sąlygos, nes dėl darganoto oro į dangų negalėjo pakilti visi karališkųjų oro pajėgų daliniai. Dėl netinkamų oro sąlygų karūnavimo estafetę sudarė sraigtasparniai ir Karališkųjų oro pajėgų akrobatinio skraidymo komanda „Raudonosios strėlės“, padangę nudažę šalies vėliavos spalvomis. Skrydis truko dvi minutes ir 30 sekundžių.

Karališkosios šeimos pasirodymą lydėjo netikėtumas: vidun sugrįžęs Charlesas III ir Camilla į balkoną išėjo dar vieną kartą. Neplanuotas pasirodymas sukėlė dar didesnes minios ovacijas.

Fotogalerija:

Karūnuotasis karalius Karolis III ir karalienė Camilla iš Bakingemo rūmų balkono sveikina tautą (18 nuotr.)
+12

Balkone nebuvo nuo britų karališkosios šeimos atsitraukusio princo Harry, kuris iškilmėse Vestminsterio abatijoje dalyvavo vienas. Į abatiją jis atvyko šnekučiuodamasis su artima giminaite, Jorko princese Beatrice ir jos vyru Edoardo Mapelli Mozzi.

Tuo tarpu Sasekso hercogienė Meghan Markle liko Kalifornijoje su princu Archie, kaip tik tądien švenčiančiu ketvirtąjį gimtadienį, ir princese Lilibet.

Vis dėlto princui Harry teko susitaikyti su tuo, kad ceremonijos metu jis turėjo mažiau teisių nei kai kurie jo giminaičiai.

Princas Harry karūnacijoje / „Scanpix“ nuotr.

Kaip ir per Elizabeth II laidotuves, taip ir dabar, per Charleso III karūnavimą, princui Harry nebuvo leista dėvėti karinės uniformos. Manoma, kad tai jam – skaudus smūgis. Tiesa, su karine uniforma pasirodyti ceremonijoje negalėjo ir princas Andrew, kuris taip pat nebėra dirbantis karališkosios šeimos narys.

Sklandė gandai, kad vienas Amerikos televizijos kanalas pasiūlė princui Harry penkis milijonus JAV dolerių už karūnacijos komentarus tiesioginiame eteryje.

Fotogalerija:

Karaliaus Karolio III karūnavimo ceremonija Londone (77 nuotr.)
+71