Karalienės Elizabeth II karstas – jau Londone: pasiekė Bakingamo rūmus
Antradienio vakarą karalienės Elizabeth II karstas iš šv. Egidijaus katedros atgabentas į Londoną, Bakingamo rūmus. Škotijos sostinėje, Edinburgo centre, jis buvo parą.
Antradienio vakarą karalienės Elizabeth II karstas pasiekė karališkąją rezidenciją Londone.
Iš Škotijos atskraidintas lėktuvu į „Royal Air Force Northolt“ oro uostą, iš ten į Bakingamo rūmus jis buvo vežamas „Jaguar XF“ automobiliu. Iš paskos procesiją lydėjo karalienės dukra princesė Anne.
Pakeliui į rūmus netilo minios plojimai, į kelią buvo metamos gėlės.
Kartu su karaliumi Charlesu III ir karaliene konsorte Camilla karstą pasitiko princai Williamas ir Harry bei kiti karališkosios šeimos nariai.
Tūkstančiai žmonių išsirikiavo 22,5 km ilgio maršrute, kuriuo karstas keliavo iš RAF Northolt, esančio vakarų Londone.
Sekmadienį Elizabeth II karstas buvo nuvežtas į monarchų oficialiąją rezidenciją Škotijoje – Holirudhauzo rūmus Edinburge, o pirmadienį perneštas į šio miesto į Šv. Egidijaus katedrą.
Škotijos vyriausybė pranešė, kad iki antradienio popietės, kai karstas buvo nuvežtas į oro uostą, pro karstą praėjo ir su velione monarche atsisveikino maždaug 33 tūkst. žmonių.
Lėktuve karstą lydėjo – kaip ir kortežo kelionėje iš Balmoralo į Edinburgą – vienintelė velionės karalienės duktė princesė Anne. Ji sakė, kad tai jai buvo „garbė ir privilegija“.
„Ačiū mano motinai, Karalienei“, – sakoma 72 metų Anne pareiškime.
Prieš Šv. Egidijaus katedrą išsirikiavo Karališkosios lankininkų kuopos, monarchės asmeninės apsaugos Škotijoje, garbės sargyba, kai skambant vienam dūdmaišiui buvo išnešamas karstas su velionės karalienės palaikais.
Edinburgo oro uoste pagarbą Elizabeth II, vadintai „Škotų karaliene“, atidavė Škotijos karališkojo pulko garbės sargyba. Pulko nariai buvo pasipuošę iškilmingoms progoms skirtais kiltais. Lėktuvui riedant prie kilimo ir tūpimo tako, skambėjo nacionalinis himnas.
Gedulinga procesija
Trečiadienį, lygiai 14 val. 22 min. (16 val. 22 min. Lietuvos laiku), karstas bus išneštas iš Bakingamo rūmų ir per 38 minutes truksiančią procesiją bus atgabentas į Vestminsterio salę. Ten velionė monarchė bus pašarvota keturias dienas.
Britanijos vyriausybė sakė, kad palei Temzės upę gali nusidriekti ilgesnės nei 7 km ilgio žmonių eilės.
Kai kurie žmonės, norintys atsisveikinti su velione monarche, ėmė rinktis dar pirmadienį. Jie sėdėjo ant sulankstomų kėdžių, apsigaubę paltais ir striukėmis, ar stovėjo laikydami skėčius.
Kiti atsisveikino su velione karaliene, kai karstas su jos palaikais buvo vežamas iš Northolto Karališkųjų oro pajėgų bazės.
„Noriu tik pažvelgti į karstą, o Vestminsteryje bus chaosas“, – naujienų agentūrai AFP sakė 59 metų Josephas Afrane'as, antradienio vakarą atėjęs pažiūrėti, kaip karstas bus atvežtas į Bakingamo rūmus.
„Net jei ir liūdna, atmosfera čia iš tikrųjų yra gan šilta“, – pridūrė jis.
Anksčiau antradienį velionės monarchės vyriausiasis sūnus karalius Charlesas III (Karolis III) su pirmuoju karališkuoju vizitu apsilankė Šiaurės Airijoje, tęsdamas kelionę po visas keturias Jungtinę Karalystę sudarančias provincijas.
Primename, kad Elizabeth II valstybinės laidotuvės vyks Vestminsterio abatijoje Londone rugsėjo 19 dieną 11 val. vietos (13 val. Lietuvos) laiku.
Per ilgą gedulo laikotarpį JK bando susitaikyti su savo ilgiausiai tarnaujančios monarchės, buvusios nacionalinio gyvenimo fone beveik nuo Antrojo pasaulinio karo, mirtimi