Makalius pataria: kaip elgtis su pinigais užsienyje?

Makalius Dubajuje / Asmeninio archyvo nuotr.
Makalius Dubajuje / Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Atostogų metu visuomet norisi save palepinti. Kadangi dar niekas nesukūrė nemokamo poilsio užsienyje, tenka apgalvoti nemažai dalykų, susijusių su pinigais. Ką daryti jei pavagia visas turimas santaupas? Nepavyksta išsikeisti valiutos? Atsiskaityti vienintele kortele? Visų pirma – padaryti viską, kad taip neatsitiktų, o jei atsitiko – kad atostogos būtų kiek įmanoma mažiau sugadintos. Oi, kaip dažnai matau neatsakingai besielgiančius keliautojus, galiausiai liekančius svetimame mieste su krūva didelių problemų... Kelios paprastos saugumo ir taupumo taisyklės – žemiau!

Kaip atsiskaityti?

Žinoma, patogiausias būdas atsiskaityti užsienyje – banko kortelė. Dažniausiai tokiu būdu valiuta konvertuosis geresniu kursu, nei išsigryninus. Tiesa, turėk omenyje, kad kai kuriose šalyse šis atsiskaitymo būdas nėra toks populiarus, rankų darbo suvenyrą iš miesto aikštėje stovinčio kioskelio įsigysi tik grynaisiais, o kai kur atsiskaitymas kortele galimas tik nuo tam tikros sumos, pavyzdžiui, 10 €. Todėl visuomet turėk ir šiek tiek grynųjų. Žinoma, tau nebereikia priminti tokių paprastų dalykų, kad stebėtum, koks skaičius įvestas į kortelės skaitytuvą – kartais nenorėdamas pardavėjas gali ir suklysti (o kartais, deja, ir norėdamas).

Kortelės

Jei turi galimybę, į kelionę vežkis dviejų tipų korteles – kai kuriose vietose suveiks „Visa“, kitose – „MasterCard“, o viršijęs dienos pinigų gryninimo ar atsiskaitymo limitą būsi laimingas turėdamas ir kreditinę kortelę. Beje, savo limitais siūlau pasirūpinti dar būnant Lietuvoje. Daugumą šių operacijų galėsi atlikti internetinėje bankininkystėje, tačiau geriau limitą padidinti iš anksto – galėsi ramiai džiaugtis atostogomis. Beje, nors kortele naudotis ir patogiau, visuomet patariu iš anksto tikrinti gautą čekį, kad ta pati suma nebūtų nuskaityta dukart. Jei taip įvyktų, iš karto kreipkis į banką, dauguma atveju pinigus turėtų pavykti atgauti.

Grynieji

Grynuosius patariu išsikeisti (jei šalyje, kurią aplankysi, galioja kita valiuta nei eurai) dar Lietuvoje. Pasidomėk, kuriame banke siūlomas geriausias kursas ir išsigrynink pasirinktą sumą (priklausomai nuo šalies, į kurią vyksi, kainų, patariu turėti apie 50 € atsargai). Užsienyje patariu nesusivilioti vietinėmis „No comission fee“ valiutos keityklomis. Aptarnavimo mokestis, o įprastai dar didesnis, jau bus įskaičiuotas į valiutos kurso kainą. Prireikus keisti pinigus jau atostogų metu, ieškok oficialaus banko. Jei vis dėlto nuspręsi keliauti tik su grynaisiais, primygtinai siūlau kortelę vis tiek pasiimti. Atsitikus nelaimei būtinai turi turėti galimybę gauti pinigų iš artimųjų, esančių namuose.

Išsigryninimas

Jei nuspręsi išsigryninti pinigų, prisimink, kad bankomate teks sumokėti tam tikrą fiksuotą sumą arba procentą nuo išsiimamos sumos. Jei jauti, kad reikės kiek daugiau pinigų, sutaupysi juos nusiimdamas per vieną kartą – tik vieną sykį mokėsi aptarnavimo mokestį. Beje, šiuo metu pasaulio ir Europos rinkose yra atsiradę ir alternatyvių kortelių, šią galimybę suteikiančių nemokamai, todėl prieš keliaudamas nepatingėk pasidomėti naujovėmis :)

Atvykus

Dar prieš sėsdamas į lėktuvą pasistenk savo pinigus bei korteles paskirstyti po daiktus. Jei vieną kortelę turi piniginėje, kitą įsidėk į bagažą, dalį pinigų laikyk palto ar striukės, kitą – kelnių kišenėje, kuprinėje, fotoaparato ar telefono dėkle. Net ir kelionės pradžioje gali pakliūti ilgapirščiams į akiratį, o likti be pinigų – tikrai nesmagu. Jau nuvykęs į savo atostogų vietą naudokis seifu, išskirstyk savo grynuosius dalimis, jų nešiokis tik tiek, kiek reikia, likusius saugiai paslėpk savo daiktuose bei seife. Beje, patariu visuomet turėti pasislėpus nedidelę sumą grynųjų, kurių planuoji neišleisti. Tiesiog atsargai – jei nuleidus autobuso padangą į oro uostą tektų kviesti taksi ar panašiai :) Netikėtumų pasitaiko visada!

Saugumas

Visiems žinoma tiesa, kad Barselona laikoma kišenvagių sostine, tačiau savo daiktus būtina saugoti visur – net ir itin saugiose laikomomis Graikijos salose. Žinoma, demonstruoti savo turistinį statusą taip pat nepatartina. Ant kaklo kabantis brangus fotoaparatas, vardiniai akiniai nuo saulės, iš kišenės kyšanti piniginė ir rankose vartomas naujausias telefonas tikrai atkreipia vagilių dėmesį. Rekomenduoju į atostogas vežtis kuo mažiau itin brangių daiktų – taip sumažinsi tikimybę nukentėti.

Daugiau kelionių patarimų rasite www.makalius.lt