Makalius pataria norintiems apkeliauti visas pasaulio valstybes: kiek užtrunka, kainuoja ir kokių kliūčių tikėtis?
Matyt, kiekvienas užsimerkęs galėtume išvardinti bent keletą žmonių, kurių svajonė – apkeliauti pasaulį. Tai padaryti kruizu ar lėktuvu ir surinkti pilną ratuką aplink Žemės rutulį tikrai nėra itin sudėtinga. Šį tekstą skaityk, jei esi visiškas maksimalistas ir nori pamatyti VISAS pasaulio šalis!
Visų pirma, pradėsiu nuo to, kiek valstybių šiuo metu yra. Puikiai žinai, kad dėl karų, naujų nepriklausomų teritorijų paskelbimo ir kitų įvykių, šis skaičius yra kintantis. Šiuo metu pasaulyje suskaičiuojama 195 valstybės. Jungtinių Tautų narėmis šiuo metu yra 193 šalys, o likusios – Šventasis Sostas (angl. Holy See) ir Palestina dar nepriklauso Jungtinėms Tautoms (nors, pavyzdžiui, Šventasis Sostas yra nuolatinis Jungtinių Tautų stebėtojas, nuo 2004 m. jau turintis ir balsavimo teisę).
Į sąrašą neskaičiuojamos:
- Taivanas, kurį Jungtinės Tautos laiko Kinijos teritorija;
- Kuko salos ir Niujė;
- Priklausomos teritorijos ar Specialiojo suvereniteto sritys;
- Kitos valstybės, Jungtinių Tautų pripažįstamos kaip nesavivaldžios.
Kur jos yra?
- 54 valstybės yra Afrikoje;
- 48 – Azijoje;
- 44 – Europoje;
- 33 – Lotynų Amerikoje ir Karibuose;
- 14 – Okeanijoje;
- 2 – Šiaurės Amerikoje.
Kiek laiko užtrunka pamatyti visas pasaulio valstybes?
Taigi, prie reikalo. Laikykimės nuomonės, kad pasaulyje yra 195 valstybės. Kiekvienoje jų norint praleisti 5 dienas, sugaiši 975 dienas. Pridėkime po vieną dieną kelionei iš vienos šalies į kitą ir gausime 1170 dienų.
Tai yra 3 metai, 2 mėnesiai ir beveik 2 savaitės. Skaičiai negąsdina, tai – tikrai įmanomas uždavinys! Net jei kiekvienai valstybei pasiliktum po 10 dienų, užtruktum 5 metus 10 mėnesių ir 10 dienų. Taigi, galiu drąsiai teigti, kad „nėra laiko“ čia – ne argumentas. Mažiau nei 6 metai visam pasauliui pamatyti ir visas likęs gyvenimas su tokia nepakartojama patirtimi! Nerealu!
Pagrindinės kliūtys, su kuriomis gali susidurti:
- Tavęs ten nenori. Kai kurių valstybių gali būti neįmanoma pamatyti dėl teisinių kliūčių. Nors dauguma valstybių Lietuvos Respublikos piliečiams suteikia vizas, tačiau visko visuomet pasitaiko.
- Keliautojas nėra savižudis. Dėl karo, stichijų ar kitų veiksnių aplankyti kai kurias valstybes gali būti tiesiog per pavojinga.
- Sudėtinga sistema. Yra šalių, kuriose vizos gavimo procedūra yra tokia sudėtinga, kad gali užimti net keletą mėnesių ar metų, kol ją gausi.
- Neegzistuojanti sistema. Kai kurios valstybės tuo metu, kai norėsi keliauti, gali tiesiog neturėti veikiančių valdžios organų.
- Kam tos 5*? Norėdamas patekti, pavyzdžiui, į Butaną ar Turkmenistaną, privalėsi iš anksto užsisakyti „viskas įskaičiuota“ paketą iš kelionių agentūros.
- O kur lėktuvas? Kai kur gali būti tiesiog labai sudėtinga nukeliauti. Pavyzdžiui, į Nauru skrenda vienintelės oro linijos, skrydžius vykdančios be konkretaus tvarkaraščio.
- Pamiršti giminės vidury niekur. Norėdamas patekti į kai kurias valstybes (pvz. Uzbekistaną, Angolą...) privalėsi gauti tos šalies piliečio kvietimą. Tiesa, kartais už papildomą mokestį jį tau suteiks kelionių agentūros ar viešbučiai.
- Tu – moteris? Kai kuriose valstybėse vis dar galioja didelė diskriminacija dėl lyties. Pavyzdžiui, į Saudo Arabiją moteris gali patekti tik lydima vyro, tėvo, brolio ar kito vyriškos lyties šeimos nario. Taip pat reikės susirasti rėmėją, kuris suteiks raštišką leidimą palikti šalį. Jei pažeisi kokius nors vietinius įstatymus, gali būti baudžiamas net mirtimi.
- Tu – žurnalistas? Į kai kurias valstybes nepavyks patekti jei dirbai žiniasklaidai ar JAV kariuomenei ar vyriausybei. Ši problema aktualiausia keliaujant į Šiaurės Korėją.
- Tu – baltasis? Kai kuriose valstybėse yra didelė tikimybė būti paprasčiausiai pagrobtam. Turistai (ypač išsiskiriantys šviesia odos spalva) yra itin geras taikinys sukilėliams (pvz. Alžyre).
- Tu – keliautojas? Kai kurios šalys gali tavęs neįsileisti, jei prieš tai teko pabuvoti jų priešų žemėje. Pavyzdžiui, jei apsilankei Izrealyje, gali kilti didelių problemų norint patekti į Libiją. Beje, tokių pavyzdžių yra ir netolimoje Europoje. Nors dabar ši problema yra gerokai sumažėjusi, tačiau keliautojams patariu pirma apsilankyti Kosove ir tik tada Serbijoje. Dėl visa ko.
- Tu ir virusai. Žinoma, gali susidurti su problemomis, jei atkeliauji iš užkrėstos zonos. Pavyzdžiui, jei neseniai lankeisi Liberijoje ar Siera Leonėje, gali būti, kad Australija ar Saudo Arabija tiesiog atsisakys tave priimti.
Kiek žmonių pavyko aplankyti kiekvieną šalį?
Tikslaus skaičiaus pasakyti negali niekas. Vis dėlto tinklalapis TheBestTravelled.com yra atlikęs gana neblogą apžvalgą. Žinoma, reikia apsibrėžti, ką reiškia aplankyti. Dažnai vartojami apibūdinimai „mažasis vizitas“ ir „geras vizitas“. „Mažasis vizitas“ reiškia, kad esi stovėjęs tos šalies teritorijoje ne oro uoste, traukinių ar autobusų stotyje. Kitaip tariant, jungiamasis skrydis Stambule dar nereiškia, kad jau apsilankei Turkijoje :) „Geras vizitas“ reiškia, kad pamatei bent vieną visuotinai atpažįstamą objektą. Nežinau, ar to gana, tačiau likime prie šių apibrėžimų. Mano anksčiau minėtame tinklalapyje yra 96 žmonių, tvirtinančių, kad aplankė visas Jungtinėms Tautoms priklausančias valstybes. 23 iš jų yra „patvirtinti“ – jie įrodė, kad tikrai buvo 20-tyje atsitiktine tvarka parinktų šalių. Ką tai reiškia? Kad tikrųjų pasaulio užkeliautojų yra nuo 23 iki 96. Ne taip ir daug, ar ne? Nori pasivaržyti? Pažymėk savo aplankytas šalis čia!
Kiek kainuoja užkeliauti pasaulį?
Žinoma, tai priklauso nuo to, kaip patogiai ir prabangiai nori keliauti. Garantuoju, yra žmonių, kurie niekur viešai nesiskelbdami nukeliavo tūkstančius kilometrų vien padedami gerų žmonių! Nori įkvepiančių pavyzdžių ir jų kelionių kainų? Štai keletas:
- Britas Graham Hughes, kuriam priklauso Gineso pasaulio rekordas už visų valstybių aplankymą nei sykio nesinaudojant LĖKTUVU!!! Įsivaizduoji? Traukiniais, laivais, pėsčiomis – visais įmanomais viešojo transporto būdais, bet nepakildamas nuo žemės :) Visai 4 metus trukusiai kelionei jis išleido apie 40.000 $. Norėdamas pasiekti Žaliojo Kyšulio salas jis keturias dienas praleido skrosdamas vandenyną prakiurusiu laiveliu. Na, gerai, ne skrosdamas, matyt labiau mėgindamas įveikti :) Dar vieną savaitę keliautojas praleido Kongo kalėjime, nes buvo palaikytas... šnipu!
- Norvegas Gunnar Garfors visas pasaulio valstybes apkeliavo iki 37 metų! Visa tai jis padarė pilnu etatu dirbdamas televizijoje (na, o koks tavo pasiteisinimas?). Apie savo keliones jis yra išleidęs knygą 198: How I Ran Out Of Countries (liet. „198: kaip man pritrūko šalių“) ir sukūrė tinklalapį, į kurį pateksi paspaudęs čia.
- Amerikietis Chris Guillebeau per 11 metų aplankė visas pasaulio valstybes ir išleido 150.000 $. Nori pasisemti idėjų? Paskaityk jo blogą. Žinoma, Chris'as turėjo šiokį tokį palengvinimą – amerikiečiai beviziu rėžimu gali keliauti net į 160 valstybių!
- Šiame sąraše indas Kashi Samaddar atrodo tikras turtuolis – savo gyvenimo kelionei jis išleido net 532.000 $!!! Tiesa, laiko jis negaišo ir šiuo metu gali didžiuotis įrašu Gineso rekordų knygoje. Pasaulį jis užkeliavo per 6 metus, 10 mėnesių ir 7 dienas. Taip pat jis džiaugiasi pirmojo žmogaus, aplankiusio visas valstybes titulu. Tiesa, kelionės metu pasitaikė ne tik malonūs įspūdžiai – neretai Kashi atsidurdavo karo zonoje ar kitose gyvybei pavojingose situacijose. Beje, gauti vizas į kai kurias valstybes jam užtruko net tris metus, o Makedonija jo prašymą atmetė net 6 kartus!
- Amerikietis Don Parrish ne tik aplankė, bet ir nuodugniai ištyrinėjo visas pasaulio šalis. Jis net apkeliavo visas Indijos, Kinijos, JAV valstijas! Jo įkvepiančią istoriją gali rasti čia.
- Nepatvirtintais duomenimis Audrey Walsworth tapo pirmąja ir vienintele iki šiol moterimi aplankiusia visas šalis. Jei tai tiesa, Audrey tikrai nėra pagyrūnė. Šią ypatingą žinią ji pranešė tik vienu straipsniu!
- Ieškai daugiau fantastiškų pasaulio užkeliautojų? Spausk čia!
- Jei nori, kad tave įkvėptų lietuvaičiai, paieškok informacijos apie daugiau nei 100 šalių aplankiusį Vytautą Bukauską ar 88 valstybes pamačiusį 31 metų Vytautą Mikaitį (Vytautai – didieji keliautojai ). Ankstesniųjų laikų keliautojų keliautojais galima laikyti Antaną Pošką, Kazį Pakštą ir fantastiškąjį Matą Šalčių. Jei dar nesi girdėjęs šių pavardžių – pasidomėk, jie buvo tikrai nerealūs!
Kiek pamatė įžymybės?
- Popiežius Jonas Paulius II per 26 kelionių metus aplankė tikinčiuosius 129 valstybėje;
- Karalienė Elizabeta II nuo 1952 m. jau bendravo su žmonėmis 120 šalių;
- JAV politikė Hilari Klinton savo vizitais pamalonino 112 valstybių.
Ar verta?
Na, teisingo atsakymo į šį klausimą tikrai nėra. Pažįstu žmonių, kuriems svarbiausia užsidėti varneles, kitiems patinka apsižiūrėti, kad po kurio laiko galėtų sugrįžti ilgesniam laiko tarpui, treti nei už ką nekeliauja mažiau nei savaitei ar net mėnesiui – jiems svarbu pajausti šalies ar miesto dvasią, pabendrauti su vietiniais, pamatyti ne tik turistinius objektus, bet ir spėti atrasti mėgstamiausią kavinę, maršrutą pasivaikščiojimui... Nesvarbu, kokio tipo keliautojas būtum, esu tikras, kad kelionė per visas pasaulio šalis – įspūdinga ir nepakartojama patirtis.
Jei vis dėlto nusprendei įgyvendinti planą maximum, štai tau keli patarimai:
- Planuok ir skaičiuok. Žinau, kad tai, matyt, labiausiai erzinanti kelionės dalis, bet be jos – niekaip. Būtina susidėlioti tiek kelionės grafiką, tiek biudžetą. Naudokis tokiais tinklalapiais kaip www.holiday-weather.com/ ir www.numbeo.com/cost-of-living/, kad nuvykus į vieną ar kitą šalį nenustebintų liūčių sezonas ar nerealios kainos už vandenį ir maistą. Žinoma, kol keliausi, kainos spės pasikeisti kelis kartus, todėl pirminį biudžetą teks visuomet naujinti. Kai (jau turėdamas planą!!!) keliausi, rekomenduoju domėtis šalimis, į kurias nukeliausi po mėnesio ar dviejų. Tuo metu jau galėsi bent preliminariai numatyti savo atvykimo laiką, užsisakyti nakvynes ir t.t.
- Keisk planą. Sakoma, taisyklės yra tam, kad jas laužytumei. Žinoma, tam, kad galėtum nukrypti nuo plano, privalai jį turėti, tačiau nebijok labiau patikusioje vietoje užsibūti diena ar dvi ilgiau, o mažiau patikusią gali pralėkti ir greičiau. Žinoma, tai iš karto turi atsispindėti tavo susidėliotoje lentelėje, kad planą vis dėlto turėtum :) Nors kelionė per pasaulį skamba kaip tikrai spontaniškas ir nuotykių pilnas dalykas, bet nepalik visko atsitiktinumui. Tiesa ta, kad kuo mažiau staigmenų, tuo sklandesnė ir saugesnė bus tavo kelionė.
- Pasilik pinigų netikėtoms išlaidoms. Net jei esi klajūnas, su kuprine ir nedidele palapine keliaujantis autostopu, vis tiek turėk atsidėjęs sumą netikėtoms išlaidoms. Svarbiausia, kad tavo kortelėje visada būtų pakankamai, kad galėtum sugrįžti namo iš bet kurios vietos, kurioje esi. Kelionėje gali nutikti visko, todėl šie pinigai – neliečiami jokiais atvejais. Taip pat turėk tam tikrą sumą, jei netyčia pavėluotum į traukinį ir tektų pirkti brangesnį bilietą, jei reikėtų pakeisti nakvynės vietą ir t.t.
- Planuok dokumentus. Kur vykstant reikės vizos, kur užteks paso ar specialios kortelės, ar vizą reikia gauti dar būnant Lietuvoje, ar užteks jos galiojimo laiko... Gausybė techninių ir gal ne itin malonių dalykų, tačiau juos pereiti tikrai privalu. Čia tau pagelbės www.urm.lt. Beje, tikiuosi, nepamiršai ir apie skiepus? Jiems galioja beveik tie patys klausimai: galiojimo trukmė, galimybė gauti vienoje ar kitoje vietoje, kaina ir t.t.
- Pailsėk. Jei tiesiog lėksi per šalis, greičiausiai tam tikru metu tavo įspūdžiai kiek išbluks ir kas dieną atsikeldamas vis kitoje valstybėje galiausiai nepatirsi pakankamai. Net ir nuo geriausių atostogų kartais reikia pailsėti. Kur tai padaryti pigiai? Visame pasaulyje itin populiarėja įvairios savanorystės organizacijos. Tikrai rekomenduoju pamėginti užsiregistruoti tinklalapyje www.helpx.com. Čia už pagalbą namuose, sode ar šeimai priklausančiame restoranėlyje gausi nakvynę, maitinimą, o jei pasiseks – ir kažkiek pinigų. Praleidęs porą savaičių su vietiniais tikrai geriau susipažinsi su vienos ar kitos šalies kultūra, jie tau padės apžiūrėti įdomiausias vietas, o galiausiai – pailsinsi pavargusias kojas ir bent keletą naktų praleisi toje pačioje vietoje.
- Saugumas ir kontaktas. Iš anksto domėkis, kuriose šalyse gali kilti problemų norint prisijungti prie interneto (žinoma, čia tau padės didelėje dalyje valstybių įsikūrę greito maisto restoranai!). Būtinai savo artimiesiems siųsk kelionės planus, nuolat atnaujink informaciją, kur šiuo metu esi. Pasidomėk tarptautinėmis SIM kortelėmis ar pigiausiais planais keliaujantiems. Rekomenduoju su savimi turėti kokį seną, bet puikią bateriją vis dar turintį (matyt, mygtukinį) telefoną, kurį slėpsi saugiame kuprinės dugne ir naudosi tik ekstra atvejais (net jei už tai operatoriui teks sumokėti nemažus pinigus).
- Lietuvos ambasados. Būtinai susidaryk sąrašą visų Lietuvos Respublikos ambasadų bei konsulatų, kontaktų sąrašą, taip pat išsiaiškink, kur turėtum kreiptis, jei toje valstybėje Lietuvos Respublikos atstovų nėra.
- Sveikata. Apie skiepus jau žinai, būtinai pasidomėk ir draudimo galimybėmis (jis – privaloma kelionės dalis!), labiau civilizuotose valstybėse suplanuok profilaktinius apsilankymus pas gydytoją bei odontologą. Juk nenorėtum, kad skaudantis dantis gadintų kelionės reikalus? Žinoma, visuomet su savimi turėk ir būtiniausių vaistų vaistinėlę, tvarsčių ir kitų būtinų priemonių. Tik nepersistenk ir būtinai turėk receptinių vaistų receptus, kad nekiltų problemų pasienyje.
- Siuntiniai. Nepamiršk, kad keliaudamas su savimi negali turėti viso gyvenimo, todėl iš anksto planuok, kad iš tam tikrų vietų teks siųsti siuntinius namo (pavyzdžiui, su šilta pūkine striuke, kurios tau tikrai neprireiks nukeliavus į vasarą). Taip pat iš anksto suderink siuntinius, kuriuos gausi iš namų. Jei esi tikras, kad apsistosi viename ar kitame viešbutyje, iš anksto susitark su administracija, kad tau ateis siuntinys (anksčiau, nei tu atkeliausi) ir, kad jį būtinai tau pasaugotų. Žinoma, primink apie šį susitarimą ne vieną kartą – tikrai nenori sužinoti, kad tavo žieminiai batai iškeliavo atgal į Lietuvą. Jei turi galimybę, geriausia dėl siuntinių tartis su kituose pasaulio kampeliuose gyvenančiais pažįstamais, kurie į šį reikalą pažiūrės tikrai atsakingai.
- Kalbos. Tai – dar viena iš pasiruošimo didžiajai kelionei dalių. Pasistenk pramokti didžiųjų kalbų pagrindus. Anglų, rusų, kiniečių, ispanų, arabų... Pasistenk padaryti viską, kad pavyktų nors dalinai susikalbėti didžiojoje dalyje pasaulio. Jei keliausi su išmaniuoju, kas kartą turėdamas galimybę prisijungti prie interneto, atsisiųsk žodynėlių.
Daugiau kelionių patarimų rasite www.makalius.lt