Karūnuoto Charleso III „briliantinė“ ir „auksinė“ karietos: kodėl vienos iš jų nekentė karalienės

Karalius Charlesas III ir karūnacijos dienos karietos / „Scanpix“ nuotr.
Karalius Charlesas III ir karūnacijos dienos karietos / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2023-05-06 18:16
AA

Gegužės 6-ąją įvyko pirmoji per 70 metų karūnavimo ceremonija, kurios metu karūnuoti karalius Charlesas III ir karalienė Camilla. Iškilmingas, pompastiškas, daugiau nei 1000 metų istoriją skaičiuojantį renginys – didžiulė šventė visai Jungtinei Karalystei. Nors oro sąlygos šią dieną nelepino, Londoną užtvindė minios žmonių, liudijusios karališkosios poros kelionę Auksine ir Briliantinės sukakties karietomis.

Lietaus nepabūgusios minios šeštadienį Londono centrą pavertė raudonos, baltos ir mėlynos spalvų Jungtinės Karalystės vėliavų jūra.

Tūkstančiai žmonių karalių Charlesą III ir karalienę Camillą galėjo išvysti jau ryte, karaliaus procesijos iš Bakingamo rūmų į Vestminsterio abatiją metu. Karališkoji pora važiavo šešeto arklių traukiama Briliantinės sukakties valstybės karieta, pagaminta atitinkamos Elizabeth II valdymo sukakties proga, ir mojavo žmonėms.

Karaliaus Charleso III karūnacijos dienos karieta / „Scanpix“ nuotr.

Po apeigų abatijoje vyko karūnavimo procesija – karalius Charlesas III ir karalienė Camilla tuo pačiu maršrutu grįžo į Bakingamo rūmus. Grįžtančią karališkąją šeimą sveikino tūkstančiai žmonių.

Karalius ir karalienė mojo žmonėms iš Auksinės valstybės karietos, traukiamos aštuoneto arklių. Karieta – XVIII amžiaus kūrinys, kuris naudojamas visose karūnavimo ceremonijose nuo 1831 metų, Vilhelmo IV laikų. Keturias tonas sveriantis prabangus vežimas juda pėsčiojo greičiu. Ir garsėja nepatogumu – prityręs jūreivis Vilhelmas IV lygino jį su bangų blaškomu laivu, karalienė Viktorija skundėsi baisiu purtymu, o Elizabeth II tiesiai vadino karietą siaubinga.

XVIII amžių menanti Auksinė valstybės karieta, kuria karalius ir karalienė po apeigų grįžo į Bakingamo rūmus / „Scanpix“ nuotr.
Karaliaus Karolio III karūnacija / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Priekyje ant žirgų jojo kariai, o iš viso per Londono centrą žygiavo 4 tūkst. ginkluotųjų pajėgų narių. Antrasis paradas – daug didesnis nei pirmasis, su kitais karališkaisiais asmenimis ir didžiausia karinė procesija mieste nuo velionės karalienės Elizabeth II karūnacijos 1953 metais.

Procesija pakeliui į rūmus nusidriekė per Trafalgaro aikštę, po Admiraliteto arka, pro Šv. Jokūbo parką.

Sostinėje ir šalyje, nepaisant prasto oro, tvyro šventiška nuotaika. Male priešais Bakingamo rūmus uoliausi karališkosios šeimos gerbėjai pradėjo švęsti dar gerokai prieš karūnacijos apeigas, vykusias Vestminsterio abatijoje. Kai kas ten stovyklavo kelias dienas, kad galėtų iš geriausių vietų stebėti istorinį įvykį.

Fotogalerijos:

Dvi svarbiausios karūnacijos dienos karietos – „briliantinė“ ir „auksinė“ (15 nuotr.)
+9
Karaliaus Karolio III karūnavimo ceremonija Londone (77 nuotr.)
+71
Karūnuotasis karalius Karolis III ir karalienė Camilla iš Bakingemo rūmų balkono sveikina tautą (18 nuotr.)
+12

Gera atmosfera

12 val. 2 min. (14 val. 2 min. Lietuvos laiku) Kenterberio arkivyskupui Justinui Welby Vestminsterio abatijoje uždėjus ant 74 metų Charleso III galvos auksinę Šv. Eduardo karūną – senovinį šventą monarcho valdžios simbolį – 2,3 tūkst. abatijoje susirinkusių žmonių ir didžiulės minios visoje sostinėje šaukė „Dieve, sergėk karalių“.

Į Vestminsterio abatiją vedančioje Vaitholo gatvėje, kur minios sveikino ir mojo pro šalį važiuojant karaliui ir karalienei, 40 metų Emma Cuthbert džiaugėsi pamačiusi procesiją ir sakė, kad atvyko iš toli, todėl liks visai dienai.

Male tarp anksti susirinkusių gerbėjų buvo 55 metų Caryl Hall iš Pietų Afrikos ir jos paaugliai vaikai.

Minia prie Bakingamo rūmų Karolio III karūnavimo dieną / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Labai džiaugiuosi. Gera atmosfera – draugiška, džiaugsminga, patriotiška, – sakė C.Hall su plastikine karūna ant galvos. – Sunku buvo pažadinti paauglius, bet tai istorijos dalis.“

Dave'as Giddingsas atvyko iš Škotijos su žmona ir sūnumi. „Tai ateities dalis, tai svarbu“, – sakė šis 41 metų vyras, užsidėjęs aukso spalvos karūną ir JK vėliavos spalvų akinius.

Tačiau džiūgavo ne visi. Dar prieš tai, kai Charlesas III ir Camilla išvyko iš Bakingamo rūmų į Vestminsterio abatiją, policija naudodamasi naujais įgaliojimais, kurie buvo skubiai suteikti siekiant užkirsti kelią tiesioginių veiksmų grupėms, suėmė dešimtis protestuotojų.

Prieš monarchiją nusistatęs judėjimas „Republic“ („Respublika“) pranešė, kad buvo sulaikyti šeši jo organizatoriai, o klimato aktyvistai „Just Stop Oil“ informavo, kad buvo sulaikyta 19 šios grupės narių.

Screenshot 2023-05-06 at 14.47.33 / Urtė Alksninytė nuotr.

Vis dėlto dešimtys „Republic“ aktyvistų palei procesijos maršrutą laikė transparantus su užrašais „Ne mano karalius“.

Žmogaus teisių stebėjimo organizacijos „Human Rights Watch“ ir „Amnesty International“ išreiškė susirūpinimą dėl protestuotojų sulaikymo.

Nuotaikos nesugadino nė penktadienį prapliupęs lietus ir niūrios prognozės šeštadieniui.

Daug žmonių atvyko iš užsienio; tarp jų buvo 55 metų buvusi slaugytoja Christine Wilen iš Kanados.

„Atvykau į karūnaciją, – sakė ji. – Labai džiaugiuosi būdama čia, būdama šios istorijos dalimi. Visuomet buvau monarchistė.“

Neseniai atliktos apklausos rodo, kad parama karališkajai šeimai mažėja, ypač tarp jaunimo, bet šeštadienį Londono gatvėse netrūko įvairiausio amžiaus monarchistų.

21 metų londonietis Caba Mendesas, rengdamasis pasidaryti asmenukę su karališkąja procesija fone, sakė: „Tai puiki diena šaliai, negaliu sulaukti.“