Valdovų rūmai pateikė netikėtą faktą apie Elizabeth II: turėjo lietuviško kraujo
Rugsėjo 8-osios vakarą visą pasaulį sukrėtė žinia apie Jungtinės Karalystės karalienės Elizabeth II mirtį. 96-erių monarchė viešpatavo soste daugiau nei 70 metų. Karalienės gyvybė užgeso Škotijoje. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmai priminė keletą seniai girdėtų faktų apie Elizabeth II.
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmai įdomius faktus apie karalienę Elizabeth II paskelbė savo socialiniuose tinkluose. Anot jų – karalienė turėjo ir lietuviško kraujo.
* Jungtinės Karalystės karalienė Elžbieta II (1926–2022) turėjo sąsajų su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste, tarp jos protėvių būta lietuviškosios Gediminaičių dinastijos atstovų. Taigi, karalienė Elžbieta II turėjo ir lietuviško kraujo.
* Karalienė Elžbieta II yra Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino dvidešimtos kartos palikuonė, arba Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Kazimiero Jogailaičio (1427–1492), kurio duktė Sofija nutekėjo į Brandenburgą ir įsiliejo į Hohencolernų dinastiją, septynioliktos kartos palikuonė. Brandenburgo kunigaikščiai Hohencolernai vėliau valdė Prūsiją. Pirmasis Prūsijos kunigaikštis Albrechtas Hohencolernas, be kita ko, buvo tikras Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto (1544/1548–1572) pusbrolis, dažnai lankęsis Vilniaus rezidencijoje.
* Anot Lietuvoje gyvenančio britų istoriko Stepheno Rowello, Hohencolernų dinastija moteriška linija yra artimai susijusi su Stiuartų-Hanoverių dinastija, iš kurios kilę karalienės Elžbietos II protėviai. Taigi Hanoverių dinastija, dabar vadinama Vindzorais, per moterišką liniją kildinama iš škotiškos Stiuartų ir vokiškos Hanoverių dinastijos. Šie dinastiniai ryšiai atsispindi visose Elžbietos II kilmės genealoginėse lentelėse. Tad per moterų liniją galima atsekti tiesioginį ryšį tarp lietuvių Gediminaičių ir britų Stiuartų-Hanoverių-Vindzorų dinastijų.
* Beje, karalienės Elžbietos II sūnus princas Ervardas, Edinburgo kunigaikštis ir Vesekso grafas, 2018 m. aplankė Valdovų rūmus bei dalyvavo čia surengtame renginyje, paliko įrašą muziejaus svečių knygoje.
„Valdovų rūmų muziejaus, įsikūrusio atkurtoje pagrindinėje Gediminaičių dinastijos rezidencijoje, bendruomenė liūdi kartu su Jungtinės Karalystės ir visos Sandraugos gyventojais dėl legendinės Valdovės netekties ir reiškia nuoširdžią užuojautą karališkajai šeimai bei Jos šalių gyventojams“, – teigiama Valdovų rūmų paskelbtame įraše.
1952 m. mirus tėvui karaliui Jurgiui VI, princesė Elizabeth buvo karūnuota karaliene. 2022-ųjų birželio pradžioje buvo švenčiamas platininis Elizabeth II valdymo jubiliejus – 70 metų, kai ji soste.
Karalienės gyvybė užgeso rugsėjo 8-ąją Škotijoje, jai einant 97-uosius.
Mirus Elizabeth II, sostą perėmė jos vyriausias sūnus, princas Charlesas. Jis pasirinko karaliaus Charleso III (Karolio III) vardą. Jo žmona Camilla tapo karaliene konsorte.