Po „Rammstein“ koncerto – opus klausimas dėl žalos paukščių perėjimui: ar parke vieta tokiems šou

Marius Karlonas komentuoja paukščiams padarytą žalą per „Rammstein“ koncertą / Gretos Skaraitienės / BNS, Flickr.com, asmeninio archyvo nuotr.
Marius Karlonas komentuoja paukščiams padarytą žalą per „Rammstein“ koncertą / Gretos Skaraitienės / BNS, Flickr.com, asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Nuskambėjus garsiosios Vokietijos grupės „Rammstein“ koncertui, pasigirsta ne tik liaupsinančių šou žodžių, bet ir nusiskundimų. Vienas jų yra itin reikšmingas gamtai – anot ornitologų, koncertas vyko per itin jautrų paukščiams laiką. Situaciją pakomentavo ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Pirmadienį Vingio parke Vilniuje nugriaudėjo vokiečių grupės „Rammstein“ koncertas. Šių metų koncertines gastroles Europoje pradėjo būtent Lietuvoje, kur pasigrožėti pirotechnikos šou ir pasiklausyti grandiozinio koncerto susirinko didžiausia minia žmonių.

Vis dėlto, nors pasirodymas daugumai paliko neišdildomą įspūdį, ornitologai perspėjo, kad tai buvo netinkamas metas organizuoti tokio masto renginį Vingio parke. Sunerimta dėl svarbios priežasties – šiuo laikotarpiu paukščiai peri jauniklius.

Pakomentuoti situaciją portalui Žmonės.lt sutiko ornitologas Marius Karlonas.

„Dabar yra pats jautriausias metas paukščiams, jis tęsis iki Joninių. Paukščiai ima perėti, užsiiminėti teritorijas, maitinti jauniklius, todėl vakare paukščio nubaidymas nuo lizdo, kad ir valandai, gali atšaldyti kiaušinius ir iš jų vėliau niekas nebeišsiristų.

Be to, lizdai yra atakuojami varnų, kurios nebijo žmonių keliamo triukšmo. Tokiomis situacijomis jos pasinaudoja, todėl koncertų metu žala paukščiams tikrai yra, abejonės dėl to niekam nekyla“, – portalui Žmonės.lt kalbėjo M.Karlonas.

Vyr. biologas ekspertas, Lietuvos ornitologų draugijos direktorius Liutauras Raudonikis taip pat portalui Žmonės.lt patvirtino apie jautrų laikotarpį paukščiams.

„Tokioje gamtinėje teritorijoje gausiai tuo metu peri įvairios paukščių rūšys. Jiems, trikdymo požiūriu, veisimosi laikotarpis yra pats jautriausias ir pavojingiausias, nes jei nors koncerto metu pabaidyti paukščiai palieka savo dėtis ar mažus jauniklius, jie žūva. Taigi, koncertas nulemia, sakytume, masine vietinių perinčių paukščių dėčių ir jauniklių lizduose žūtį“, – sakė L.Raudonikis portalui Žmonės.lt.

Anot ornitologo, norint nustatyti tikrąją žalą paukščiams, reiktų atlikti tyrimą: sumontuoti lizdus aplink areną ir vėliau tą patį padaryti po koncerto.

Marius karlonas miške
Marius karlonas miške / Asm. arch.

„Spėlioti apie žalą nenorėčiau, bet, žinoma, iš patirties žinau, kad paukščiai kartais bijo priskristi prie savo lizdo, jei mato žmogų 100 metrų spinduliu, o koncerto metu buvo košė žmonių, todėl paukščiai vengė grįžti į lizdus, greičiausiai, laukė ryto, dėl to dalis jauniklių galėjo neišgyventi“, – tęsė Marius Karlonas.

„Tiesiog ujame lizdų netekę ar juos tiesiog palikę paukščiai tiesiog išskris kitur ir parke bus mažiau paukščių. Jų akivaizdžiai bus mažiau po savaitės ar dviejų, lyginant su kitais metais, nes kaip anksčiau, parke nebebus tiek daug jaunų, ką tik lizdus palikusių paukščių. Tiesiog Vingio parke bus mažiau miškų giesmininkų ir tiek“, – sakė Liutauras Raudonikis.

Pašnekovas tvirtino, kad apskritai Vingio parkas yra tinkama vieta rengti koncertus, tačiau reikia atsižvelgti į metų laiką.

„Turbūt tokiu jautriu paukščių metu, balandžio, gegužės ir birželio mėnesiais – nelabai tinkamas. Bet vėliau, nuo liepos mėnesio, jau žalos praktiškai nebūtų, nes visi paukščiai išsiritę ir palikę lizdus.“

Tačiau kitas gamtininkas laikėsi kiek kitokios pozicijos.

„Jei mes deklaruojame, jog laikomės „Žaliojo kurso“ politikos, tai Vilniaus miestui tikrai tokios iniciatyvos nedera. Ekstremalaus lygio trikdymas yra priešingas veiksmas – gamtos stumimas nuo savęs ir iš miesto. Nes gamta nėra tik medžiai ir nenušienauta žolė. Be gyvų padarų, ypač paukščių, ekosistemos negali tinkamai funkcinuoti, jau nekalbant, jog jos nėra gyvos ir gamtos pojūčiai ateina per gamtos, ypač, gyvūnų garsus“, – teigė L.Raudonikis.

Tuo metu Vilniaus miesto savivaldybės Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus Ryšių su žiniasklaida Gabrielius Grubinskas portalui Žmonės.lt aiškino, kad kalbėti apie žalą miesto valdžia neturi pagrindo.

„Išduodama leidimus koncertams ir kitiems renginiams, Vilniaus savivaldybė remiasi galiojančiais teisės aktais ir objektyviais kriterijais.

Šiuo metu savivaldybė neturi objektyvių tyrimų ar kitų duomenų, kurių pagrindu būtų galima teigti, kad koncertai Vingio parke daro žalą gyvūnijai. Be to, pagrindinė Vingio parko funkcija – koncertų ir įvairių kitų renginių vieta.“

Vis dėlto pasiteiravus apie alternatyvias renginių vietas jautriu paukščiams laikotarpiu, G.Grubinskas teigė, kad kol kas savivaldybė neturi kitų vietų po atviru dangumi, kur galėtų vykti tokio masto renginiai.

„Pastačius Nacionalinį stadioną, bent dalis šių renginių tikrai galės vykti jame. Stadiono statybas – kartu su visu Daugiafunkciu kompleksu – planuojama užbaigti 2025 metais“, – patikino jis.

Vokiečių grupės „Rammstein“ koncertas Vingio parke
Vokiečių grupės „Rammstein“ koncertas Vingio parke / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Žmonės.lt primena, kad populiarieji Vokietijos industrinio metalo muzikos atstovai „Rammstein“ šių metų koncertines gastroles Europoje pradėjo būtent Lietuvoje – pirmadienio vakarą pasirodė Vingio parke Vilniuje, kelių valandų trukmės programoje. Mūsų šalyje tai – didžiausias ir techniškai sudėtingiausias koncertas istorijoje, kuriam ruoštis imta dar prieš dvi savaites.

Grupė milžiniškų dekoracijų apsupty atliko didžiausius savo hitus „Links 2-3-4“, „Sehnsucht“, „Zeit“, „Deutschland“, „Radio“, „Mein Teil“, „Du Hast“, „Sonne“, „Engel“ ir naujas dainas iš neseniai išleisto aštuntojo studijinio albumo „Zeit“.

„Rammstein“ Vingio parke Vilniuje itin gausiai susirinkusią publiką (atvyko keliasdešimt tūkstančių žmonių) džiugino ne tik dainomis. Scenos konstrukcijos, neretai iškylančios aukščiau stadionų stogų, ugnimi ir liepsnomis nušviestas šou, puikiai sustyguotas grupės pasirodymas, „Rammstein“ inscenizacijų humoras ir patosas – visa tai yra unikalus reiškinys muzikos pasaulyje, kurį išvydo ir fanai Vilniuje.