„Kruviną“ R.Meilutytės performansą prie Rusijos ambasados įsigijo muziejus: kūrėjos pinigus aukos

Rūta Meilutytė, Neringa Rekašiūtė / Luko Balandžio, Žygimanto Gedvilos nuotr.
Šaltinis: Žmonės
AA

Spalio 12-ąją fotografė, visuomenės veikėja ir socialinių projektų kūrėja Neringa Rekašiūtė pasidalijo ypatinga žinia – su ja susisiekęs Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius Arūnas Gelūnas pareiškė norą įsigyti pavasarį prie Rusijos ambasados vykusio performanso „Swimming Through“ (liet. „(iš)plaukti“) vizualinę medžiagą ir jį įtraukti į muziejaus kolekciją.

Garsių Lietuvos moterų – Bertos Timantaitės, Aurelijos Striužės, Rūtos Meilutytės ir Neringos Rekašiūtės autorinis socialinis projektas pavasarį tapo viena iš ryškiausių priemonių išreikšti paramą teroristinės Rusijos okupuojamai Ukrainai.

Balandžio 6-osios rytą Vilniuje prie Rusijos ambasados esantis tvenkinys nusidažė kraujo spalva, o į jį drąsiai įnėrė olimpinė plaukikė Rūta Meilutytė.

Sportininkė tai darė ne veltui – siekdama atkreipti dėmesį į Rusijos vykdomą genocidą Ukrainoje.

Anot performanso organizatorių, tai buvo kvietimas nenusisukti nuo skausmo, nelikti abejingu stebėtoju. Tai - kvietimas ir toliau ginti šiuo metu kankinamus, prievartaujamus, žudomus žmonės, pamatines demokratines vertybes, teisę į laisvę bei gyvybę.

Šis tarptautinio dėmesio sulaukęs meninis projektas pateko į Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus akiratį.

Žmonės.lt susisiekus su viena iš projekto kūrėjų N.Rekašiūte, ji patikino, kad muziejus planuoja įsigyti visą „Swimming Through“ kūrinį – 4 nuotraukas ir vaizdo įrašą.

Paklausta, kokia buvo jos reakcija į žinią, Neringa teigė, jog sureagavo labai pozityviai.

Neringa Rekašiūtė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Kai kūrinys pasirodė, matėm, kad jis išjudino ir meno bendruomenę, mus publikavo ir pakalbino žurnalas „Literatūra ir Menas“, meno kritikai darbą aptarinėjo viešumoje. Tačiau vis tiek netikėta, jog nacionalinė meno įstaiga perka į savo kolekciją tokį politiškai orientuotą, protesto, aktyvizmo formos kūrinį. Girdėjau, kad visokių nuomonių yra, nesutarimų, ar tai menas. Bet mes matome tai kaip labai sveikintiną, ribas plečiantį įvykį“, – sakė visuomenininkė.

Meninis performansas „Swimming Through“/„(iš)plaukti“) / Organizatorių nuotr.
Meninis performansas „Swimming Through“/„(iš)plaukti“) / Luko Balandžio nuotr.

Kūrinys bus muziejaus kolekcijoje, tačiau kada ir ar bus eksponuojamas, N.Rekašiūtė nekomentavo. Kol kas nuotraukos atsidurs muziejaus leidinyje.

Vis dėlto žinoma tai, kad gautą sumą kūrinio bendraautorės paaukos Ukrainai. Iš viso – 3 tūkst. eurų.

„Ketvirtadienį Radvilų rūmuose įvyks ceremonija, kurioje muziejus įsigys šį kūrinį, o mes visą sumą paaukosime Ukrainos fondams“, – sakė N.Rekašiūtė.

Prie Rusijos ambasados – performansas „Swimming Through“/„(iš)plaukti“) su Rūta Meilutyte (14 nuotr.)
+8
Skaitykite daugiau