Princo Philipo laidotuvės ir planas „Forto tiltas“: kas buvo numatyta iš anksto?
Edinburgo hercogas, princas Philipas birželį turėjo minėti 100 metų sukaktį. Nors visi tikėjo, kad karališkosios šeimos nario laukia ne viena graži proga, tačiau nerimą kėlė jo sveikatos būklė. Balandžio 9-ąją pasaulį apskriejo liūdna žinia – princo gyvybė užgeso.
Prieš keletą mėnesių sušlubavus Didžiosios Britanijos didiko sveikatai, neišvengiamai buvo aptartas ir jo laidotuvių klausimas. Šiuo atveju karališkoji šeima, kaip įprasta net ir tokiomis skaudžiomis situacijomis, iš anksto buvo numačiusi visą scenarijų.
Ankstesniais laikais visuomenę Bakingamo rūmai įspėdavo, jei vienas iš karališkosios šeimos narių atsidurdavo prie mirties slenksčio. Bent jau taip buvo karalienės Viktorijos ir George'o V atveju, rašo „The Guardian“.
Penktadienį Bakingamo rūmai informavo visuomenę, jog princas Philipas mirė balandžio 9-osios rytą. „Jo Karališkoji Aukštybė šį rytą ramiai mirė Vindzoro pilyje. Su dideliu liūdesiu Jos Didenybė Karalienė praneša apie savo mylimo vyro, Jo Karališkosios Aukštybės, Edinburgo hercogo princo Philipo, mirtį“, – buvo skelbiama oficialiame pranešime visuomenei.
Kiekvienam nariui – savas „tiltas“
Britų karališkoji šeima pagal specialų protokolą visais laikais iš anksto apgalvodavo veiksmus, jei vienas iš artimųjų mirtų. Princo Philipo mirties atveju buvo parengtas specialus veiksmų planas, pavadinimu operacija „Forto tiltas“. Tad princas Philipas jau seniai žinojo, kokios bus jo laidotuvės (pavyzdžiui, karalienės Elizabeth II mirties atveju – numatyta laikytis plano „Londono tiltas“ (dar vadinamo Tauerio tiltu).
Pagal nuosekliai parengtus laidotovių planus, kurie iki menkiausios detalės pažįstami didikams, kiekvienas jų laidojamas besilaikant tam tikrų taisyklių.
Dar 2020 metais buvusi karalienės sekretorė ir atstovė spaudai Dickie Arbiter aiškino, jog sąvoka „tiltas“ karališkoje šeimoje yra naudojama metai iš metų. Šis žodis, pasak jos, it simbolis, siejantis šį pasaulį su pomirtiniu gyvenimu. Kiekvienas šeimos narys sau „skirtą kodą“ puikiai žino. Dažniausiai jis pasirenkamas pagal titulą. Tarkime, Forto tiltas stovi netoliese Edinburgo.
Pandemijos metu – kitokios laidotuvės
Edinburgo hercogas bus laidojamas šv. Jurgio koplyčioje Vindzoro pilyje, laikantis visų saugumo reikalavimų.
Pats hercogas norėjo būti palaidotas tyliai, kad būtų išvengta nereikalingo triukšmo, tad viešos ceremonijos nebus. Tačiau laidotuvės bus filmuojamos nacionalinio transliuotojo. Kadangi visa Anglija yra karantine, laidotuvių ceremonija, vadinama specialiu kodiniu pavadinimu turėjo būti keičiama.
Manoma, jog Bakingamo rūmai informuos apie laidotuves tik praėjus 8 karalienės gedulo dienoms.
Planuojama, kad maža, privati ceremonija vyks šv. Jurgio koplyčioje Vindzoro rūmuose Berkšyre. Už visą procesiją bus atsakingas – vyriausias rūmų vadovas.
Karalienė taip pat patvirtins laidotuvių planą ir praneš apie gedulo trukmę. Taip pat bus sukurta speciali interneto svetainė, kurioje žmonės galės pareikšti užuojautos žodžius.
Anglijos vėliavos bus iškeltos iki pusės visuose karalienei priklausančiuose pastatuose, kuriuose tuo metu nebus karalienės. Pagal karališkus standartus, įprastai vėliavos niekuomet nebūna kabinamos tokiame aukštyje.
Ceremoniją ves Kanterburio vyskupas Justinas Welby, kartu su kitais Vindzoro atstovais.
Tuomet vyks privati pagerbimo ir laidojimo ceremonija šv. Jurgio koplyčioje. Greičiausiai hercogas bus laidojamas Frogmoro soduose.
Norėjo kuklių laidotovių
Nors dažnai Britų karališkosios šeimos laidotuvės vykdavo viešai, pasak užsienio portalų, princas jo išlydėjimo dienos norėjo jaukios ir be jokios pompastikos. Jis tikėjosi, jog šermenyse dalyvaus tik artimieji, draugai ir valstybių vadovai iš Tautų Sandraugos šalių, rašo „Independent“.
Karalienės vaidmuo
Praėjus kuriam laikui po vyro laidotuvių, karalienė turėtų toliau tęsti jai įprastas pareigas. Tačiau nėra jokios garantijos, kad Elizabeth II taip padarys. Kai 1861 m. gruodžio mėn. mirė karalienės Viktorijos vyras princas Albertas, ji metus laiko liko nuošalyje, net neatvyko į Parlamento atidarymą. Kai ji pagaliau pasirodė, atsisakė kalbėti (kaip yra įprasta), kalbą tuomet sakė aukščiausiasis rūmų valdininkas (Lord Chamberlain).
Žmonės.lt primena, kad vasario 16-ąją princas Philipas buvo paguldytas į privačią Karaliaus Edwardo VII ligoninę Londono centre. Į ją jis galėjo nueiti pats, niekieno nepadedamas.
Iš pradžių Bakingamo rūmai skelbė, kad jis ten turėtų būti gydomas „kelias dienas“.
Vėliau rūmai pranešė, kad jis gydomas nuo infekcijos, bet detalių nepateikė.
Netrukus princas Philipas buvo perkeltas į valstybinę Šv.Baltramiejaus ligoninę netoli Šv.Pauliaus katedros, kur princui atlikta širdies procedūra. Ši XII amžiuje įkurta ligoninė garsėja savo kardiologijos skyriumi.
Balandžio 9-ąją Bakingamo rūmai informavo visuomenę, jog karalienės Elizabeth II vyro gyvybė užgeso.