Netikėti produktai, kurie skatina uždegimą

Žemės riešutai / Vida Press nuotr.
Žemės riešutai / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2016-06-14 09:45
AA

Uždegimų, kaip ir jų priežasčių, gali būti visokių. Genetika, stresas, aplinkos užterštumas, virusai ir bakterijos – šiuos uždegimą skatinančius veiksnius sukontroliuoti galime ne visada ir ne visus, tačiau vieną dalyką – savo mitybą – tikrai galime pagerinti. Tai padės išvengti išbertos odos ir daugybės ligų.

Kai mūsų organizme vyksta uždegimas, tai reiškia, kad imuninė sistema pasitelkia baltuosius kraujo kūnelius jam užgesinti, todėl mes galime jausti skausmą, parausti ar karščiuoti. Kartu tai reiškia, kad mes gyjame. Taigi uždegimas yra svarbi imuninės sistemos dalis. Tačiau jei tai kartojasi dažnai ar nuolat, gali kilti didelių problemų: nuo aknės iki diabeto, nuo Alzheimerio ar širdies ligų iki vėžio.

Šioje situacijoje lengviau pakoreguoti savo valgiaraštį, nei paveikti aplinką, kurioje esame.

Apie tai, ko reikėtų vengti, paprastai žinoma: cukraus, baltų miltų gaminių, smarkiai perdirbto maisto, kai kuriems – ir glitimo. Bet yra dar keli produktai, kurių įtaka jums bus netikėta.

Rafinuotas aliejus

Pakaitintas toks aliejus virsta transriebalais, kurie sukelia uždegimą, o tai skatina širdies ir kraujagyslių ligas, diabetą ir kt.

Rafinuotas aliejus, toks kaip saulėgrąžų, kukurūzų, turi labai didelį kiekį omega-6 riebalų rūgščių. Bėda ta, kad šių rūgščių mes ir taip daug gauname su maistu, ypač perdirbtu, o štai omega-3 riebalų rūgščių mums stinga. Pastarosios pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, o omega-6 rūgštys gali paskatinti uždegimą. Jos mums reikalingos, kad kovotų su infekcijomis ir padėtų gyti žaizdoms, bet jei jų per daug, uždegimas gali tapti nevaldomas.

Negana to, pakaitintas toks aliejus virsta transriebalais, kurie sukelia uždegimą, o tai skatina širdies ir kraujagyslių ligas, diabetą ir kitus lėtinius susirgimus.

Pasistenkite sumažinti tokio aliejaus savo racione kiekį ir įtraukite į meniu daugiau riebių žuvų, žalių lapinių daržovių, riešutų, sėklų. Šiuose produktuose gausu omega-3 riebalų rūgščių.

Alyvuogių aliejus / Fotolia nuotr.

Raudona mėsa

Šios mėsos vartoti saikingai rekomenduoja medikai, tačiau ji reikalinga sergantiems mažakraujyste. Raudona mėsa turtinga geležies, cinko, vitaminų, baltymų ir kt. Deja, joje gausu ir gyvulinės kilmės (sočiųjų) riebalų, kurių didelis kiekis skatina uždegimą. Šie riebalai daro neigiamą įtaką virškinamajam traktui, bakterijos iš žarnyno per išretėjusias sieneles patenka į kraują, ir imuninė sistema pradeda ataką.

Raudonos mėsos vartokite kartą ar du per savaitę ir nedideliais kiekiais.

Raudonas vynas

Išgerti šiek tiek raudono vyno gali būti sveika – pastebėta, kad 150 ml raudono vyno per dieną moterims arba 200 ml vyrams padeda sumažinti C-reaktyviojo kraujo baltymo kiekį organizme. Tačiau jei išgeriama daugiau raudono vyno, nei rekomenduojama, šis baltymas pradeda daugintis ir skatina uždegimą.

Pienas

Gerti daug pieno yra rizikinga. Iš vienos pusės, neriebus pienas turi daugiau angliavandenių, kas nėra labai sveika, bet iš kitos pusės, 2 proc. riebumo ir riebesnis pienas turi daug jau minėtų sočiųjų riebalų, kurių perteklius skatina uždegimą. Negana to, dalis žmonių netoleruoja laktozės, todėl pieno ar pieno produktų vartojimas sukelia žarnyno uždegimą.

Alyvuogių aliejus / Fotolia nuotr.

Žemės riešutai

Kaip ir karvės pienui, taip ir žemės riešutams yra alergiškų žmonių, o alergijos paskatina uždegimą. Be to, žemės riešutuose linkęs veisti pelėsis ir grybelis, kurie irgi gali sukelti uždegiminę organizmo reakciją. Jei esate alergiški, vietoj šių riešutų (ar jų sviesto) rinkitės migdolus, lazdyno ar graikinius riešutus.