PASAULIO SKONIAI: afrikietiškas mėsos apkepas „bobotie“
„Bobotie“ – tai maltos mėsos patiekalas, apkeptas su kiaušinių ir pieno plakiniu. 1954-aisiais Jungtinių Tautų Organizacija pripažino „bobotie“ kaip nacionalinį Pietų Afrikos patiekalą.
Vis dėlto ne viena šalis šio patiekalo paruošime gali įžvelgti momentų, būdingų būtent jų virtuvei: iš vokiečių virtuvės į Pietų Afriką atkeliavo įprotis maisto gamybai naudoti maltą mėsą, daugelio naudojamų prieskonių kilmės vieta yra Indonezija, o pats bobotie paruošimo principas labai primena tradicinį anglų patiekalą „Piemenėlių pyragą“ (anglų k. Shepherd‘s pie).
Kalbant apie bobotie kilmės istoriją, sakoma, kad viskas prasidėjo XVI a., kai tradicinis Indonezijos patiekalas bobotok atkeliavo į Pietų Afriką su prieskonius ir vergus gabenančiais laivais. Pasakojama, jog vergai ruošdavo šį skanėstą iš sekmadienio pietų likučių, o vietos gyventojams tokio maisto idėja taip pat pasirodė patraukli. Taigi, bėgant laikui, bobotok receptas buvo kiek pakeistas, kol galiausiai virto tradiciniu Pietų Afrikos patiekalu, vadinamu bobotie. Tradiciškai jis ruošiamas iš maltos ėrienos arba jautienos, kuri maišoma su įvairiais prieskoniais, žolelėmis ir džiovintais vaisiais (dažniausiai abrikosais ar razinomis). Dėl jų patiekalas tampa švelniai saldaus, netradicinio skonio. Bobotie dažnai gardinamas bananais, riešutais, čatniu, o tiekiamas su ryžiais arba salotomis.
Norėdami pietums ar vakarienei paruošti bobotie, turite žinoti, kad tai užtruks šiek tiek laiko. Tradicinio bobotie ruošimas prasideda nuo batono riekelių pamerkimo piene (senais laikais tam buvo naudojamas ne pienas, o vanduo; drąsiai vandenį galite naudoti ir jūs, jei tik norite). Kol riekelės brinksta, gerai įkaitintame aliejuje pakepinamas svogūnas ir, jei norite, kelios skiltelės česnako. Toliau viskas vyksta labai panašiai, lyg gamintumėte Lietuvoje populiarius kotletukus. Tik čia, priešingai nei mums įprastuose kotletukuose, naudojami dosnūs žiupsniai prieskonių (kario, ciberžolių, laurų lapelių) ir kelios saujos saldumo suteikiančių džiovintų vaisių. Paruošta mėsa dedama į gilų indą ir kepama orkaitėje, o iškepusi apipilama kiaušinių ir pieno plakiniu, tuomet vėl kepama orkaitėje, kol paviršius gražiai apskrunda. Būtent ši gaminimo dalis yra neįprasčiausia ir suteikia bobotie daugiausiai originalumo.
Dažnai pastebima, kad bobotie susijungia įvairiausi skoniai: vieni prieskoniai suteikia aštrumo, kiti – sūrumo, citrinų sultys – rūgštumo, o džiovinti vaisiai – saldumo. Neįprastas derinys, ar ne? Tikriausiai nereikia tuo stebėtis, juk bobotie atkeliavo ir po pasaulį paplito iš labai tolimų, mums egzotiškų kraštų... Kadangi jų skoniai ir kvapai visuomet vilioja, bobotie išbandėme mes, o dabar drąsiai rekomenduojame ir jums. Skanaus!
Tekstas ir receptas Astos Černės