Liekna ir sveika. Metas prisiminti mamos pamokymus!

Mama ir dukra / Vida Press nuotr.
Mama ir dukra / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Straipsniai, kuriuose medikai, dietologai dalija patarimus, kaip numesti nereikalingus kilogramus ir džiaugtis gera sveikata, yra visuomet populiarūs. Kaip ir įvairios dietos ar madingos treniruotės.

Tačiau jei kažkada būtume klausiusios savo mamų ir vykdžiusios jų nurodymus, galbūt suaugusios nebūtume priverstos atrasti paprastų tiesų iš naujo.

Mamos pamokymai – tai paprastos sveiko gyvenimo būdo tiesos, kurias kartoja daugelis specialistų.

Prisiminkime vaikystėje girdėtus pamokymus, kartais atrodžiusius kaip griežti ir nuobodūs pabarimai. Bet iš tiesų tai buvo tos pačios paprastos sveiko gyvenimo būdo tiesos, kurias kartoja daugelis specialistų. Tik jų argumentai atrodo labiau įtikinami todėl, kad jie remiasi moksliniais tyrimai ir kalba sausoka akademine kalba. Mamos gi tą išmintį mums stengėsi „įkalti“ paprastais buitiniais žodžiais.

„Pusryčius suvalgyti privalai!”

Turbūt kiekvienas prisimena, kad į mokyklą išsmukti neužvalgius šiltos košės ar sumuštinio, pavykdavo retai. Mamos netingėdavo atsikelti kiek anksčiau, kad tik spėtų pagaminti savo vaikams pusryčius. Ir jos buvo teisios! Šiltas maistas sušildo kūną iš vidaus, smegenys gauna maistinių medžiagų ir būna pasirengusios dirbti.

Jei suaugę nerandame laiko pusryčiams, neturėtume stebėtis, kad trūksta energijos ir kamuoja alkio jausmas, kuris verčia darbe užkandžiauti. Būtent todėl tie, kurie nevalgo pusryčių, net nepastebėdami „prisikemša” įvairaus kaloringo, bet nevertingo maisto – šokoladukų, kavos, sausainių. O vakare „atsigriebia” už visą dieną.

Valgydamas neplepėk (neskaityk, nežiūrėk televizoriaus)!”

Griežtesnės mamos ne tik neleisdavo pietaujant ar vakarieniaujant skaityti knygas, bet ir atimdavo užkandžių lėkštę, jei susiruošdavome kramsnoti žiūrėdami televizorių. Suaugę galime elgtis kaip tinkami, tačiau jei mama nebara, nereiškia, kad mūsų elgesys yra brandus ir tinkamas. Kai valgydami užsiimame bet kokia kita veikla, nepajuntame sotumo jausmo ar jis aplanko pavėluotai. O tai reiškia, kad suvalgome per daug. Ar dar kyla klausimų, iš kur tie kilogramai ant pilvo ir klubų?

„Kol nesuvalgysi sriubos, negausi deserto!

Tai vienas iš būdų, kaip mamoms pavyksta išmokyti vaikus valgyti daržoves. Deja, suaugę kartais taupydami pinigus, kartais skubėdami ar būdami įsitikinę, kad pietums pakanka bandelės su kava ar nedidelės lėkštės salotų, šį nuostabų mamų patarimą pamirštame. O juk sriubos – lengvai virškinamas, sotus ir sveikas maistas. Dažnai jos suvalgius jau nesinori nei bandelės, nei kokio nors deserto.

Tiesa, jei nemėgstate sriubų, galite šią taisyklę kiek pakoreguoti ir vietoj jų rinktis šviežių, sezoninių daržovių patiekalus.

Gana žaisti, laikas valgyti”

Ak, kaip piktindavo tas griežtas mamos balsas, kuris nutraukdavo žaidimą pačioje įdomiausioje vietoje ir versdavo sliūkinti namo. Tačiau reguliarus valgymas – ne tik sveika, bet ir padeda išlaikyti dailias linijas. Kai skrandis įpranta tuo pačiu metu gauti maistą, jis ima išskirti savo sultis tomis valandomis kada valgome. Būtent tada sustiprėja alkio jausmas. Bet jis čia pat ir numalšinamas! Kai maitinamasi nereguliariai, kyla stiprus noras užkrimsti „ką nors skanaus arba saldaus“. Valgantys tuo pat metu su juo beveik nesusiduria.

Laikas vakarienės”

Kokia dar vakarienė, kai reikia laikytis dietos ir nevalgyti po šeštos valandos vakaro! Žinoma, prieš pat miegą prisikirsti nerekomenduojama. Tačiau valgyti reiktų 3-5 kartus per dieną. Nemanykite, kad pavyks sulieknėti, jei paskutinį kartą valgysite per pietus. Valios pastangomis alkio jausmą gal ir sutramdysite, tačiau organizmas reaguos savaip. Kai kamuoja nuolatinis alkis, įsijungia procesai, kurie verčia „kaupti atsargas“.

Todėl neatsisakykite vakarienės, bet suvalgykite ją likus bent porai valandų iki miego. Jei valgote visus penkis kartus, reguliariai, tai vakare nekils nenumaldomas noras prisikirsti visko iš eilės, ką tik randate šaldytuve.