J.Sakalauskas COVID-19 padarinius jaučia iki šiol: „Atsistatymas ne toks greitas, kaip norėjau“

Jonas Sakalauskas / Laidos „Sveikas rytojus“ nuotr.
Jonas Sakalauskas / Laidos „Sveikas rytojus“ nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2022-10-17 16:34
AA

Praėjusių metų gripo ir kitų virusinių ligų susirgimų duomenys atskleidžia, jog žmonių sergamumas šiomis užkrečiamomis ligomis buvo net 3 kartus didesnis. Kas mūsų laukia šįmet, kai COVID-19 virusinė infekcija dar neatsitraukusi?

Susirgimai gripu ar peršalimo ligomis pasireiškia sezoniškai, šaltuoju metų periodu. Kadangi žmogaus imlumas virusams yra didelis, kasmet skaičiuojama nemenka dalis žmonių, susergančių virusinėmis ligomis. Taip pat nederėtų pamiršti, kad šaltuoju metų laiku paūmėja jau spėjusi įsitvirtinti COVID-19 virusinė infekcija, kuri taip pat prisideda prie žmonių sergamumo didinimo.

Sveikatos ir sveikos gyvensenos laidoje „Sveikas rytojus“ buvo patariama, kaip pasiruošti gripo ir COVID-19 sezonui, kaip stiprinti savo organizmą, kad ligos mus aplenktų ir ką daryti, jei vis dėl to susirgome.

Laidoje savo asmenine patirtimi apie sveikatą ir persirgtos COVID-19 ligos liekamuosius reiškinius pasidalino operos solistas, kompozitorius, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vadovas Jonas Sakalauskas. Nors žinomas vyras ligos pasekmes išgyvena iki šiol, tačiau tiki, kad savo sveikatą gali pilnai atstatyti.

Jonas Sakalauskas / Martyno Aleksos nuotr.

„Atsistatymas vyksta, bet ne taip greitai, kaip norėjau. Dėmesio koncentracija, fizinės jėgos yra mažesnės. Uždegimas, sunki liga, režimo nebuvimas ir nejudrumas paliko pėdsakus mano organizme“, – pasakojo J.Sakalauskas.

Vyro teigimu, jis dažniau uždūsta lipdamas laiptais, šiek tiek sutrikusi kvėpavimo funkcija.

„Net sunkiausiais momentais, kai buvau ligoninėje ir man buvo diagnozuotas virusinis plaučių uždegimas, stengiausi daryti kvėpavimo pratimus. Manau, kad sąmoningas kvėpavimas yra viena iš veiksmingų priemonių, kuri padeda save nuraminti“, – pasakojo operos dainininkas.

Žinomas vyras atskleidė, kad labai mėgsta sportuoti, tačiau persirgus klastinga liga, išlaikyti tokį pat fizinį krūvį jau nebepavyksta.

„Aš esu sportuojantis, tačiau ne visada galiu taip sportuoti kaip norėčiau. Iki COVID-19 ligos atsiradimo mano gyvenime sporto buvo daugiau. Labai mėgstu bėgioti, žaisti krepšinį, šokti. Mano organizmas buvo pripratęs kasdien judėti, o ilsėtis tik po judesio, fizinio krūvio. Dėl to fizinis aktyvumas – vienas iš mano pagrindinių gyvybingumo šaltinių“, – pasakojo pašnekovas.

Jonas Sakalauskas / Martyno Aleksos nuotr.

J.Sakalauskas pasakojo, kad persirgęs COVID-19 liga iš karto kreipėsi pagalbos į medikus. Savo sveikatos atsistatymą po ligos jis patikėjo sanatorijos specialistams.

COVID-19 liga žinomam solistui ne tik priminė ir apie kitas egzistuojančias virusines ligas, bet ir paskatino pradėti lankytis sanatorijoje kur kas dažniau.

„Persirgimas COVID-19 liga man priminė apie gripą. Aš supratau, ką reiškia sunkus kvėpavimas, kas yra dusulys, ką reiškia, kai tu negali pasisavinti pakankamai deguonies, turi nešioti deguonies kaukę, kai negali numušti temperatūros“, – kalbėjo J.Sakalauskas.

Jis teigė, kad kiekvienais metais stengiasi bent du ar tris kartus pabūti sanatorijoje.

„Jeigu mes nepasirūpiname savo sveikata laiku, po to turime galvoti apie pasekmes, kurios būna skaudžios“, – teigė operos dainininkas.

Laidoje „Sveikas rytojus“ apie gripą bei COVID-19 kalbėjo ir fizinės medicinos, reabilitacijos gydytojas, psichoterapeutas Arvydas Balčius. Specialistas atskleidė, kad šaltuoju sezonu yra ypač svarbios kelios taisyklės.

„Šiuo metu labai svarbu yra tai, ką mes valgome, ar vartojame pilnavertišką maistą, vitaminą D, B grupės vitaminus, įvairius mikroelementus. Turime nepamiršti laikytis šių elementarių patarimų arba naudoti trijų aštuonetų taisyklę: 8 valandas miegoti, 8 valandas dirbti, 8 valandas bendrauti su šeima ir skirti laiko aktyviam savo organizmo atstatymui“, – laidoje kalbėjo gydytojas A.Balčius.

Arvydas Balčius / Laidos „Sveikas rytojus“ nuotr.

Gydytojas pasakojo, kokios procedūros padeda kovoti su COVID-19 liekamaisiais reiškiniais.

„Praėjus ne mažiau 2 savaitėms po pasveikimo, kai nukrenta temperatūra, galima atvažiuoti gydytis į sanatoriją. Procedūros ir naudojami fiziniai faktoriai tinkami ne tik gydymui, bet ir organizmo stiprinimui, sveikatinimui. Pavyzdžiui, viena iš gydymo procedūrų – druskų kambarys. Esminis šio gydymo principas yra toks: druska, į plaučius patekdama per kvėpavimo takus, nosį, nosiaryklę bei burną, suskystina gleives ir padeda mums iš organizmo jas pašalinti“, – pasakojo gydytojas A.Balčius.

Po persirgto gripo, COVID-19 ar kitų kvėpavimo sistemos ligų, sveikimą lengvina ir eteriniai aliejai bei koncentruota deguonis.

„Sanatorijoje esančiame aromaterapijos kabinete naudojami keli faktoriai. Naudojami keturi profesionalaus aromaterapeuto sukurti eterinių aliejų mišiniai, kurie tinka sergant peršalimo ligoms arba norint sustiprinti imuninę sistemą. Terapijos metu taip pat leidžiama muziką, naudojamos spalvos, kad mūsų kūnas pajungtų jusles ir įjungtų sveikimo mechanizmus mūsų organizme“, – pasakojo gydytojas.

Jo teigimu, organizmo atstatymui naudojama ir deguonies terapija. Ji yra skiriama, kai manoma, kad organizme gali būti lėtinis deguonies stygius.

„Tokia terapija ypač tinka persirgus COVID-19 liga, kada organizmo įsotinimas deguonimi yra kaip ir normalus, bet žmogus vis tiek jaučia nuovargį. Tokia procedūra gali būti taikoma atskirai arba kitų relaksacinių procedūrų metu, prijungiant ir papildomus fizinius faktorius“, – pasakojo A.Balčius.

Specialistas taip pat atskleidė, kad kraujotaką ir ląstelių atsinaujinimą gerina sausos angliarūgštės vonios, kuomet kvėpuojama oru, prisotintu deguonimi.

„Yra toks terminas – parabiozė. Kitaip tariant, kada ląstelė yra nei gyva, nei mirusi. Procedūra padeda tai ląstelei tapti vėl gyvai, vėl atsistatyti. Ląsteles atgaivinamos po gripo ar daugumos ūmių virusinių kvėpavimo susirgimų“, – pasakojo specialistas.

Sveikatos ir sveikos gyvensenos laida „Sveikas rytojus“ – 12 val. per TV8 televiziją!