Klausiame advokato. Kaip atgauti draugui paskolintus pinigus?
Prieš du metus paskolinau draugui 2,5 tūkst. Eur. Buvome sutarę, kad grąžins per 8 mėnesius (surašėme skolos lapelį). Tačiau praėjo jau dveji metai, o aš atgavau tik 1 000 Eur. „Draugas“ dingo iš akiračio, bijau kad gali būti emigravęs į Norvegiją (ne Europos šalį). Kokiais teisiniais būdais galima iš jo išieškoti pinigus? Kokia jūsų nuomonė apie skolas išieškančias įmones, gal jos veiktų efektyviau? Darius
Konsultuoja advokatas Edmundas Mikučiauskas
Jeigu skolininkas yra mokus, jūs vertinate konkrečias skolos išieškojimo sąnaudas ir priimate sprendimą – imtis išieškojimo ar ne.
Procedūra dėl skolos išieškojimo užsienio valstybėje gali skirtis, priklausomai nuo konkrečios užsienio valstybės įstatymų. Tačiau bendra išieškojimo schema ne ES valstybėse (taigi ir Norvegijos Karalystėje) yra tokia: Lietuvos Respublikos teismo sprendimą (savaime suprantama, išverstą į tos valstybės nacionalinę kalbą) reikia pateikti tos užsienio valstybės teismui, kad būtų galima pradėti bylą dėl Lietuvos teismo sprendimo pripažinimo toje valstybėje. Bylą išnagrinėjęs užsienio valstybės teismas priima toje šalyje vykdytiną teismo sprendimą, kurį tuomet teikiate tos šalies vykdymo institucijoms (pvz. antstoliui).
Skolas išieškančios įmonės atlieka tą pačią procedūrą. Skirtumas tik tas, kad kai kurios įmonės perka iš savo klientų reikalavimo teisę (pavyzdžiui, už 500 Eur iš jūsų nuperka reikalavimo teisę dėl jūsų draugo 1 000 Eur skolos).
Dėl skolos išieškojimo efektyvumo užsienyje klausimas lieka tas pats kaip ir Lietuvoje: ar verta vykdyti skolos išieškojimą, priklauso nuo to, ar skolininkas turi turto, pajamų. Jeigu skolininkas yra mokus, jūs vertinate konkrečias skolos išieškojimo sąnaudas ir priimate sprendimą – imtis išieškojimo ar ne. Primename, jog skolos išieškojimo kaštai yra išieškomi kartu su skola. Deja, skolos išieškojimas užsienyje kainuoja gerokai daugiau nei Lietuvoje, todėl tiksliai nežinodami, ar skolininkas yra mokus, žmonės dažnai nesiryžta rizikuoti ir pradėti brangios procedūros, ypač kai skola nesiekia 3–5 tūkst. Eur.
TAIP PAT SKAITYKITE: Psichologas: „Jeigu norite susipykti su draugu, paskolinkite jam pinigų“