9 simptomai, rodantys, kad jūsų organizmas netoleruoja cukraus

Moteris valgo tortą / Vida Press nuotr.
Moteris valgo tortą / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Ne visų žmonių santykiai su cukrumi sudėtingi. Daugybė mūsų jo dedamės į kavą, atsiriekiame gabalėlį saldaus pyrago ir jaučiamės gerai. Tačiau savijauta suvartojus cukraus dozę pablogėja tų žmonių, kurių organizmas šio saldėsio netoleruoja.

Gydytojai teigia, kad tai – gana dažna organizmo reakcija: kai suvalgote maisto, gausaus cukraus, jo kiekis kraujyje pakyla ir iš kasos išsiskiria insulinas. Nors šitaip gaunate pliūpsnį energijos ir akimirksniu pasijuntate gerai, cukraus kiekis kraujyje greitai krinta... ir vėl pasijuntate prastai. Skamba lyg amžinai besisukanti karuselė, tiesa?

Nemažos dalies žmonių organizmai yra jautrūs įprastam cukrui, nes jis itin greitai patenka į kraują.

Maistas, kuriame gausu cukraus, gali sukelti uždegimą ar netgi sutrikdyti hormonų veiklą. Tiesa, atkreipkite dėmesį, kad ne visų rūšių cukraus poveikis vienodas. Nemažos dalies žmonių organizmai yra jautrūs įprastam cukrui, nes jis itin greitai patenka į kraują. Štai dėl ko galite pasijusti prastai arba panorėti dar vienos cukraus dozės suvalgę šokolado ar išgėrę saldžios kavos, bet šito gali ir nenutikti, jei suvalgysite gabalėlį vaisiaus.

Jeigu įtariate, kad dabartinis jūsų mitybos būdas turi neigiamos įtakos sveikatai, verta cukraus vartoti mažiau arba atsisakyti apskritai. Atminkite, kad be cukraus gyventi galima. Tereikia tik panorėti.

Kaip suprasti, kad jūsų organizmas netoleruoja cukraus? Štai 9 ne visai įprasti, bet ne tokie ir reti simptomai.

1. Pavalgius ima miegas

Pagalvokite, kaip jaučiatės suvalgę cukraus gausaus maisto. Jei jums po pietų prisireikia puodelio kavos ar norite pamiegoti užsikniaubę ant darbo stalo, priežastis gali būti svyruojantis cukraus kiekis kraujyje. Gydytojai teigia, kad žmonės, kurių organizmai apdoroja cukrų įprastai ir greitai, pavalgę maisto, kuriame jo yra, paprastai jaučiasi energingesni, sotūs ir ramūs. Ir atvirkščiai – tie, kurių žarnynas jautresnis cukrui, jaučiasi pavargę, irzlūs, bet... jo nori dar daugiau (panašu į priklausomybę, tiesa?).

2. Vargina spuogai

Aknę gali sukelti daugybė faktorių, vis dėlto cukrus – vienas pagrindinių kaltininkų. Jis sukelia organizmo uždegimą, o šis labai dažnai pasireiškia bėrimu – kitaip tariant, prasideda veido odos uždegimas, ima kilti spuogeliai ir atsirasti dėmelių.

3. Prastai miegate

Galbūt tiesiog geriate per daug kavos ir patiriate stresą, bet ir šį kartą nemiga gali būti cukraus kaltė: gydytojai teigia, kad cukrus neleidžia kūnui panirti į gilų miegą. Pamėginkite dieną ne tik mažiau gerti kavos, bet ir nevalgyti daug cukraus turinčio maisto – ypač vakare, ruošdamiesi miegoti.

4. Juntate pasikartojančius drebulį ir svaigulį

Jei cukraus kiekis jūsų kraujyje žemas, greičiausiai patiriate hipoglikemijos (organizmo būsenos, kai gliukozės kiekis kraujyje yra per mažas) požymių. Jeigu ją įtariate, verta pasikonsultuoti su šeimos gydytoju. Hipoglikemija sukelia nuolatinius nuovargį, alkį, silpnumą, pasikartojančius drebulį ir svaigulį, nerimo jausmą. Pajuntate cukraus ir angliavandenių poreikį, tikėdamiesi, kad jie padės jaustis geriau. Deja, smarkiai apsigaunate, – tai uždaras ratas. Mokslininkai, atlikę tyrimus su žiurkėmis, nustatė, kad gyvūnai, jaučiantys priklausomybę nuo cukraus, dažniau grieždavo dantimis, drebėdavo ir jausdavosi neramiai, kai cukraus negaudavo. Neskamba įkvepiančiai...

Nerimas
Nerimas / Vida Press nuotr.

5. Patiriate bėdų su nosimi

Ar pastaruoju metu sunkiai prakvėpuojate? Turime atsakymą: nemažai daliai žmonių šis simptomas pasireiškia dėl mieliagrybių pagausėjimo organizme. Cukraus gausi mityba sukelia mieliagrybių augimą, o jie, savo ruožtu, turi įtakos bendrai organizmo būklei – gali sukelti sinusitą ar kitas chroniškas nosies ligas.

6. Esate pernelyg nervingas

Jeigu nežinote, dėl ko jus kamuoja nuotaikų kaita, kaltinkite cukrų ir jo gausų maistą (arba skydliaukę). Norėdami išvengti nuotaikų svyravimų, mažinkite suvartojamo cukraus kiekį arba pamėginkite daugiau valgyti organizmui naudingesnio maisto, turinčio, pavyzdžiui, nemažai baltymų.

7. Padaugėja raukšlių veide

Kraujyje esantis cukrus, susijungdamas su baltymais, suformuoja naujas kenksmingas molekules, vadinamas „AGE“ (kitaip tariant, glikotoksinus). Šie „kenkėjai“ puola greta esančius baltymus ir jiems kenkia – drauge kenkdami ir kolagenui bei elastinui, medžiagoms, atsakingoms už jūsų odos stangrumą ir elastingumą. Be to, šitaip neutralizuojami ir natūralūs kūno antioksidantai enzimai, dėl to odą lengviau pažeidžia saulė. Išvada: kai cukraus vartojate per daug, oda sparčiau raukšlėjasi ir sukrinta.

8. Nuolat jaučiatės „išsipūtęs“

Jaučiatės lyg apvalus balionas? Tarsi ir nevalgote per daug, bet sunkumo ir „pilnumo“ jausmas neapleidžia, be to, vis pasitaiko bėdų ir su virškinimo sistema... Visa tai dėl cukraus ir tų pačių mieliagrybių. Mielės auga fermentuodamos cukrų ir, kai šio valgote daug, fermentacijos procesą itin paspartinate. Be to, fermentacija (ypač jei geriate daug saldžių gaiviųjų gėrimų) skatina dujų išsiskyrimą.

9. Skauda kelių sąnarius

Maudimą ir skausmą dažnai sukelia kūno uždegimas – vidinis procesas, kuriam įtakos gali turėti cukraus gausus maistas. Padidėję cukraus kiekis kraujyje gali sukelti išankstinį senėjimą, virškinimo trakto sutrikimų ir netgi kelių sąnarių skausmus. Trumpai tariant, jeigu jaučiatės, kad tuoj subyrėsite, verta imtis „nesaldžių“ pokyčių.