Kodėl azijiečiai atrodo jauniau nei vakariečiai? 4 jauninantys įpročiai

Mankšta parke / Vida Press nuotr.
Mankšta parke / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Visada sutrinku, kai manęs kas Azijoje paprašo įspėti žmogaus amžių, bandau išsisukti, nes jau ne kartą suklydau. Kaip kitaip, juk azijiečiai atrodo 10 ar 20 metų jaunesni, nei yra iš tikro. Kokia to priežastis? Po dvejų metų Pietryčių Azijoje supratau, jog tai ne vien ištisus metus šviečianti saulė ir tropinis klimatas. Pagrindinė azijiečių jaunystės priežastis – gyvenimo būdas.

Rytinė mankšta

Azijiečiai gula anksti ir keliasi su saule. Diena prasideda įprastu ritualu – mankšta.  Kas sporto klube, kas priešais savo namus, kas parke ar tiesiog šalia judrios gatvės, bet kūno išbudinimas yra kiekvieno azijiečio dienotvarkės dalis. „Gyvūnai irgi pirmiausia tik pabudę pasirąžo, raitosi, krato galvą, purtosi visu kūnu, o tik paskui eina į medžioklę“, – sako mano kaimynė tailandietė Bow, su kuria susipažinau sporto salėje.

Masinė mankšta
Masinė mankšta / Vida Press nuotr.

Azijiečių gyvenimo būdas turėjo įtakos ir mūsų šeimos savaitės grafikui. Sekmadienis, paprastai būdavęs ta diena, kada galime sau leisti miegoti iki valiai, dabar tapo diena, kada keliamės anksčiausiai. Penktą valandą suskamba žadintuvas, už 20 min. jau sėdame į metro, dar už tiek pat laiko atsiduriame centriniame Bankoko parke – Lumpini. 

Mano vyras bėgioja kartu su klubo „Bangkok runners“ (liet. Bankoko bėgikai), aš prisijungiu prie grupės, praktikuojančios jogą. Svarstau ir apie jogos sertifikatą, bet kai norėsime pabandyti ką nors naują, parke tikrai atsiras ką išbandyti. Galėsime rinktis iš juoko jogos užsiėmimų, tai či, karatė, šokio su vėduoklėmis, kardais ar lazdomis, bėgimo basomis ar atbula. Net ir „pasyvūs sportininkai“ čia ras ką veikti. Visada galima prisijungti prie ėjikų, kurie lengvu žingsneliu suka ratus aplink parką, ar prisėsti ant suoliuko ir kartoti 100-metės senučiukės judesius: būkite tikri  – senolė išmano, ką daro, ir net mažojo pirštelio sukimas, pasirodo, turi didžiulę reikšmę organizmui.  

Kapiliarų stimuliavimas

Pirmą kartą Azijoje išvydau tokią „sporto šaką“ – rankų ir kojų kratymas. Pratimai labai paprasti: ritmingas mosikavimas rankomis, riešų sukimas, pirštų gniaužymas ir spriegimas, lengvas galūnių krutinimas ar purtymas, atliekamas atsistojus ar atsisėdus. Tokie pratimai visiškai neapsunkina širdies ir sąnarių, tinka bet kokiam amžiui ir sveikatos būklei, bei atstoja lėtą bėgimą.  

Viršutinėse ir apatinėse mūsų galūnėse yra daugybė kapiliarų, kuriuos reikia nuolat išjudinti.

Judesiai atrodo keisti ar net juokingi, ir visai neatrodo, jog gali teikti kokią nors naudą. Pasirodo, viršutinėse ir apatinėse mūsų galūnėse yra daugybė kapiliarų, kuriuos reikia nuolat išjudinti. Kratant rankas ir kojas kapiliarai ima smarkiau vibruoti ir dažniau susitraukinėti, dėl tos priežasties aktyviau varinėjamas kraujas ne tik galūnėse, bet ir stimuliuojama viso kūno kraujotaka. 

Masinė mankšta
Masinė mankšta / Vida Press nuotr.

Azijoje išgirdau teoriją, jog pagrindinė žmogaus kūno kraujo apytakos varomoji jėga – ne širdis, kaip tvirtina tradicinė medicina, o kapiliarai. Ši teorija teigia, jog širdis yra kraujo tėkmės reguliatorius, o kapiliarai – svarbiausias jos variklis. Nežinau, kiek tuo tiki močiutė ant suoliuko, bet pratimai, kuriuos ji praktikuoja, tikrai atrodo atitinka šią teoriją. 

Rytinės mankštos finalas – masažas, daromas tiesiog sau – kumščiais apibaksnojami rankų, kojų raumenys, plaštakomis mušami pilvo ir smakro riebaliukai, pirštų galais masažuojamas veidas ir galvos oda, tampomos ausys. Visa tai dėl tos pačios priežasties – kraujo apytakos stimuliavimo, odos kvėpavimo skatinimo ir organizmo detoksikacijos.

Masinė mankšta
Masinė mankšta / Vida Press nuotr.

Masažas

Tikrai geras tajų masažo meistras atlieka savo amatą medituodamas, nuo maldos, kuri padeda jam susikaupti.

Tailandas garsus savo masažo technika. 2500 metų masažo mokslas čia atkeliavo iš Indijos ir buvo šimtmečiais praktikuojamas vienuolių kaip neatsiejama budizmo filosofijos dalis. Jeigu masažuotojas savo kursą pradeda trumpa malda suglaustais delnais virš kaktos, vadinasi – jūs gerose rankose. „Tikrai geras tajų masažo meistras atlieka savo amatą medituodamas, pradėdamas nuo maldos, kuri padeda jam susikaupti“, – paaiškina masažuotojas Dinas.

Masinė mankšta
Masinė mankšta / Vida Press nuotr.

Tailandas garsėja savo masažų įvairove – rankų, pėdų, galvos ir pečių, veido, taip pat „žuvų spa“ (kai mažos žuvytės nukramto negyvą pėdų odą) ar masažas, atliekamas aklųjų... Neprašausite pasirinkę bet kurį iš jų, bet būtų pravartu žinoti, jog yra du masažo būdai – per drabužius ir ant nuogo kūno. Geriau jų nesupainioti! Nusirengti dažniausiai reikia, jei užsisakote masažą su aliejumi, kitu atveju – jums duodami drabužiai. Apsivilkus plačius marškinius ir per juosmenį sujuosiamas kelnes, masažistei bus patogu lenkti, kelti, sukti ir kitaip masažuoti jūsų kūno dalis.

Dažnai tajų masažas yra pilnas jogos elementų – jogos pratimai yra daromi jums be jūsų pačių pastangų. Taip pat masažuojami raumenys, tempiami sąnariai arba „sen“ (energijos linijos) taškinis masažas, atliekamas pirštais, alkūnėmis ar net kojomis, užsilipus ant kliento. Viskas – kad išgydytų, atpalaiduotų ar išlaisvintų užblokuotą energiją. 

Masinė mankšta
Masinė mankšta / Vida Press nuotr.

Masažo pavyzdžių apstu ir kasdieniniame gyvenime: mama ritmingai glosto kūdikio nugarą, paauglys švelniai gnaibo senolės ranką, mopedo taksistas masažuoja savo kolegos pečius, kažkas trina sau smilkinius, kažkas kumščiuoja sau blauzdas... 

Kietas guolis

Dar vienas Azijoje svarbus dalykas – pokaičio miegas. Vietnamiečiai miega ten, kur stovėjo – suglemba  ant grindų namuose, darbe, autobuse ar netgi gatvėje. Motorolerio taksi vairuotojas, vadinamas „xe om“, įsitaiso ant savo transporto priemonės tokiomis pozomis, kad sunku net įsivaizduoti: kojas persveria per vairą, atsigula ant sėdynės, o šalmą pasideda vietoje pagalvės. Furgono vairuotojas pasikabina hamaką mašinos kabinoje, priekaboje arba tarp pakelės medžių. Pardavėja miega tarp prekių, o biuro darbuotojai – po stalu. Dabar jau gerai žinau, jog nuo  12 iki 13 val. belstis į biurą ar slampinėti po parduotuvę Vietname turi labai atsargiai, juk gali ką nors prižadinti ar net ant ko nors užlipti. 

Masinė mankšta
Masinė mankšta / Vida Press nuotr.

TAIP PAT SKAITYKITE: Vietas, kur žmonės „pamiršta numirti“, tyręs Danas Buettneris – apie sveiką gyvenimo būdą

Pasirodo, kietas guolis – sveiko stuburo ir jaunystės garantas. 

Be to, Vietname labai populiaru miegoti ant plono bambukinio kilimėlio, pakloto tiesiog ant grindų. Taip pat vis dar populiarios didžiulės senovinės iš medžio išdrožtos lovos be jokio paminkštinimo. Pasirodo, kietas guolis – sveiko stuburo ir jaunystės garantas. 

„Galima metų metus gydyti laringitą, tuberkoliozę, inkstų ir šlapimo pūslės uždegimą, lytinės sferos nemalonumus ir stebėtis, kodėl nepavyksta pasveikti, net neįtarti, jog pirminė ligos priežastis – stuburo pažeidimai“, – rašo japonų gydytojas Kacudzo Niši savo knygoje „Auksinės sveikatos taisyklės“. Autorius teigia, jog „esi toks jaunas, koks jaunas yra tavo stuburas“, o miegant kietame lygiame guolyje netaisyklingi stuburo  poslinkiai lengvai ištaisomi, nes stuburo padėtis yra teisinga. Žinoma, svarbu pasirinkti ir tinkamą pagalvę, šiuo atveju – susuktą rankšluostį po sprandu.

Masinė mankšta
Masinė mankšta / Vida Press nuotr.

Aš pati miegą be pagalvės propaguoju dar tik keletą mėnesių, bet jau drąsiai galiu visiems rekomenduoti. Nors vis dar užmiegu ant pilvo ar šono, ėmiau pastebėti, jog vis dažniau atsibundu gulėdama ant nugaros. Kūnas pats jaučia, kaip jam patogiau, ir naktį įsitaiso sveikiausioje padėtyje, jeigu jam tik netrukdo krūva pagalvių.