Išsirinkti sveikus produktus išmokome, kaip gaminti – dar ne

Gaminant maistą / Fotolia nuotr.
Gaminant maistą / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Pirkinių krepšelyje guli šviežia žuvis, brokoliai, morkos, paprikos ir smidrai. Vakarienė suplanuota – kepta maistinga žuvis su virtomis, o paskui švelniai apskrudintomis daržovėmis. Prieš akis jau matote vaizdą, mintyse jaučiate skonį. O kiek maistingų medžiagų pavyks išsaugoti kepant tefloninėje keptuvėje ir užpilant, pavyzdžiui, saulėgražų aliejumi, nesusimąstote.

Žuvį, kaip ir daržoves, patariama virti garuose. Jei vis tik nusprendžiama ją kepti, rekomenduojama sutrumpinti kepimo laiką ir pagal galimybes sumažinti temperatūrą.

Sveikos mitybos specialistai pastebi, kad šiandien daugelis rūpinasi sveikata ir perka šviežius, dažnai brangiau kainuojančius produktus, tačiau juos sugadina ruošdami patiekalą ar pasirinkdami netinkamą virtuvės įrangą. Taip visos pastangos sveikai maitintis subliūkšta.

Daugelis renkasi netinkamą maisto gamybos būdą

„Vienas labiausiai paplitusių valgio ruošimo būdų – kepimas augalinės bei gyvulinės kilmės riebaluose. Daugelis kitokio gaminimo net neįsivaizduoja. Tačiau taip paruoštas maistas ne tik tampa beverčiu, bet dažnai ir kenksmingu. Pavyzdžiui, kaitinant augalinį aliejų aukštoje temperatūroje, susidaro vėžį sukeliantys kenksmingi junginiai. O kepant gyvulinės kilmės riebaluose, maistas prisigeria „sočiųjų“ riebalų, kurių reikėtų vartoti kuo mažiau ir rečiau“, – pasakoja biomedicinos mokslų daktaras Valerij Dobrovolskij.

Specialisto teigimu, tinkamiausi maisto paruošimo būdai yra virimas garuose arba vandenyje.

„Nustatyta, kad verdant brokolius vandenyje 10 minučių, juose 40 proc. sumažėja gliukozinolatų. Šios medžiagos organizme virsta kitais junginiais, vadinamais izotocianatais. Manoma, kad jie turi priešvėžinių savybių. Tačiau verdant brokolius 5 minutes, gliukozinolatų sumažėja tik 15 proc. O štai maisto gaminimas ant karšto vandens garų iš produktų atima tik apie 10 proc. naudingųjų jų savybių“, – pasakoja V. Dobrovolskij.

TAIP PAT SKAITYKITE: 6 daiktai virtuvėje, kurie kenkia jūsų sveikatai

Vakarienė keptuvėje
Vakarienė keptuvėje / Shutterstock nuotr.

Žuvį, kaip ir daržoves, taip pat patariama virti garuose. Jei vis tik nusprendžiama ją kepti, rekomenduojama sutrumpinti terminio apdorojimo laiką ir pagal galimybes sumažinti temperatūrą. Taip pagamintas produktas bus mažiau apskrudęs, praras mažiau maistinių medžiagų.

Neabejotina, kad įtakos valgio kokybei turi ir virtuvės įranga, o tiksliau – medžiaga, iš kurios pagamintas puodas ar keptuvė. Nors nemažai entuziastų, kurie siekia sveikai maitintis, produktus bei šviežias daržoves renkasi atidžiai, tačiau parsinešę juos namo, vis tiek viską sumeta į bet kokį puodą. Tokiu atveju nepadės net daržovių virimo taisyklės, kurių kruopščiai laikomasi.

Būtina atkreipti dėmesį ir į indų kokybę

„Sveikas maistas gali virsti tavo priešu ar bent jau neutraliu pakeleiviu, jeigu bus neatidžiai pasirinkti maisto gaminimo prietaisai. Neturėtume antrame plane palikti tos dalies, kuri yra tarp maisto prekių įsigijimo ir jų pateikimo ant stalo, t. y. valgio paruošimo proceso“, – sako Liudmila Tarejeva, „Zepter International Lietuva“ vadovė.

Sveikos mitybos specialistai pataria rinktis tuos puodus, garpuodžius ar keptuves, kurie pagaminti iš nerūdijančio plieno ir turi kelių sluoksnių dugną.

„Nerūdijančio plieno ir storo dugno puodai leidžia tolygiai pasiskirstyti ir išsilaikyti šilumai. Juose galima ruošti valgį be aliejaus ar vandens. Žinoma, paprastas žmogus plika akimi vargu ar atskirs, kuris puodas turi patentuotą kelių sluoksnių dugną, o kuris – paprastą. Tačiau jei palyginsime maistą, gamintą paprastame ir, pavyzdžiui, kelių sluoksnių dugną turinčiame aukštos kokybės metalo 316L puode, skonio ir sultingumo skirtumas bus akivaizdus“, – teigia L. Tarejeva.

Pasak specialistės, kadangi aukštos kokybės metalas 316L nėra akytas, iš jo pagamintame puode ruošiamas maistas nesvyla, jame nelieka maisto kvapų ir nekinta jo spalva. Be to, jame galima greičiau išvirti daržoves ir taip išsaugoti daugiau mineralinių medžiagų. O tai ypač svarbu norintiems sveikai gyventi.

Subalansuota mityba – net tik sveiki produktai, bet ir taisyklingas jų ruošimas

„Kuo daržovės ilgiau verda, tuo mažiau jose lieka vitaminų, mineralinių ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų. Todėl svarbu jų nepervirti. Geriausia į verdantį puodą daržoves dėti pamažu, atsižvelgiant, per kiek apytiksliai laiko kiekviena išvirs“, – teigia V. Dobrovolskij.

Biomedicinos mokslų daktaras pataria verdant daržoves puodo dangtį laikyti uždarytą, valgio per dažnai nemaišyti ir, jeigu galima, daržoves virti su odele. Tame pačiame puode galima virti ir daržoves, ir mėsą. Tik nereikia užmiršti, kad daržovių virimo laikas trumpesnis nei mėsos.

Pasak specialisto, tik tada, kai bus pradėta ne tik valgyti sveikus produktus, bet ir taisyklingai juos ruošti, bus galima kalbėti apie tikrai subalansuotą mitybą, kokios šiandien siekia daugelis.

TAIP PAT SKAITYKITE: Intuityvioji mityba: kai valgai ką nori ir kada nori