Pasaulio virtuvė: albaniški patiekalai su kopūstais
Išgirdus apie kopūstus, pirmiausia į galvą šauna tradiciniai lietuviški rauginti kopūstai. Rūgštūs arba troškinti, pagardinti morkomis, sėklomis ar spanguolėmis – tikri lėkščių karaliai šaltuoju metų laiku.
Kol švieži lietuviški kopūstai dar lysvėse, nunokusios šios daržovės į prekybos centrus atkeliauja iš Albanijos. Tad sezoną pradėsime nuo nuodėmingai skanių, labai sveikų ir dietiškų albaniškų kopūstų, išvaizda niekuo nesiskiriančių nuo baltagūžių lietuviškų kopūstų.
Keliautojai pasakoja, kad Albanijoje būtina paragauti vietinių kopūstų patiekalų. Kopūstai turi daug organizmui reikalingų medžiagų, yra greitai ir lengvai virškinami, maža to, sotūs, bet nekaloringi.
Pirmiausia, albaniški kopūstai skiriasi nuo įprastų masyviais mėsingais kiek tamsesnės žalios spalvos lapais. Jų skonis švelnesnis, tačiau turi ir pietietiško saldumo. Albaniški kopūstai lengvi, puikiai tinka virimui, kepimui, troškinimui, tačiau skaniausi ir maistingiausi – žali.
Kopūstuose gausu vitamino C, taip pat vitaminų A, B1, B2, B6, P, K, cholino, kalio druskos, fosforo, sieros, kalcio mangano, magnio, geležies druskų, vario, organinių rūgščių, jodo. Taip pat – tai puikus vitamino C šaltinis.
„Albaniški kopūstai – vienos maistingiausių daržovių. Nors jos mažai kaloringos, yra išties sočios. Tinkamai paruošti kopūstai gali tapti ir vaikų mėgstamiausiu patiekalu. Rekomenduojame kopūstus derinti su džiovintais vaisiais, razinomis, riešutais. Šviežių kopūstų salotos – puikus vitaminų šaltinis ruošianti aktyviam šiltajam sezonui, tačiau, kad jie būtų pasisavinti, nepamiškite bent šlakelio aliejaus“, – pataria RIMI kulinarijos vedėja Elena Sereičkienė.
Ji pateikia kelis albanų virtuvės receptus su kopūstais, kurie tikrai praskaidrins jūsų pavasarišką stalą. Į savo racioną šiuos patiekalus turėtų įtraukti ir tie, kurie nori numesti keletą per žiemą prie kūno prilipusių kilogramų.
Albaniškos kopūstų salotos su makaronais
Reikės:
- 1/4 Albanijos kopūsto,
- 2 vidutinio dydžio morkų,
- 200 g virtų pilnagrūdžių makaronų,
- 1 saujos kepintų saulėgrąžų sėklų,
- 1 saujos razinų,
- alyvuogių aliejaus pagardinti,
- vyno acto,
- 1 arbat. š. cukraus.
Gaminimas:
Sutarkuokite arba smulkiai šiaudeliais supjaustykite kopūstą, sutarkuokite morkas burokine trintuve. Sudėkite makaronus, razinas ir saulėgrąžų sėklas.
Paruoškite padažą. Tris šaukštus vyno acto sumaišykite su šaukšteliu cukraus ir alyvuogių aliejumi. Apipilkite salotas ir palaukite porą valandų, kol padažas susigers į salotas.
TAIP PAT SKAITYKITE: 35 būdai, padėsiantys atsikratyti išsipūtusio pilvuko
Albaniškas tradicinis kopūstų troškinys su pusžaliais kiaušiniais
Reikės:
- 3 kiaušinių,
- 1 šaukšto vandenyje išbrinkinto kuskuso,
- 1 saldžios paprikos,
- 1 mėlynojo svogūno,
- 8 saujų šviežių špinatų,
- 5 saujos smulkintų porų,
- 2 saujų razinų,
- 4-5 morkų,
- 1/4 kopūsto,
- 2 pomidorų,
- 1 valg. š. alyvuogių aliejaus.
Gaminimas:
Sukapokite svogūną ir sumaišykite su smulkintais porais bei šiaudeliais pjaustyta paprika. Sutarkuokite morkas, šiaudeliais supjaustykite kopūstą. Supjaustykite pomidorus.
Įkaitinkite orkaitę iki 200 laipsnių. Keptuvėje įkaitinkite alyvuogių aliejų ir pakepinkite svogūną, porus, papriką, morkas ir kopūstą. Viską apkepkite ir troškinkite, kol suminkštės, apie 10 minučių.
Atskiroje keptuvėje ant aliejaus pakepinkite razinas, kuskusą ir pomidorus. Išvirkite špinatus. Dideliame inde paskleiskite kuskusą ir pomidorus su razinomis, paskui paskleiskite kopūstus ir morkas su svogūnais, o ant viršaus – virtus špinatus.
Pašaukite apkepą į orkaitę ir pakepkite 7 minutes 180 laipsnių temperatūroje. Tuomet ištraukite, ant apkepo įmuškite tris kiaušinius, pašaukite skardą į orkaitę ir kepkite dar 5–10 minučių. Skanaus!
TAIP PAT SKAITYKITE: 7 būdai pagreitinti medžiagų apykaitą