Trečiąja doze pasiskiepijęs motociklininkas Arūnas Gelažninkas: „Tai galimybė jaustis saugesniam“
„Netrukus baigsiu paskutinius pasirengimo darbus ir liks tik laukimas“, – geležiniu žmogumi pramintas motociklininkas Arūnas Gelažninkas (36) prisipažįsta, kad mintimis jis jau Dakaro ralyje. Metų pradžioje tapęs pirmuoju lietuviu, ten nugalėjusiu vadinamojoje vienišių klasėje, tikisi, kad dabar patekti į šias varžybas pandemija trukdys mažiau, nes pasaulis jau turi vakcinų nuo COVID-19.
Dakaro ralis Saudo Arabijoje prasidės kitų metų sausio 1-ąją, bet sportininkas kol kas negavo informacijos, koks legendinėse lenktynėse šįsyk bus vadinamasis kovido protokolas.
Neabejoja, kad reikės pateikti Europos Sąjungos skaitmeninį COVID pažymėjimą. Arūnas jį, žinoma, turi. Jis palaiko vakcinavimo idėją. Pavasarį pasinaudojo Lietuvos aukšto lygio sportininkams suteikta pirmumo teise į vakciną nuo COVID-19. Pasirinko „Comirnaty“ („Pfizer“) vakciną.
„Paskiepytas nepastebėjau jokių savijautos ar sveikatos pokyčių: neskaudėjo galvos, nejutau nuovargio, – pasakoja. – Paisau rekomendacijų, todėl su žmona Emilija jau spėjome gauti ir trečią, sustiprinančiąją, vakciną. Apie tai, ar vakcinos tikrai reikia, ar ji saugi, skiepydamasis net negalvojau. Aš pasitikiu medicina, mokslu. Jei Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad vakcinacija gali greičiau sustabdyti pandemiją, vadinasi, skiepytis turime sąmoningai ir visi, ne tik sportininkai. Man tai – galimybė jaustis saugesniam. Be to, tenka daug keliauti, dalyvauti varžybose – norėjau, kad judėti po pasaulį būtų kuo paprasčiau.“
Praėjusiais metais dėl pandemijos buvo atšaukta dauguma motociklų sporto varžybų, kuriose Arūnas buvo numatęs startuoti.
„Šiais metais jau kitaip. Pasaulis po truputį susigyveno su pandemija ir organizatoriai darė viską, kad varžybos vyktų“, – džiaugiasi. Jis neabejoja, kad gyvenimas pamažu grįžta į įprastas vėžes būtent dėl to, kad sukurtos vakcinos.
„Pasiskiepijus daug kas palengvėjo“, – įsitikino. Prisimena, kad pernai, kai vakcinavimas dar nebuvo pradėtas, dėl kelionių nuolatos tekdavo atlikti testus. Tai sukeldavo papildomų nepatogumų: reikėdavo skaičiuoti, kad susiruošus į varžybas ar kelionę pažyma apie atliktą tyrimą dar galiotų.
Kadangi už tyrimus reikėdavo mokėti, buvo ir daugiau finansinių išlaidų, pagaliau, įtampos, ar atlikus testą nesužinos, kad serga: juk tada vietoj varžybų tektų gydytis ir dienas leisti saviizoliacijoje. Arūnas COVID-19 išvengė.
„Man atrodo, kad mes visi nuo pandemijos jau labai pavargome. Tai jaučiu pats, pastebiu iš kitų žmonių nuotaikų, kalbų, – pasakoja daugkartinis Lietuvos ir Baltijos šalių motociklų kroso čempionas, Europos, pasaulio čempionatų dalyvis. – Palyginus su situacija prieš metus, dabar ji geresnė. Žmonės prisitaikė prie pasikeitusios kasdienybės: tapo norma nešioti kaukes, vakcinuotis, sekti informaciją, kokių reikia laikytis saugumo reikalavimų.“
SVARBU ŽINOTI
- Visi pilnamečiai šalies gyventojai jau gali revakcinuotis trimis vakcinomis. „Comirnaty“ (gamintojai – „BioNTech“ ir „Pfizer“) arba „Janssen“ (gamintojas – „Janssen Pharmaceutica NV“) sustiprinančioji dozė skiriama praėjus keturiems mėnesiams po galutinės vakcinacijos. „Spikevax“ (gamintojas – „Moderna“) – po šešių mėnesių.
- Kaip ir iki šiol, sustiprinančioji „Janssen“ vakcinos dozė gali būti skiriama tik tiems, kurie pirmą kartą pasiskiepijo būtent šia vakcina. „Comirnaty“ arba „Spikevax“ sustiprinančioji dozė skiriama žmonėms, vakcinuotiems bet kuria iš keturių Lietuvoje naudojamų vakcinų nuo COVID-19. „Vaxzevria“ vakcina revakcinacijai nebus naudojama.
- Jei revakcinacijai skiriama „Spikevax“ vakcina, vadovaujantis gamintojo ir Europos vaistų agentūros rekomendacijomis, imunitetui sustiprinti bus suleidžiama pusė įprastos šios vakcinos dozės.
- Gyventojai, kurie po galutinės vakcinacijos, prieš skiepijimą ar tarp skiepijimų susirgo COVID-19, nebus skiepijami sustiprinančiąja vakcinos doze – persirgus įgytas imunitetas jiems turėtų užtikrinti pakankamą organizmo apsaugą. Tie, kas susirgo nebaigę pirminio skiepijimo kurso, po ligos praėjus 180 dienų turėtų šį kursą užbaigti ir pasiskiepyti antra vakcinos doze.
- Registruotis sustiprinančiajai vakcinos dozei galima internetu www.koronastop.lt arba karštosios linijos trumpuoju telefono numeriu 1808.
- Revakcinuotis taip pat galima pas šeimos gydytoją. Norėdami sužinoti, ar jų asmens sveikatos priežiūros įstaiga vykdo skiepijimą nuo COVID-19, gyventojai turėtų kreiptis į įstaigos registratūrą.