Keletas prieskonių, kuriuos vertėtų reguliariai įtraukti į savo mitybą
Manau, ne kartą esate girdėję sąvoką „supermaistas“, tai itin mėgstama marketingo kompanijų žodyne. Kaip tyrimai rodo, kai mes suteikiame galią maistui „super“, „be cukraus“, „sveikas“, sąmonė tokį maistą priskiria prie sveikatai naudingo. Nieko blogo čia nėra, nes „supermaistas“ tikrai gausus naudingų maistinių medžiagų. Bet šis straipsnis – apie tai, kaip mūsų virtuvėje randami ir nebrangūs maisto produktai gali taip pat būti vadinami „supermaistu“.
Gydomasis prieskonis – vaistinė ožragė
Gali būti, jog apie šį prieskonį dar nesate girdėję, jis itin paplitęs Indijoje ir arabų šalyse, pasižymi organizmo funkcijas atstatančiomis savybėmis. Gali būti naudojamas patiekalams paskaninti, ypač troškiniams, arba vartojamas gydomosios arbatoms ruošti.
Neseniai atliktos studijos patvirtino, kad šio prieskonio vartojimas padeda sumažinti blogojo cholesterolio kiekį ir palaikyti cukraus lygį organizme. Jis itin saugus asmenims, kuriems gresia cukrinis diabetas, o kartais net vartojamas jau sergant diabetu, tačiau šiuo atveju svarbu pasitarti su gydytoju.
Minėto tyrimo metu asmenys vartojo apie 1,5 arbatinio šaukštelio vaistinės ožragės kiekvieną dieną 2 mėnesius, tyrimai patvirtino, jog tiriamųjų cukraus lygis organizme, bendras cholesterolis, trigliceridai, mažo tankio cholesterolis („blogasis“) sumažėjo. Puiku ir tai, jog vartojant natūralias maistines medžiagas galima išvengti šalutinio vaistų poveikio.
Ankščiau atliktos studijos taip pat rodo, jog šios sėklos, vartojamos kaip arbata, turi teigiamą poveikį maitinančioms mamoms – gali padidinti pieno kiekį ir net sužadinti libido.
Česnakas – ne tik peršalimui įveikti
Česnakas padeda širdžiai ir kraujotakai, pagerina atmintį ir imuninę sistemą, užkerta kelią senėjimo procesams.
Kitas prieskonis, kuris itin dažnai vartojamas lietuvių virtuvėje, pasižymi daugiau teigiamų savybių, nei manėme. Nors česnakas yra vis dar plačiai tiriamas, jau dabar aišku, kad jis padeda širdžiai ir kraujotakai, pagerina atmintį ir imuninę sistemą, užkerta kelią senėjimo procesams, gydo nuo peršalimo.
Šis prieskonis padeda sumažinti blogojo cholesterolio kiekį, tuo pačiu padidina gerojo cholesterolio kiekį. Taip pat padeda sumažinti vėžinių susirgimų riziką, ypač prostatos, skrandžio bei žarnyno.
Geriausias būdas gauti naudingiausias česnako savybes – valgyti jį žalią, nepakaitintą. Yra tikima, jog geriausia jį sutraiškyti, palaukti keletą minučių ir įdėjus į burną gerai sukramtyti. Deja, šviežio česnako vartojimas kai kuriems gali sukelti skrandžio skausmus, tokiu atveju siūlyčiau valgyti česnaką su šaukštu natūralaus jogurto. O blogą kvapą (iš dalies) padeda sumažinti šviežios petražolės.
Asmenims, kuriuos kamuoja padidėjęs kraujospūdis, cholesterolis ar imuninės sistemos sutrikimai, rekomenduojama valgyti 2 česnako skilteles per dieną.
Imbieras – vis dažniau vartojamas Lietuvoje
Šis prieskonis itin paplitęs tradicinėje kinų medicinoje, o dėl gydomųjų savybių vis plačiau naudojamas ir Lietuvoje.
Aš dažnai imbierą rekomenduoju besilaukiančioms moterims, nes jis saugiai padeda sumažinti rytinį pykinimą. Tačiau imbieras taip pat naudingas, jei jus kamuoja judėjimo sukeltas pykinimas (skrendant lėktuvu, važiuojant automobiliu ar plaukiant laivu). Tokiu atveju visada rekomenduočiau turėti džiovinto imbiero, kurį reikėtų kramtyti prevenciškai ir nelaukti, kol pradėsite jaustis prastai. O jei kamuoja pykinimas, sukeltas chemoterapijos, pasistenkite šio prieskonio įtraukti į savo mitybą.
Imbieras taip pat naudingas virškinimo sistemos sutrikimams gydyti: padeda esant pilvo pūtimui ar net vidurių užkietėjimui.
Jei jus kamuoja dažnos peršalimo ar chroniškos ligos, rekomenduoju reguliariai vartoti imbiero, nes jis pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis. Teigiami rezultatai taip pat pastebimi, jei kamuoja osteoartritas ar dėl senatvės pablogėjusi atmintis.
Geros naujienos ir poroms, norinčioms susilaukti vaikų: imbiero vartojimas ne tik padidina libido, bet ir pagerina spermos kokybę bei spermatozoidų aktyvumą.
Rekomenduočiau kasdien vartoti bent 1–2 šviežio tarkuoto imbiero šaukštelius. Jis tinkamas arbatoms ruošti, troškiniams paskaninti, dėti į kokteilius glotnučius ar šviežiai spaustas sultis. Arba, kaip minėjau, rinkitės džiovintą imbierą (tokį, kuriame nėra arba naudojama kuo mažiau cukraus) ir valgykite bent keletą kubelių per dieną.
Norėčiau paminėti, jog šie prieskoniai pasižymi stipriomis gydomosiomis savybėmis ir padidėjęs jų vartojimas gali sąveikauti su jūsų vartojamais vaistais. Todėl, prieš pradėdami keisti savo mitybą, pasitarkite su gydytoju ar mitybos specialistu.