Viena iš antsvorio priežasčių – antibiotikai

Moteris su dviračiu / „Fotolia“ nuotr.
Moteris su dviračiu / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Nuo 1960 metų iki pat 2000-ųjų amerikiečiai vidutiniškai paaugo 3 centimetrais ir pasunkėjo maždaug 10-čia kilogramų. Šiandien vidutinis amerikietis vyras sveria 88 kg, moteris – 75 kg. Kur kas didesnį nerimą kelia vaikų ir paauglių statistika – šioje amžiaus grupėje yra trečdalis antsvorį turinčių jaunuolių, tačiau net 84 proc. tėvų mano, kad jų vaikų svoris yra visiškai normalus ir į tai nekreipia dėmesio.

Manoma, kad dėl didėjančio antsvorio kalčiausi yra greitojo maisto restoranai, savo agresyvia rinkodara vis labiau traukiantys amerikiečius, tačiau, anot mokslininkų, nutukimo priežastys slypi ne tik nesveikame maiste, jų aptikti galima ir iš pažiūros sveikai atrodančiuose maisto produktuose. Taigi, kas lemia tokį amerikiečių svorio augimą? Pasirodo, po tuo slypi keletas mokslinių tiesų, aprašomų tinklalapyje salon.com.

Antibiotikai

Neseniai dienraštyje „New York Times“ pasirodęs tyrimas atskleidė, kad įvairiems galvijams duodami antibiotikai, skirti padidinti jų kūno masę, taip pat veikia ir jų mėsą valgančius žmones. Manoma, kad antibiotikai storina todėl, kad jų vartojimas pakeičia žarnyno bakterijas. 1974 metais buvo surengtas tyrimas, kurio metu siekta išsiaiškinti, ar antibiotikai išties veikia žmonių svorį. Tyrime dalyvavę keli šimtai žmonių jau po 7 savaičių antibiotikų vartojimo išties priaugo papildomų kilogramų. Negana to, danų mokslininkai kitame tyrime atskleidė, kad labiausiai papildomi kilogramai dėl antibiotikų vartojimo kaupiasi kūdikiams iki šešių mėnesių.

Daugelis mokslininkų dėl svorio didėjimo kaltina daktarus, išrašančius pernelyg daug antibiotikų žmonėms. Anot Niujorko universitetui priklausančio medicinos centro specialisto Martino Blaserio, JAV gyvenantys vaikai, kol užauga, patiria iki 20 gydymų antibiotikais. Negana to, tyrimai rodo, kad antibiotikų pėdsakų galima aptikti ir įvairiuose maisto produktuose, ypač piene ir mėsoje.

Hormonai

Įvairūs hormoniniai preparatai, tokie kaip „Paylean“, skirtas kiaulėms, „Optaflexx“, skirtas galvijams, ar „Topmax“, skirtas kalakutams, yra plačiai naudojami Amerikoje, nors ir uždrausti Europoje. Šiuos hormoninius preparatus gauna maždaug 80 proc. kiaulų ir 30 proc. galvijų visoje Amerikoje, o jų mėsą vėliau jau su šių preparatų liekanomis bei poveikiu valgo ir žmonės. Negana to, kai kurie plačiai Amerikoje gyvūnams naudojami hormonai pasižymi ir blogesnėmis savybėmis nei antsvorio didėjimas, daugelyje jų galima aptikti nedidelį kiekį krūties vėžį sukeliančių medžiagų.

Bisfenolis A

Mokslininkai mano, kad dirbtiniai saldikliai svorį gali didinti dėl trijų priežasčių: jie lėtina virškinimo sistemos darbą, sukelia norą valgyti daugiau saldumynų ir prie jų lengva priprasti.

Endokrininę žmogaus sistemą stipriai veikiantis polimeras bisfenolis A į žmogaus organizmą patenka iš plastikinių butelių ar maisto pakuočių. Neseniai pasaulyje itin daug dėmesio sulaukęs polimeras, žmonėms sukeliantis nevaisingumą, diabetą, širdies bei kraujagyslių ligas, buvo uždraustas naudoti gaminant plastikinius butelius vaikams. Vis dėlto iš JAV gamybos pramonės jis visiškai nebuvo pašalintas, negana to, naujausi tyrimai atskleidė ir tai, kad bisfenolis A taip pat gali padidinti antsvorį.

Įvairūs cukraus pakaitalai

Įvairūs cukraus pakaitalai ir dirbtiniai saldikliai visuomet buvo naudojami, siekiant sumažinti suvartojamų kalorijų kiekį ir anstvorį. Tačiau naujausi tyrimai parodė, kad vis dėlto jie atlieka priešingą funkciją – svorį jie tik padidina. Teksaso universiteto mokslininkai stebėjo 474 tyrime dalyvavusių savanorių svorio pokyčius, jiems kasdien išgeriant po dvi stiklines dirbtinai saldintų gaiviųjų gėrimų. Tyrimo metu paaiškėjo, kad saldintus gėrimus gėrę savanoriai priaugo penkis kartus daugiau svorio nei tie, kurie visą laiką gėrė vandenį. Mokslininkai mano, kad dirbtiniai saldikliai svorį gali didinti dėl trijų priežasčių: jie lėtina virškinimo sistemos darbą, sukelia norą valgyti daugiau saldumynų ir prie jų lengva priprasti.

Maisto pramonė ir rinkodara

Daugelis žmonių puikiai žino, kokią žalą daro agresyvi greitojo maisto reklama, ypač stipriai veikianti vaikus. Šią žalą įrodė ir žurnale „Pediatrics“ publikuoto tyrimo rezultatai, kurio metu vaikams buvo siūlomi identiški skanėstai, tik ant vienų iš jų pakuotės puikavosi įvairūs animacinių filmų herojai. Nenuostabu, kad vaikai rinkosi tuos produktus, ant kurių pakuočių buvo jų mėgstami herojai.

Kitame tyrime buvo tirtas 500 tūkst. vidurinę mokyklą lankančių moksleivių svoris Kalifornijoje. Paaiškėjo, kad mokinių, besimokančių mokyklose, šalia kurių yra greitojo maisto restoranų, svoris yra didesnis.