Klaidos, kurias darote tiekdami ir valgydami sūrį

Sūrio vakarėlis / Shutterstock nuotr.
Sūrio vakarėlis / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Įvairūs sūriai skiriasi riebumu, skoniu, gamybos būdu, išlaikymu. Todėl reikėtų žinoti, kaip juos laikyti, tiekti ir valgyti. Nors daugelis ir norėtų pasigirti žiniomis apie sūrius, tačiau neretai nežinome kai kurių dalykų. Beje, yra klaidų, kurias daro beveik kiekvienas.

​Atminkite, kad skaniausi sūriai – kambario temperatūros, todėl negali būti tiekiami tik išimti iš šaldytuvo. ​

Visus sūrius laikote šaltai. Daugelis, nusipirkę bet kokios rūšies sūrį, net negalvoję padeda į šaldytuvą. Tačiau itin šaltai laikyti reikia ne visus sūrius. Tiems, kurie yra ilgai brandinami, kieti, nekenkia šiluma. Tad, pavyzdžiui, parmezanas gali stovėti ne šaldytuve, o kambario temperatūroje net keletą savaičių.

Tiekiate tiesiai iš šaldytuvo. Susirinko draugai, o jūs jiems patiekėte sūrį tiesiai iš šaldytuvo? Tai viena dažniausių klaidų, kurias daro neįgudę sūrio valgytojai. Atminkite, kad gardžiausi sūriai – kambario temperatūros, todėl negali būti tiekiami tik išimti iš šaldytuvo. Kietesnius sūrius reikėtų išimti anksčiau, minkštesnius ar brandintus sūrime – vėliau, kad neprarastų formos ir neapdžiūtų. Išimkite bent pusvalandį prieš tiekdami, kad būtų kambario temperatūros. Prieš tiekdami bent pusvalandį sūrį palaikykite ne šaldytve.

Suvyniojate tiek, kad sūris negali „kvėpuoti“. Nusipirkote sūrį, suvyniojote jį į maišelį ir padėjote į šaldytuvą? Iškart padarėte dvi klaidas. Sūrio geriau nevyniokite į maišelį, o rinkitės popierių, kuris leis sūriui kvėpuoti. Ir tik norėdami apsaugoti, kad sūris neprisigertų kitų šaldytuve esančių produktų kvapų, įdėkite į maišelį, tačiau labai sandariai neužriškite, tik švelniai užspauskite.

TAIP PAT SKAITYKITE: 15 šimtametės jogės mitybos tiesų

Užkandžiai su sūriu
Užkandžiai su sūriu / Shutterstock nuotr.

Visus sūrius pjaustote vienu peiliu. Skirtingas sūris – skirtingos valgymo, pjaustymo taisyklės. Tad, kad supjaustytas sūris išlaikytų dailią formą, pjaustyti reikėtų tik specialiai jiems skirtais įvairių formų peiliais arba sūrių pjaustykle. Minkštiems sūriams naudojami peiliai, kurių geležtėse yra skylutės. Kam jos reikalingos? Jos neleidžia minkštam sūriui prilipti prie peilio. Tokiu peiliu geriausia pjaustyti, pavyzdžiui, bri sūrį. Kietieji sūriai pjaustomi nedideliu aštriu peiliu arba dailiai laužomi kubeliais.Vidutinio kietumo sūriai – specialiais peiliais, kurie primena oblius, minkštieji – skirtais sviestui tepti. Rokforas – suvilgius peilį karštu vandeniu

Nežinote, kokio sūrio luobelę nupjauti, o kokio palikti. Kai kurie sūrių specialistai teigia, kad pjaustant sūrį kiekvienam gabalėliui turi tekti ir prie luobelės esanti dalis – kur sūrio skonis intensyviausias (beje, jei vienu metu tiekiate daugiau sūrių rūšių, luobelė leidžia suprasti sūrio rūšį). Tačiau kai kurių sūrių luobelė nėra skani, pavyzdžiui, kietesniųjų, tad neapsiriksite ją pašalinę, ypač jei nesate gurmanas. Tačiau minkštesnieji – kamemberas, bri, romadūras – tikrai tiekiami su luobele.

Kietesnius sūrius pjaustote. Kai kuriuos kietus sūrius ne tik paprasčiau laužyti, bet jie ir dailiau atrodo. Kaip tai padaryti? Jei turite gabalą sūrio, lengvai įsmeikite peilį ir jį sukdami laužkite. O kitus mažesnius gabalėlius bus paprasta sulaužyti ir rankomis.

Renkatės pirktinius tarkuotus sūrius. Prireikus sūrio kokiam nors patiekalui pagardinti, pavyzdžiui, makaronams, parduotuvėje ieškome jau iškart tarkuoto ir supakuoto sūrio. Aišku, dar susigundome ir nuolaidomis. Tačiau joms kaip tik reikėtų atsispirti. Atminkite – įvairiems patiekalams gardinti nesirinkite jau sutarkuotų sūrių maišeliuose. Geriau paprašykite, kad pardavėja atpjautų šiek tiek iš didelio gabalo ir susitarkuokite patys – bus ir skaniau, ir šviežiau.

Perkate daug sūrio. Perkant sūrį ir norint juo pasimėgauti tikrai nereikia įsigyti visą didelį gabalą. Deja, mums tai dažnai būdinga – susiviliojame nuolaidomis, manome, kad sutaupysime ir nusiperkame didesnį kiekį. Ilgai laikomi sūriai gali pradėti džiūti, tamsėti, prarasti skonio savybes. Todėl geriau nusipirkti mažesnį gabalėlį, bet dažniau.

Tiekiate bet kaip. Jeigu norite surengti sūrio vakarėlį, turėtumėte pasirūpinti bent 4 ar 7 skirtingų rūšių sūriais. Išdėliokite juos lėkštėje ratu pagal laikrodžio rodyklę. Tačiau dėlioti reikėtų ne bet kaip, o pradedant nuo švelniausio iki ryškiausio, intensyviausio skonio sūrio. Taip pat turėtų būti patiekta ir vaisių, kurie padėtų atsverti sūrio skonį: figų, kriaušių, vynuogių, alyvuogių, obuolių.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kulinaras Paulius Strasevičius: „Nėra nieko, ko atsisakyčiau paragauti“