Maistas, kurio nederėtų valgyti pusryčiams
Nuolat girdime, kad pusryčius valgyti būtina. Vis dėlto maistas, kurį renkamės rytais, gali turėti didelės – teigiamos arba ne – įtakos visai mūsų dienai. Pasirinkę tinkamą maisto produktų derinį jausimės energingi iki pietų ir, atvirkščiai, netinkamas maistas privers išalkti dar gerokai iki dvyliktos valandos. Štai 7 maisto produktai, kurių derėtų vengti rytais.
1. Javainių batonėliai
Nors atrodytų, kad jie – puiki pusryčių dalis, vis dėlto jų maistinė vertė labai žema. Dauguma populiarių javainių batonėlių gausūs cukraus, turi mažai skaidulų ir baltymų, suteikiančių sotumo jausmą.
Ką daryti? Jei išties mėgstate javainių batonėlius, rinkitės tokius, kuriuose daug riešutų ir sėklų. Atkreipkite dėmesį, kad batonėlyje būtų mažiau nei 10 g cukraus. Arba, dar geriau, valgykite riešutus su džiovintais vaisiais: riešutai – puikus baltymų ir sveikųjų riebalų šaltinis, o vaisiuose gausu skaidulų ir antioksidantų.
2. Paskanintas jogurtas
Jogurtas įprastai laikomas sveiku maistu, tačiau neapsirikite: vaisiais, uogomis ar kitomis sudedamosiomis dalimis „paskanintas“ jogurtas iš parduotuvės nėra naudingas, jame labai daug cukraus. Tai tuščios kalorijos, kurių verčiau vengti.
Ką daryti? Valgykite natūralų jogurtą, maišykite jį su vaisiais, riešutais, medumi.
3. Žalėsiai su vištiena
Juk salotos sveika, ar ne? Taip, tik yra vienas „bet“. Nemažai žmonių galvoja, kad kalnas salotų su kepsninėje kepta vištiena yra sveika. Iš dalies taip ir yra, tačiau tokio maisto verčiau vengti pusryčiaujant, mat salotos ir vištiena neužtikrina pakankamo kiekio skaidulų, leidžiančių ilgiau jaustis sotiems.
Ką daryti? Į lėkštę greta salotų ir vištienos dėkite avokadų, pupelių, avinžirnių. Avokaduose gausu sveikųjų riebalų, o ankštiniuose – skaidulų ir baltymų.
4. Makaronai
Jų demonizuoti nereikėtų, bet didelė lėkštė balintų miltų makaronų pusryčiams nesuteiks ilgalaikės energijos.
Ką daryti? Makaronai nėra bėda, bėda – baltymų trūkumas. Į lėkštę kraukite kietagrūdžių kviečių miltų makaronų ir derinkite juos su daržovėmis, pavyzdžiui, alyvuogių aliejuje patroškintais brokoliais, arba vištiena. Šitaip organizmas gaus po truputį angliavandenių, baltymų ir riebalų gerai dienos pradžiai.
5. Balta duona ir jos gaminiai
Tokia duona, kurioje itin mažai skaidulų, bet labai aukštas glikemijos indeksas, gali suaktyvinti cukraus kiekį kraujyje, tad vėl labai greitai išalksite.
Ką daryti? Rinkitės visų grūdo dalių duoną arba juodą duoną. Be to, tokia duona naudinga širdžiai – vitaminas B ir cinkas mažina cholesterolio kiekį kraujyje.
6. Majonezas
Tai, ką tepate ant duonos, svarbu. Vos vienas šaukštas majonezo sumuštinio kalorijų skaičių padidina šimtu! Be to, majonezą sudaro vien riebalai, todėl didelės naudos organizmui nesitikėkite.
Ką daryti? Sveiki užtepai, tokie kaip gvakamolė ar pestas turi daug vitaminų ir mineralų ir mažiau kalorijų, daugiau ilgalaikį sotumą suteikiančių skaidulų. O ir jų tekstūra primena majonezą, todėl tokia duonos ir užtepo kombinacija – pusryčių nugalėtoja.
7. Saldieji gėrimai
Limonadai, energiniai gėrimai, sultys iš pakelio... Prie šių gėrimų lengva įprasti, bet derėtų nepamiršti, kad juose daug cukraus, o cukrus nedovanoja nieko – tik perteklines kalorijas ir... didesnius skaičius svarstyklėse. Ką kalbėti apie augančią riziką susirgti II tipo diabetu, širdies ir inkstų ligomis, dažnesnį lankymąsi pas odontologą... Dietiniai gėrimai irgi nėra išeitis: tyrimai rodo, kad žmonės, kurie renkasi „sveikesnius“ gėrimus, vėliau atsigriebia valgydami daugiau cukraus turinčio maisto.
Ką daryti? Gerkite vandenį ar žolelių arbatą. Jei labai norite „ko nors su burbuliukais“, gerkite gazuotą mineralinį vandenį – skaninkite jį žaliosios citrinos riekele, mėtų lapeliais ar uogomis.
8. Kava „su kažkuo“
Kaip šviežių vaisių nepatariama valgyti su kitu maistu, taip ir kavos negalima gerti tuo pat metu užkandant kažkuo. Ypač jei ta kava – su pienu. Tai sukels neigiamas virškinamojo trakto reakcijas, o juk po pusryčių norisi jaustis žvaliai.
Ką daryti? Jei nenorite sukelti audros skrandyje, papusryčiaukite ir gerkite kavos maždaug po 45 min. Beje, jei skrandis jautresnis, gerti kavos tuščiu skrandžiu, t. y. prieš valgį, irgi nepatariama.