Prekybos tinklų lentynos pildosi neįprastais vaisiais ir daržovėmis

Artišokai
Artišokai
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2015-06-25 11:18
AA

Lietuviai jau po truputį pradeda džiaugtis nuosavuose daržuose užauginamais vaisiais ir daržovėmis. Visgi prekybos centrų lentynose akį traukia nematyti vaisiai ir daržovės, kurie į Lietuvą atkeliauja ne tik iš egzotinių kraštų, bet ir giliomis kulinarinėmis tradicijomis garsėjančių Europos Sąjungos šalių. Juos derinant su mūsų kraštui įprastomis gėrybėmis, gomurį galima palepinti naujais, gurmaniškais skoniais.

Gurmanų užkandis – artišokas

Prekybos centrų lentynose esantys artišokai savo istoriją skaičiuoja dar nuo Antikos laikų. Jų gimtine laikoma kulinarų meka Italija, kur ir šiandien užauginama daugiausia šių daržovių.

Nuo pumpuro šerdies atskirtų vainiklapių apačia yra merkiama į padažą, minkštimas traukiamas tarp dantų. 

Šios daržovės pasižymi riešutų aromatu, yra malonaus, švelnaus skonio. Valgomis yra artišokų pumpurai, vieną po kito rankomis laužiant jų žiedlapius. Nuo pumpuro šerdies atskirtų vainiklapių apačia yra merkiama į padažą, minkštimas traukiamas tarp dantų. Pasiekus šerdį dengiančias skaidulas, primenančias šieną, jos yra pašalinamos, o šerdis dažoma padaže ir valgoma.

{recipe|778}
{recipe|849}

Artišoko pumpurą galima valgyti ir kaip šaltą, ir kaip karštą užkandį. Jei norite jį patiekti karštą, artišoką virkite 25–40 minučių ant silpnos ugnies, paskaninę alyvuogių aliejumi, česnaku, citrina ir lauro lapais. Padažui sumaišykite majonezą ir grietinę, paskaninkite citrina.

Taip pat artišokai tinka užtepėlėms, pyragams, padažams, makaronams. Juos skanu valgyti su šonine, ožkų pieno sūriu, parmezanu, grybais, pomidorais, pankoliais, sviestu, grietine, majonezu, alyvuogių aliejumi, česnakais, svogūnais, citrinomis, petražolėmis, bazilikais, čiobreliais. Prekybos centre įsigiję artišokų, neplautus juos sudėkite į plastikinį maišelį ir laikykite šaldytuve.

Artišokai / Fotolia nuotr.

Pankolis – ir daržovė, ir prieskonis

Mūsų prekybos centruose galima įsigyti ir pankolių, atkeliaujančių iš Viduržemio jūros regiono šalių. Pankolis – baltas ar žalsvas svogūnas su stiebais, kurių viršūnėse – žali lapeliai ir žiedai, brandinantys sėklas.

Pankolis yra lengvo krapų ir anyžių skonio, tad gali būti valgomas ir kaip prieskonis, ir kaip daržovė. Jo žiedą ir stiebus galima naudoti sriuboms, troškiniams, garnyrams. Pankolis puikiai dera su žuvimi, ypač su lašiša, bulvėmis, kopūstais, salierų šaknimis, pomidorais, agurkais, česnakais, kalendromis, čiobreliais, alyvuogėmis, apelsinais, citrinomis, grietinėle, sviestu, parmezanu. Kaip prieskoninė žolelė gali būti naudojami pankolio lapai, kuriais galite gardinti mėsą, paukštieną, žuvį, jūros gėrybes.

Artišokai / Fotolia nuotr.

Jei norite greito ir sveiko užkandžio, pasigaminkite salotas iš riekelėmis supjaustytų pankolių, avokadų ir apelsinų. Pankoliu galima paskaninti ir sumuštinį vietoj salotos ar pomidoro. Pankolį laikykite jį šaldytuve.

{recipe|897}
{recipe|2704}

Desertui – saldžioji anona

Į mūsų prekybos centrus iš Ispanijos atkeliauja anonos – žalsvai rusvi, savo forma obuolius primenantys vaisiai. Jų žievelė grublėta, o viduje – švelnus kreminės spalvos minkštimas, kuriame išsibarstę juodi, nevalgomi, akmenėlius primenantys kauliukai. Anonų minkštimas yra švelnaus skonio, primenantis mums gerai pažįstamus bananus ar ananasus.

Artišokai / Fotolia nuotr.

Anonos – gardus ir sveikas desertas. Dažniausiai jos valgomos vienos, neapdorotos – tiesiog šaukšteliu kabinant jų minkštimą. Iš anonų taip pat galima gaminti vaisių padažą, šerbetą, suflė ar jas valgyti su ančiuviais.

Jei prekybos centre įsigijote kietą anoną, palaikykite ją keletą dienų kambario temperatūroje, kol suminkštės. O jei vaisius jau pakankamai minkštas, tačiau jaučiate, kad per dieną nepavyks jo suvalgyti, – įdėkite anoną į šaldytuvą, kur jis saugiau būti galės dar kokią savaitę. Pastebėjus ant anonos rudas dėmeles, vaisiaus išmesti nereiktų – tai reiškia, kad jis yra visiškai prisirpęs ir saldus.

Švieži vaisiai ir daržovės – kiaurus metus

Pasak vieno iš prekybos centrų atstovės Renatos Saulytės, vien jų prekybos tinkle šiandien galima rasti 250 skirtingų rūšių vaisių ir daržovių.

Artišokai / Fotolia nuotr.

Prekybos centro atstovės teigimu, lietuvių skonis labiau pratęs prie pažįstamų ir gomuriui įprastų vaisių ir daržovių. Taip pat kol kas egzotinių vaisių ir daržovių paklausa Lietuvoje nėra itin didelė, nes jie iki mūsų šalies keliauja gan ilgą kelią ir jų kainos gan aukštos.

Tačiau pastaruoju metu parduotuvių vitrinose vis dažniau galime pastebėti neįprastų vaisių ir daržovių atvežtų iš įvairių Europos sąjungos valstybių.

Nuolatos stebime rinką ir stengiamės savo klientams pasiūlyti įsigyti tik kokybiškus ir šviežius vaisius ir daržoves. Taip pat stengiamės į asortimentą įtraukti ir įvairiausių egzotinių vaisių ir retesnių daržovių. Taip klientams suteikiame galimybę paragauti įvairiausių pasaulio skonių neiškeliant kojos iš Lietuvos“, – sako R. Saulytė.

ES griežtai reglamentuoja vaisių ir daržovių auginimą, saugojimą, gabenimą, pardavimą, taip užtikrindama itin aukštą kokybę ir saugumą. Europos Komisija nuolat konsultuojasi su mokslininkais iš visos Europos, dirbančiais Europos maisto saugos tarnyboje, ir pagal jų rekomendacijos koreguoja reikalavimus augintojams, tiekėjams ir pardavėjams.

Artišokai / Fotolia nuotr.