Anksčiau mitybos specialistai nesutarė dėl riebalų – buvo manoma, kad jie mūsų mityboje neturėtų pernelyg dominuoti, tačiau šiandien drąsiai tvirtinama, kad be riebalų – nė iš vietos.
Žinoma, su saiku ir tikrai labai kokybiškų, kadangi gerieji riebalai kaip tik gali sustiprinti jūsų sveikatą ir suteikti energijos. Verta žinoti, kad mononesotieji ir polinesotieji riebalai yra būtent tai, ko mums reikia, kadangi juose yra omega–3 riebalų rūgščių, kurios kovoja su uždegimais, saugo širdies ir kraujagyslių sveikatą, reguliuoja mūsų vidinę savijautą, nervų sistemą, mažina cholesterolio kiekį.
Kokie riebalai sveikiausi?
Riebalus sudaro kelios riebalų rūgštys: sočiosios, mononesočiosios ir polinesočiosios. Šių rūgščių kiekis ir lemia riebalų biologinę vertę. Kuo daugiau polinesočiųjų riebalų rūgščių, tuo produktas naudingesnis sveikatai (sparčiau susidaro naujos ląstelės, sklandesnė hormonų gamyba). Mononesočiosios riebalų rūgštys nedaro nei labai teigiamo, nei labai neigiamo poveikio (tiesa, gerąja jų savybe galima laikyti tai, kad jas organizmui lengviausia skaidyti ir pasisavinti). Sveikiausi tie riebalai, kuriuose daugiau nesočiųjų riebalų rūgščių.
Taigi, jeigu šių gerųjų riebalų jūsų organizme stinga, galite pajusti štai tokius požymius:
Negalite atsikratyti antsvorio
Skamba neįtikėtinai, tačiau turite vartoti riebalus, kad atsikratytumėte riebalų. Dietologė Katherine Zeratsky tikina, kad nedidelio kiekio nesočiųjų riebalų vartojimas su kiekvienu maistu, ilgesniam laikui užtikrina sotumo jausmą. Be to, maisto suvartojame mažiau. Tyrimai atskleidžia, kad mažo riebumo ir mažo angliavandenių kiekio dietos taip pat skirtingai veikia jūsų svorį. Pasirodo, daugiau svorio numesti galite pasirinkusios sumažinti angliavandenius, bet ne riebalus. Tai reiškia viena – saikingai geruosius riebalus vartoti būtina.
Jaučiatės nuolat alkani
Jeigu nuo stalo pakylate alkani, greičiausiai negaunate jums tinkamų riebalų. 2009–aisiais metais publikuotas tyrimas American Journal of Clinical Nutrition atskleidė, jog riebalų vartojimas ir maisto kiekis skirtingai veikia sotumą. Pasirodo, tie, kurie vartojo riebalus su maistu, jautėsi kur kas sotesni nei tie, kurie riebalų atsisakė. Beje, valgydami daugiau baltymų ir skaidulų taip pat ilgiau jausitės sotūs.
Jūsų oda itin sausa
Nebūtinai kalta saulė, oras, vėjas ar drėkinamojo kremo trūkumas. Jums paprasčiausiai, pasak dermatologės Jessicos Wu, gali trūkti gerųjų riebalų. „Visos jūsų odos ląstelės yra įvyniotos į apsauginį riebalų burbulą, kuris saugo mūsų odą nuo išdžiūvimo ir žalingo aplinkos poveikio“, – tikina dermatologė. Jeigu turite problemų su oda, ji atrodo sausa, trūkinėja, tuomet gerieji riebalai gali jums padėti. Bet jie turėtų būti vartojami ilgą laiką ir labai saikingai.
TAIP PAT SKAITYKITE: Veido žymės: kaip odą gadina cukrus, alkoholis, gliutenas ir pieno produktai?
Jums trūksta energijos
70 proc. „kuro“ širdis gauna iš riebalų, kurie suteikia mums energijos. Riebalai turi maždaug 9 kcal 1 grame ir tai yra net du kartus daugiau nei tame pačiame kiekyje baltymų ar angliavandenių. Štai kodėl verta rinktis sveikus, tačiau turinčius daugiau riebalų užkandžius.
Jūs sunkiai susikaupiate
Dieta, kurios dalį sudaro mononesotieji riebalai, pavyzdžiui, alyvuogių aliejus, riešutai, riešutų sviestas, padidina tam tikrų medžiagų išsiskyrimą, kurios itin svarbios mokymosi ir atmintiems procesų funkcionavimui.
Dėl riebalų trūkumo vitaminai neatlieka savo darbo
Kad vitaminai atliktų savo darbą, jiems reikalingi riebalai. Šiuo atveju kalba eina apie A, D, E, K, C. Dėl jų trūkumo oda gali atrodyti sausa, žaizdų gijimas užsitęsti, kilti įvairūs uždegimai.
Jums nuolat šalta
Išmėginkite – dažniau vartokite avokadus, sėklas ir riešutus, kad pasijaustumėte geriau. Riebalai, esantys po oda padeda reguliuoti temperatūrą, todėl pabandykite pakeisti savo valgiaraštį, kad netektų kentėti nuolatinio šalčio jausmo.