Liucina Rimgailė Kalėdoms keps pyragėlių su grybų ir aguonų įdarais: dalijasi močiutės receptu

Liucinos Rimgailės Kalėdoms kepti pyragėliai su aguonomis / „Tati Frank Photo”, „Silk&Kisses Photography”
Liucinos Rimgailės Kalėdoms kepti pyragėliai su aguonomis / „Tati Frank Photo”, „Silk&Kisses Photography”
Remigija Paulikaitė
Šaltinis: Žmonės
A
A

Jau buvo susiformavusi jauki tradicija, kad Kūčių vakarą, per Kalėdas desertų kūrėjos Liucinos Rimgailės ir renginių, televizijos laidų vedėjo, dainininko Tado Rimgailos namuose susirenka būrys jų artimiausių žmonių. Giminės moterys kasmet pagamindavo savo firminių patiekalų. Liucina jau apsvarstė, kas atsiras ant šių metų šventinio stalo, šįsyk skirto tik dviem...

„Mūsų šventinės vaišės visuomet būdavo suneštinės: mama gamindavo silkę pataluose, kepdavo karpį, sesuo paruošdavo įdomesnių šiuolaikinių patiekalų, aš visuomet būdavau atsakinga už saldžiąją dalį, – pasakoja Liucina. – Kiek pamenu, kiekvienoms Kūčioms močiutė aliejuje išvirdavo mielinių pyragėlių, įdarytų grybais arba aguonomis. Juos gamindavo tik kartą per metus, todėl jų ypač laukdavome. Kadangi šįsyk su močiute ir kitais artimaisiais susitikti per šventes nepavyks, nusprendžiau, kad laikas juos išmokti daryti pačiai. Na, o kad Kalėdoms jie tikrai pavyktų – surengiau repeticiją. Pyragėlių ragavo Tadas ir mano sesuo – abu pripažino, kad iššūkį įveikiau sėkmingai.“

Liucina Rimgailė Kalėdoms kepa pyragėlius su aguonų įdaru / Asmeninio albumo nuotr.
Liucina Rimgailė Kalėdoms kepa pyragėlius su aguonų įdaru / Asmeninio albumo nuotr.

Desertų kūrėja juokiasi, kad sudėtingiausia buvo iš močiutės sužinoti, kiek galima tikslesnį tų pyragėlių receptą. Nes ji produktų deda „iš akies“. Kadangi Liucina virtuvėje – ne naujokė, sudėliojo proporcijas, kad tešla būtų tikrai minkšta, gerai iškiltų, o grybų ir aguoninio įdaro užtektų būtent tokiam tešlos kiekiui.

Desertinę „Liu Patty“ įkūrusiai Liucinai močiutė yra atidavusi savo receptų knygutę, kurioje yra ir senų iškarpų iš laikraščių, ir kur nors kadaise matytų ar ragautų patiekalų receptų. Kai kurie Liuciną sudominę receptai laukia savo eilės, kada bus išbandyti.

Vieną receptą – pyrago „Pelėsis“ – Liucina iš močiutės perėmė prieš keletą metų. „Be šio pyrago mūsų šeimos Kalėdos neįsivaizduojamos, – pasakoja. – Jis taip netikėtai vadinasi, nes yra su sluoksniuku išplaktų baltymų, kurie kepinyje atrodo lyg pelėsis.“

Liucina ir Tadas Rimgailos / „Tati Frank Photo“ nuotr.
Liucina ir Tadas Rimgailos / „Tati Frank Photo“ nuotr.

Šių metų gruodis Liucinai ir Tadui kitoks dar ir dėl to, kad po daugybės beprotiškai įtemptų metų, kai prieš šventes vos spėdavo suktis renginiuose ir vykdyti saldžius užsakymus, dabar abu ramiai leidžia laiką namuose. Net namus ir eglę šįsyk papuošė itin anksti, pirmomis gruodžio dienomis: pasistengė, kad čia leisti ilgus advento vakarus būtų miela ir gera.

Jie jau susitaikė, kad šios Kūčios, Kalėdos nebus tokios gausios ir šurmuliuojančios, kaip anksčiau. Tačiau buvo sumanę tradicija tapusių skanėstų, žinoma, ir tų mielinių pyragėlių su grybais bei aguonomis, prieš Kūčias perduoti močiutei. „Tik dabar jau neįsivaizduoju, ar tą gražią idėją pavyks įgyvendinti“, – atsidūsta Liucina.

Liucina Rimgailė / „Silk&Kisses Photography“ nuotr.
Liucina Rimgailė / „Silk&Kisses Photography“ nuotr.

Mielinių pyragėlių su grybų ir aguonų įdarais receptas

Tešlai, iš kurios išeis 35 pyragėliai, reikės:

  • 25 g šviežių mielių
  • 2 šaukštų cukraus
  • 550 g miltų
  • 350-400 ml pieno
  • 2 šaukštų miltų
  • 1 žiupsnio druskos 
  • 1 kiaušinio
  • 90 g sviesto (arba margarino)
  • aliejaus kepti

 Grybų įdarui (užteks 15 pyragėlių):

  • 50 g džiovintų baravykų
  • 350 g šaldytų baravykų
  • 1/3 smulkiai supjaustyto svogūno
  • 1/2 sutarkuotos morkos
  • druskos, pipirų

Aguonų įdarui (užteks 20 pyragėlių):

  • 200 g maltų aguonų mišinio
  • 1 šaukšto medaus
  • 1,5 šaukšto rudojo cukraus
  • 2 šaukštų manų kruopų

Mieles Liucina išsuka su cukrumi, įpila apie 50 ml šilto pieno, įdeda 2 šaukštus miltų. Palieka 15 minučių, kad suputotų.

Tada ten beria dar apie 500 g miltų, žiupsnį druskos, muša 1 kiaušinį, pila dar 300-350ml pieno. Užmaišo tešlą.

Galiausiai įmaišo tirpintą pravėsusį sviestą (jei pyragėliai skirti Kūčių vakarui – gali būti margarinas).

Suminko vientisą, elastingą tešlą, uždengia švariu rankšluosčiu ir paliek šiltoje vietoje pakilti – ji turi išsipūsti maždaug trigubai.

Galima ruošti įdarus. Grybų įdarui skirtus džiovintus baravykus Liucina užmerkia iš vakaro. Jiems išbrinkus nupila vandenį. Šaldytus grybus atšildo. 

Liucinos Rimgailės pyragėliai su grybų įdaru / Asmeninio albumo nuotr.
Liucinos Rimgailės pyragėliai su grybų įdaru / Asmeninio albumo nuotr.

Keptuvėje pakepina smulkiai supjaustytą svogūną ir sutarkuotą morką. Tada sudeda džiovintus ir atitirpintus šaldytus grybus. Maišydama kepa apie 10 minučių. Pagardina druska, pipirais.

Gerai atvėsina ir smulkiai supjausto.

Aguoniniam įdarui skirtą aguonų mišinį užpila karštu vandeniu. Kai jis atvėsta, per medžiagą nuspaudžia vandens perteklių. Į aguonas įdeda didelį šaukštą medaus, beria rudojo cukraus ir manų kruopų. Viską išmaišo – įdaras paruoštas.

Liucina Rimgailė Kalėdoms kepa pyragėlius su aguonų įdaru / Asmeninio albumo nuotr.
Liucina Rimgailė Kalėdoms kepa pyragėlius su aguonų įdaru / Asmeninio albumo nuotr.

Tešlą iškočioja. Lakštas turi būti maždaug 5 milimetrų storio. Supjausto maždaug 7x7 centimetrų kvadratais. Deda po šaukštelį įdaro, sulenkia per pusę, kad gautųsi trikampis. Jo kraštus labai gerai užspaudžia, o du kampus, esančius prie ilgosios kraštinės, užsuka ir sujungia. Būtent tokios formos pyragėlius formuoja Liucinos močiutė.

„Kol visus įdarysite, pirmieji pyragėliai spės dar šiek tiek pakilti, pasipūsti. Juos virsime pirmiausiai“, – pasakoja Liucina. Aliejuje, ant vidutinės kaitros, juos iš abiejų pusių verda, kol gražiai parusvėja.