Elizabeth II karstas – jau kriptoje Vindzore: pagarbą atidavė rūmų darbuotojai ir du korgiai

Atsisveikinimas su Elizabeth II Vindzore / „Scanpix“ nuotr.
Atsisveikinimas su Elizabeth II Vindzore / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt, BNS
2022-09-19 18:54
AA

Po iškilmingos Elizabeth II laidotuvių dienos dalies Vestminsterio abatijoje su 2000 svečių atėjo eilė kuklesniam etapui – pirmadienio pavakarę karalienės karstas pasiekė Vindzorą. Čia procesija pajudėjo į Šv.Jurgio koplyčią, kur buvo suplanuotas paskutinis žingsnis prieš laidojimo ceremoniją artimųjų būryje – atsisveikinimo mišios. Jų pabaigoje karstas nuleistas į karališkąją kriptą.

Apie 15 val. vietos (17 val. Lietuvos) laiku Elizabeth II palaikai pasiekė Vindzoro pilį. Nuo čia suformuota procesija su karalienės karstu pajudėjo Ilgąja alėja į Šv.Jurgio koplyčią. Prie procesijos prisijungė ir karalius Karolis III su kitais karališkosios šeimos nariais.

Britanija ir pasaulis atsisveikina su karaliene Elžbieta II / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Pasiekus koplyčios vakarinius laiptus, nešikai paėmė Elizabeth II karstą iš katafalko ir nunešė jį į vidų.

Jautrus momentas – Vindzore procesijos laukė paskutiniai du karalienei priklausę korgiai Muickas ir Sandy. Dabar jais rūpinsis Elizabeth II sūnus princas Andrew ir jo buvusi žmona Sarah Ferguson.

Atsisveikinti su karaliene buvo atvestas ir jos itin mėgtas ponis Emma.

Britanija ir pasaulis atsisveikina su karaliene Elžbieta II / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Elizabeth II laidotuvėse – karalienės ponis Emma / „Scanpix“ nuotr.

Po 16 val. vietos (18 val. Lietuvos) laiku koplyčioje prasidėjo atsisveikinimo pamaldos, kuriose, priešingai nei 2000 svečių sutraukusioje ceremonijoje Vestminsterio abatijoje, dalyvavo mažesnė bendruomenė – apie 800 žmonių, įskaitant karalienės namų ūkio narius ir Vindzoro pilies darbuotojus.

Dauguma susirinkusiųjų, buvę ar esami karalienės valdų darbuotojai, anksčiau tądien nebuvo Vestminsterio abatijoje, todėl šios antrosios pamaldos buvo parengtos atsižvelgiant į ir į juos.

Britanija ir pasaulis atsisveikina su karaliene Elžbieta II / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Šiai per televiziją transliuotai ceremonijai vadovavo Vindzoro dekanas Davidas Conneris, palaiminimą suteikė Kenterberio arkivyskupas. Jos metu giedojo Šv.Jurgio koplyčios choras.

Pamaldų pabaigoje nuo karalienės karsto viršaus buvo nuimta Britų imperijos karūna, valdovo rutulys ir skeptras.

„Antrasis Elžbietos amžius“ simboliškai baigėsi, kai aukščiausio rango karališkųjų rūmų pareigūnas lordas Andrew Parkeris, karaliaus rūmų valdytojo pareigas, sulaužė savo tarnybą simbolizuojančią lazdelę, o ant altoriaus buvo padėtos karališkosios regalijos: karūna, rutulys ir skeptras.

Anot Bakingamo rūmų, su pačia karaliene keletą metų buvo tariamasi dėl šių pamaldų tvarkos.

Didžiąją dalį pamaldų muzikos sukūrė seras Williamas Harrisas, kuris 1933-1961 m. buvo Šv.Jurgio koplyčios vargonininkas ir didžiąją dalį karalienės vaikystės dirbo joje. Dar būdama princese Elizabeth, karalienė dažnai lankydavosi vargonų palėpėje ir stebėdavo, kaip seras W.Harrisas groja. Manoma, kad jis ją ir išmokė groti fortepijonu, rašo BBC.

Fotogalerija:

800 svečių rinkosi į atsisveikinimo su karaliene Elžbieta II mišias Šv.Jurgio koplyčioje (55 nuotr.)
+49

Galiausiai karalienės karstas buvo nuleistas į karališkąją kriptą, o dūdmaišininkas sugrojo raudą.

Šv.Jurgio koplyčioje monarchė atguls amžino poilsio šalia savo tėvo karaliaus Jurgio VI, motinos karalienės Elžbietos ir sesers princesės Margaret. Šalia bus perkeltas ir jos velionio vyro princo Philipo, kuris mirė pernai, būdamas 99-erių, karstas (iš pradžių jis buvo palaidotas Karališkojoje saugykloje).

Šv.Jurgio koplyčioje vyko ne vienerios britų karališkosios šeimos vestuvės, krikštynos ir laidotuvės. Čia prieš kelerius metus tuokėsi ir princas Harry su Meghan Markle.

Primename, kad karalienės Elizabeth II laidotuvių dienos pirmoji dalis vyko Vestminsterio abatijoje. Čia dalyvavo ne tik britų karališkosios šeimos nariai, bet ir įvairių pasaulio šalių lyderiai – iš viso apie du tūkstančius žmonių, tarp kurių ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda su žmona Diana.

Valandos trukmės ceremonijai vadovavo Vestminsterio dekanas Davidas Hoyle'as, skaitinį iš Šventojo Rašto skaitė Jungtinės Karalystės premjerė Liz Truss, kurią į pareigas Elizabeth II paskyrė likus dviem dienoms iki mirties.

Ceremonija baigėsi dviejų minučių nacionaline tyla ir nacionaliniu himnu.

Vėliau karstas su karalienės palaikais keliavo Londono gatvėmis, pasiekė ir Bakingamo rūmus. Čia, norėdamas atsisveikinti su valdove, prie pastato susirinko rūmų personalas.

Iškilmingoje procesijoje į abatiją ir iš jos, taip pat procesijoje į Vindzoro pilį bei laidotuvėse pilies Šv. Jurgio koplyčioje dalyvavo apie 6 tūkst. kariškių.

TAIP PAT SKAITYKITE: Pasaulis atsisveikina su Elizabeth II: iškilmingos laidotuvės su šeima ir tūkstančiais gedinčiųjų

Britanija ir pasaulis atsisveikina su karaliene Elžbieta II (88 nuotr.)
+82

Stebėkite 15min laidą:

Keturias dienas prieš tai aplankyti karalienės karstą galėjo ir visuomenė.

Laukiančiuosius eilėje prie Elžbietos II karsto aplankė karalius Karolis III ir princas Williamas (16 nuotr.)
+10

70 metų soste buvusi karalienė Elizabeth II mirė rugsėjo 8-ąją Škotijoje, Balmoralo pilyje. Jos mirčiai, o taip pat ir laidotuvėms, pasiruošta jau prieš daugybę metų.

„Princų budynės“ prie Elizabeth II karsto (24 nuotr.)
+18
Prie Elizabeth II karsto – aštuonių „anūkų budynės“ (28 nuotr.)
+22

Negali teigti, kad žinia apie karalienės mirtį buvo labai netikėta – pastaruoju metu Elizabeth II kankino įvairios sveikatos problemos, ji vis rečiau pasirodydavo viešuose renginiuose, kuriuose monarchę dažnai pavaduodavo sūnus princas Charlesas.

O likus kelioms valandoms iki karalienės mirties, Bakingamo rūmai išplatino žinią, kurią daugelis priėmė itin rimtai – skelbta, kad gydytojai išreiškė rimtą susirūpinimą dėl karalienės sveikatos. Netrukus į Balmoralą suskubo Elizabeth II artimieji, deja, su ja atsisveikinti spėjo ne visi – princai Williamas ir Harry atvyko jau po močiutės mirties.

Po monarchės mirties buvo paskelbtas 10 dienų nacionalinis gedulas, o vyriausias Elizabeth II sūnus Velso princas Charlesas iš karto perėmė sostą ir tapo karaliumi Charlesu III – šį vardą pasirinko pats. Jo žmona Kornvalio hercogienė Camilla tapo karaliene konsorte. To norėjo pati Elizabeth II.

Elizabeth II gyvenimo akimirkos (73 nuotr.)
+67