Kaip išvengti vėlyvų užkandžių pagundų?
Atėjus rudeniui tenka priprasti, kad atsikelti rytais šiek tiek sunkiau, bet taip pat pamažu pastebime, jog galime mėgautis jaukiais vakarais namie. Tuo pačiu, deja, iškyla tikimybė, kad ilgiau vakarodami išalksime ir dažniau ieškosime užkandžių. Apie vėlyvus užkandžius pasakoja gydytoja-dietologė Laura Romeraitė-Kuklierienė.
Vėlyvi užkandžiai – nesubalansuotos mitybos rezultatas
Kad nekiltų pagunda persivalgyti vakare, labai svarbu valgyti reguliariai, nedaryti ilgesnių nei 3 ar 4 valandų pertraukų ir būtinai valgyti pusryčius. Dar vienas labai svarbus sveikos mitybos principas – tai maisto subalansavimas ir tinkamas baltymų, riebalų ir angliavandenių paskirstymas dienos metu.
Daugelio žmonių daroma klaida – „dietos“ laikymasis, kurios metu vengiama angliavandenių; taip pat pusryčių ir tinkamų užkandžių praleidimas. Dėl to vakare kyla nenumaldomas troškimas valgyti saldžiai bei riebiai ir, be abejonės, persivalgyti.
Jei dienos metu valgome nesveiką, nesubalansuotą maistą, yra didelė tikimybė, kad vakare prisivalgysime netinkamų užkandžių.
„Vėlyvus užkandžius tikriausiai sunkiausia kontroliuoti. Jei dienos metu valgome nesveiką, nesubalansuotą maistą, yra didelė tikimybė, kad vakare prisivalgysime netinkamų užkandžių arba dar blogiau – persivalgysime. Įprastai vakarienę valgome apie 18–19 val., o kol einame miegoti – vėl išalkstame. Taip patenkama į uždarą ratą, nes prisivalgius vakare nesinori pusryčių, neretai nesinori valgyti iki pat pietų, o tada vėlai vakare ir vėl griebiami saldūs užkandžiai“, – sako gydytoja-dietologė.
Kasdienės mitybos taisyklės
Specialistės teigimu, pusryčiai turėtų būti turtingi sudėtinių angliavandenių. Tai galėtų būti košės, visų grūdo dalių duona. Per pietus taip pat nevertėtų atsisakyti bulvių, ryžių ar kitų kruopų, o užkandžiams geras pasirinkimas – vaisiai ar 100 proc. sultys ir glotnučiai.
„Vakare, norint išlaikyti ar sumažinti kūno svorį, angliavandenių jau reikėtų atsisakyti. Rinkitės maistą, turintį baltymų – liesą paukštieną, žuvį, ankštines daržoves, lieso pieno produktus. Taip pat galite valgyti daug įvairiausių šviežių daržovių, kurių vis dar gausu. Vakarienę geriausia valgyti likus 2–3 valandoms iki miego, o vėliausią miego valandą tokiu režimu skaičiuoti 23 valandą. Tokiu atveju, vakarieniauti galima 20–21 val., kad pavakarieniavus 18 val. nekiltų pagundų valgyti antrą vėlyvą vakarienę ar siekti užkandžių. Jei vis dėlto tokia pagunda atsiranda, valgykite morkų, agurkų ar kitų daržovių.