Plečiame kulinarinį akiratį: D.Praspaliausko fokačija ir duona su burokėliais – ant mūsų stalo

Deivydas Praspaliauskas / Eriko Ovčarenko nuotr.
Deivydas Praspaliauskas / Eriko Ovčarenko nuotr.
Šaltinis: Reklama
2022-04-07 10:03
AA

„Norfos“ prekybos tinklo parduotuvėse kasdien pristatoma šviežiai kepta duona. Iš viso čia kepama 18 rūšių: 6 rūšių batonai, 6 tamsios ruginės, 5 šviesios kvietinės ir 3 rūšių sumuštinių duona. Dar gardžiau pakvipo ypatinga naujiena – garsaus virtuvės šefo Deivydo Praspaliausko sukurta penkių pavadinimų duona. „Norėjau į rinką pristatyti įdomesnę, nekasdieninę duoną, kurios dar nėra parduotuvių lentynose“, – sako restorano šefas Deivydas Praspaliauskas.

Duona, kokios parduotuvių lentynose dar nebuvo

Restorano „Amandus“ šefas Deivydas Praspaliauskas savo svečiams duoną kepa kasdien ir patvirtina, kad esame duonos mėgėjų tauta.

Anot jo, restorane kepaliukas duonos su burokėliais tuoj pat ištirpsta ant vakarienės stalo. Šefas džiaugiasi, kad žmonės atrado ir kitas duonos rūšis, valgo ne tik paprastą ruginę. 

„Mūsų restorane yra atskiras patiekalas – duona ir sviestas. Sviestą išpurename iki kreminės konsistencijos ir patiekiame su šviežiai kepta fantastiško skonio burokėlių duona. Galima sakyti, kad tai mano parašas. Restorano svečiai žino, kad vakarienė pas Praspaliauską prasideda nuo šio užkandžio“, – didžiuodamasis sako restorano šefas. 

„Rivonos“ kepyklos gaminiai / Eriko Ovčarenko nuotr.

D.Praspaliauskas mano, kad vienas pirmųjų produktų, dėl kurių svečiai sugrįžta į jo restoraną, buvo duona: „Tikriausiai buvome vienas pirmųjų restoranų Lietuvoje, kurie kepa kiekvieną dieną šviežią duoną. Šiuo keliu einu jau seniai, tik ilgai laukiau, kol galėsiu šiuos gaminius pristatyti į masinę prekybą. Norėjau, kad viena iš duonos rūšių, kurias pradėjo kepti „Norfos“ kepykla, būtų duona su burokėliais, kuri turi labai aiškią sąsają su mano restorano virtuve.“ 

Vyras prisipažįsta, kad apsilankius „Norfos“ duonos kepykloje Kėdainiuose, jis buvo sužavėtas galingų ir modernių agregatų, kuriuose gimdavo kasdienės mūsų duonos kepaliukai.

„Rivonos“ kepyklos gaminiai / Eriko Ovčarenko nuotr.

„Supratau, kad labai norėčiau, kad kažkas per tokį aparatą ir iš mano rankų iškeliautų. Kur tu matai ne 5, ne 10, ne 20 kepaliukų, kaip restorane, bet kad pamatyčiau didelį skaičių ir kad daug žmonių galėtų paragauti tą įdomų produktą“, – sako virtuvės šefas.  

Sveikesnės ir įdomesnės duonos mėgėjams

Deivydo Praspaliausko svajonė netruko išsipildyti ir Kėdainiuose esančioje kepykloje jau kvepia net penkių rūšių garsaus virtuvės šefo duona. 

Viena iš jų  – sumuštinių duona – yra visiška naujovė Lietuvoje, nes kepama su iš Rytų kilusiais „Khorasan“ rūšies kviečiais. Šioje grūdinėje kultūroje yra net 20–40 proc. daugiau baltymų nei įprastuose kviečiuose, taip pat daugiau lipidų, aminorūgščių, vitaminų, ypač vitamino E, mineralų – magnio, cinko, seleno ir augalinės ląstelienos.

„Rivonos“ kepyklos gaminiai / Eriko Ovčarenko nuotr.

Antroji – duona su daržovėmis – džiovintais burokėliais ir salierais, kurią labai giria „Norfos“ kepyklos technologai.

„Kai kam atrodo keista, kad duona kepama su tokiais neįprastais ingredientais. Tai tarsi skonių jūra, skonių jūra, kai burnoje susilieja sūrumas, saldumas ir traškumas. Labai rekomenduoju paragauti“, – sako „Norfos“ konditerijos cecho ir kepyklos technologė Ieva Bagickienė.

„Rivonos“ kepyklos gaminiai / Eriko Ovčarenko nuotr.

Duona su daržovėmis yra pikantiško skonio ir turi daug skaidulų, tad tikimasi, bus įvertinta sveiko maisto gerbėjų. „Aš daugeliui asocijuojuosi su burokėliais ir daržovėmis, tai neapsipažinsite, pamatę mano veidą ant pakuotės“, – juokauja Deivydas Praspaliauskas. 

Dar trys D.Praspaliausko sukurtos receptūros duonos rūšys – tai itališka, trijų skonių fokačija su pomidorais, alyvuogėmis ir saulėgrąžomis.  

Fokačija yra itališka duona ir skaniausia yra šilta, tad šefas rekomenduoja ją būtinai pasišildyti: „Nusipirkę ir parsinešę namo įšaukite ją į įkaitintą iki 180 laipsnių orkaitę 5 minutėms ir ji bus tokio skanumo, kaip ką tik ištraukta iš krosnies“, – tikina D.Praspaliauskas.

„Rivonos“ kepyklos gaminiai / Eriko Ovčarenko nuotr.

Su kuo ragauti daržovių duoną ir kada skaniausia fokačija?

Restorano „Amandus“ svečiai žino, kad jei eina papietauti pas Praspaliauską, galės paragauti garsiosios Deivydo burokėlių duonos. Ją šefas patiekia su šviežiu iki kreminės konsistencijos išsuktu „Piemenėlio Excellence“ sviestu. 

O su kuo mums nusipirkus ragauti naująsias duonos rūšis? Tepti sumuštinius ar derinti su troškiniu bei sriuba? Anot D.Praspaliausko, duona yra tiesiog atskiras patiekalas. 

„Geriausia duona yra tiesiog duona. Nebūtina kažko prie jos ragauti. Aš pats labai dažnai mėgstu pasakyti, kad duona vis dėlto yra atskiras patiekalas. Su kažkuo valgyti yra visada labai smagu, bet pati skaniausia ir geriausia yra be nieko. Negaliu pasakyti, prie ko geriausiai derėtų kuri duona, nes iš tikrųjų pats paragauni ir tada žinai prie ko jos labiausiai norėtum“, – skonio receptoriais ragina pasikliauti kulinarijos guru. 

„Norfos“ technologė Ieva Bagickienė pašildytas fokačijas pataria skanauti su įvairiomis užtepėlėmis, nors ir viena ši duonelė, kol šilta, tiesiog tirpsta burnoje.