Maistas, kurio neturėtumėte šildyti mikrobangų krosnelėje

Moteris šildo maistą mikrobangų krosnelėje / Fotolia nuotr.
Moteris šildo maistą mikrobangų krosnelėje / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-06-27 15:00
AA

Mikrobangų krosnelės gali būti nepaprastai naudingas prietaisas. Ja galima pasišildyti jau gamintą maistą, pavyzdžiui, pietus, kuriuos įsidėjote į darbą. Tačiau yra produktų, kurių šiukštu jokiais būdais negalima į ją dėti.

Mikrobangų krosnelėje nepatartina šildyti daugelio produktų, pavyzdžiui, vaisių, daržovių, kiaušinių ar mėsos, jei norite ją atšildyti.

Tik išradus mikrobangų krosneles, daugelis apsidžiaugė, kad gaminti maistą bus kur kas paprasčiau – viskas vyks greičiau, laiko sutaupoma bus daugiau. Ilgainiui požiūris į mikrobangų krosneles vis keitėsi – mokslininkai rasdavo įrodymų, kodėl mikrobangų krosnelės kenksmingos, nes šildant maistą jose pasikeičia maisto savybės, o kiti paneigdavo ir pagrįsdavo šio išradimo naudą. Tačiau žmonės jau ilgą laiką naudoja mikrobangų krosneles ir žino, kad jos nėra pats sveikiausias pasirinkimas. Ypač reikėtų vengti jose šildyti kai kuriuos produktus. Kokie jie?

Daržovės ir vaisiai

Daugelis žino, kad šviežios daržovės turi daugiausiai maistingų ir žmogui reikalingų medžiagų. Būtent todėl net gaminant maistą iš daržovių rekomenduojama jas termiškai apdoroti kiek įmanoma mažiau. Todėl ir vaisiai, daržovės ir mikrobangų krosnelė yra visiškai nesuderinami dalykai. Daugelis daržovių, pašildytos, sutęžta, praranda formą ir skonines savybes. Tad prieš šildydami pietus, daržoves į lėkštę sudėkite tik pašildę pagrindinį patiekalą. O vaisių į mikrobangų krosnelę nedėkite jokiais būdais – jie praras ne tik naudingas medžiagas, bet ir ištežę gali aptaškyti sieneles, kurias teks ilgai valyti.

Nevirtų kiaušinių

Net jei niekada nebandėte šildyti kiaušinių mikrobangų krosnelėje, geriau to ir nebandykite. Kiaušinis, šildomas mikrobangų krosnelėje, po lukštu įkaista iki itin aukštos temperatūros. Todėl išimsite ne išvirusį kiaušinį, o gramdysite aptaškytas mikrobangų krosnelės sieneles.

TAIP PAT SKAITYKITE: 15 šimtametės jogės mitybos tiesų

Mikrobangų krosnelė / Shutterstock nuotr.

Aitriųjų pipirų

Nors pipirai nesusprogs, kaip kiaušiniai, jų vis tiek patartina nekaitinti mikrobangų krosnelėje. Aitriuosiuose pipiruose yra medžiaga kapsaicinas, kuris suteikia kartumo. Veikiant aukštai temperatūrai ši medžiaga išgaruoja, o iš jos susidarę garai kelia pavojų sveikatai.

Duonos ir batono

Šiltos ir kvepiančios duonos skonis išties nepakartojamas. Tačiau reikėtų atminti, kad tokia ji būna tik išimta iš orkaitės. Šildyti duonos ir batono mikrobangų krosnelėje nepatartina. Jau po keleto sekundžių riekelė suglebs, išteš, o jei sumanysite šildyti visą kepalą, tokia duona paprasčiausiai greičiau ges. Jei norite pakartotinai pasišildyti duonos, tai darykite orkaitėje. Beje, ir skrudinti derėtų ten pat.

Aliejaus

Kai kurie aliejai, pavyzdžiui, graikinių riešutų, vynuogių kauliukų, avokadų, lazdyno riešutų, linų sėmenų ir kt., pasižymi labai žema degimo temperatūra. Įkaitę iki tam tikros temperatūros jie gali apkarsti ir pradėti išskirti sveikatai kenksmingus dūmus.

Būtent todėl rekomenduojama vengti virti ir kepti su šiais aliejais, o juo labiau šildyti mikrobangų krosnelėje. O jei, pavyzdžiui, ant duonelės užpilsite šlakelį mėgstamo aliejaus ir sumanysite pašildyti mikrobangų krosnelėje, tikrai nepaskanausite raškaus kepinio, o sulauksite dūmų kamuolio ir sudegusios duonos. Šiais aliejais geriau tik apšlakstyti jau paruoštus patiekalus arba baigus gaminti.

Užšaldytos mėsos

Naudojant mikrobangų krosnelę atšildyti sušaldytą mėsą gali būti greita ir paprasta, tačiau to daryti nereikėtų. Šiluma gali netolygiai pasiskirstyti ir kai kurios mėsos vietos gali suvirti, o kitos likti įšalusios. Tyrimai rodo, kad tai gali leisti daugintis bakterijoms, todėl maistas gali būti net kenksmingas. Mes siūlome laikytis gerojo senojo metodo – šaldytą mėsą laikyti šaldytuve per naktį – sveikata ir skonis visiškai vertas šio papildomo laiko.

Nešildyti joje reikėtų ir jau paruoštų mėsos gaminių – dešrelių, dešros, kumpio ir pan. Ilgiau šildomos dešrelės paprasčiausiai gali susprogti. Beje, kuo daugiau druskos ir vandens yra šildomame produkte, tuo lengviau įkaista jo paviršius.

Kavos

Internete galite rasti daug patarimų, kaip išvalyti mikrobangų krosnelę, kaip pašalinti į jos sieneles įsigėrusius įvairaus maisto kvapus. Vienas dažniausių patarimų – į indelį dėti šiek tiek kavos ir mikrobangų krosnelę įjungti kelioms minutėms. Taip neva kava sugers nemalonius į kronelės sieneles įsigėrusius kvapus. Nors kava išties padeda pašalinti nemalonius kvapus, tačiau šito patarimo geriau nebandykite, nes kava pradės svilti, o paskui ir degti. Ne tik mikrobangų krosnelė, bet ir visa namų patalpa labai greitai prisipildys troškių dūmų.

TAIP PAT SKAITYKITE: Klaidos, kurias darote tiekdami ir valgydami sūrį