Paaiškėjo, kada vyks princo Philipo laidotuvės: atvyks ir princas Harry

Princas Philipas / „Scanpix“ nuotr.
Princas Philipas / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2021-04-10 19:22
AA

Šeštadienio vakarą Bakingamo rūmai pranešė, kad Edinburgo hercogas, princas Philipas amžinojo poilsio atguls balandžio 17-ąją. Teigiama, kad į savo senelio laidotuves iš JAV sugrįš ir princas Harry.

Kaip praneša BBC, balandžio 9-ąją anapilin iškeliavęs princas Philipas bus laidojamas šeštadienį, balandžio 17 dieną, šv. Jurgio koplyčioje Vindzoro pilyje, laikantis visų saugumo reikalavimų.

Nors karališkosios šeimos narių laidotuvės sutraukia tūkstančius žmonių, dėl koronaviruso pandemijos princo Philipo laidotuvių ceremonija bus kukli. Skelbiama, kad laidotuvių ceremonijoje galės dalyvauti 30 asmenų.

Teigiama, kad kuklios ceremonijos norėjo ir pats princas Philipas. Jis tikėjosi, jog šermenyse dalyvaus tik artimieji, draugai ir valstybių vadovai iš Tautų Sandraugos šalių.

Laidotuvių ceremonija bus skirta prisiminti visą princo Philipo gyvenimą bei pagerbti už tarnystę Didžiajai Britanijai, rašoma rūmų išplatintame pranešime.

Karalienė Elizabeth II ir princas Philipas/Vida Press nuotr.

Bakingamo rūmai skelbia, kad atsisveikinti su princu Philipu į šv. Jurgio kopločią karališkosios šeimos nariai vyks žingsniuodami už karsto. Tuo tarpu karalienė Elizabeth II atsisveikinti su velioniu vyru keliaus atskirai.

Po pamaldų hercogas bus palaidotas Šv. Jurgio koplyčios karališkame skliaute.

Princo Philipo laidotuvės paskelbtos karališkomis, ne valstybinėmis.

Elizabeth II ir princas Philipas / „Scanpix“ nuotr.

CNN praneša, kad į princo Philipo laidotuves atvyks ir princas Harry, šiuo metu gyvenantis Jungtinėse Amerikos Valstijose. Tiesa, Harry žmonai Meghan Markle, kuri vasarą turėtų susilaukti antrojo vaiko, gydytojai patarė nekeliauti.

„Sasekso hercogas ketina dalyvauti laidotuvėse, tačiau hercogienei gydytojas patarė nekeliauti“, – rašoma Bakingamo rūmų išplatintame pranešime.

Į princo Philipo laidotuves žadantis atvykti princas Harry pirmą kartą susitiks su karališkosios šeimos nariais po visą pasaulį apskriejusio interviu su amerikiečių televizijos žvaigžde Oprah Winfrey.

Didžiosios Britanijos karališkoji šeima: Elizabeth II ir princas Philipas, princas Charlesas ir Kornvalio hercogienė Camilla, Meghan Markle ir princas Harry / Scanpix nuotr.
Princas Philipas, princas Andrew, princas Charlesas, princas Edwardas, Karalienė Elizabeth II ir princesė Anne (1968) / Vida Press nuotr.

Žinojo, kokios bus laidotuvės

Prieš keletą mėnesių sušlubavus Didžiosios Britanijos didiko sveikatai, neišvengiamai buvo aptartas ir jo laidotuvių klausimas. Šiuo atveju karališkoji šeima, kaip įprasta net ir tokiomis skaudžiomis situacijomis, iš anksto buvo numačiusi visą scenarijų.

Britų karališkoji šeima pagal specialų protokolą visais laikais iš anksto apgalvodavo veiksmus, jei vienas iš artimųjų mirtų.

Princo Philipo mirties atveju buvo parengtas specialus veiksmų planas, pavadinimu operacija „Forto tiltas“. Tad princas Philipas jau seniai žinojo, kokios bus jo laidotuvės (pavyzdžiui, karalienės Elizabeth II mirties atveju – numatyta laikytis plano „Londono tiltas“ (dar vadinamo Tauerio tiltu).

Pagal nuosekliai parengtus laidotovių planus, kurie iki menkiausios detalės pažįstami didikams, kiekvienas jų laidojamas besilaikant tam tikrų taisyklių.

Dar 2020 metais buvusi karalienės sekretorė ir atstovė spaudai Dickie Arbiter aiškino, jog sąvoka „tiltas“  karališkoje šeimoje yra naudojama metai iš metų. Šis žodis, pasak jos, it simbolis, siejantis šį pasaulį su pomirtiniu gyvenimu. Kiekvienas šeimos narys sau „skirtą kodą“ puikiai žino. Dažniausiai jis pasirenkamas pagal titulą. Tarkime, Forto tiltas stovi netoliese Edinburgo.

Teigiama,. kad pats hercogas norėjo būti palaidotas tyliai, kad būtų išvengta nereikalingo triukšmo. 

Princas Philipas ir Karalienė Elizabeth II prie Panamos kanalo (1953) / Vida Press nuotr.

Britai jautriai atsisveikina su mylimu princu

Balandžio 9-ąją mirus princui Philipui Didžiojoje Britanijoje buvo paskelbtas nacionalinis gedulas.

Edinburgo hercogo mirtis yra didelė netektis 94 metų monarchei Elizabeth II, kartą apibūdinusiai Philipą kaip savo „stiprybę ir ramstį visus tuos metus“. 

Vėliavos ant vyriausybinių pastatų buvo nuleistos iki pusės stiebo. Gedulo laikotarpis tęsis iki dienos po Philipo laidotuvių.

Balandžio 10-ąją nuo vidurdienio artilerijos baterijos Londone, Edinburge, Kardife ir Belfaste, taip pat Gibraltare ir jūroje esančių Karališkojo laivyno laivų pabūklai iššovė 41 salvę – po vieną šūvį kas minutę per 40 minučių.

Per futbolo „Premier“ lygos ir kitų sporto šakų rungtynes taip pat buvo atiduota pagarba velioniui princui. Futbolo asociacija rekomendavo žaidėjams ant rankų užsirišti juodus raiščius ir prieš savaitgalį vyksiančias rungtynes pagerbti Philipą tylos minute.

Dviem tylos minutėmis princas bus pagerbtas ir prieš šeštadienį vyksiančias daug dėmesio sulaukiančias Didžiąsias nacionalines žirgų lenktynes (Grand National).

Didžioji Britanija gedi princo Philipo (41 nuotr.)
+35

„Sudie, mylimasis“

Britanijos laikraščiai šeštadienį savo pirmuosiuose puslapiuose reiškė sielvartą. Populiarus bulvaraštis „The Sun“ išspausdino princo ir karalienės nuotraukų su užrašu „Mes visi verkiame su Jumis, ponia“.

„Daily Mail“ savo 144 puslapių suvenyrinio numerio pirmajame puslapyje išspausdino nuotrauką, kurioje karalienė matyti žvelgianti į savo vyrą, su užrašu „Sudie, mylimasis“.

Ir šalyje, ir užsienyje buvo skelbiama daugybė pagarbos pareiškimų. Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas sakė: „Kaip tauta ir karalystė reiškiame dėkingumą už ypatingą princo Philipo, Edinburgo hercogo, gyvenimą ir veiklą.“

Pagarbos ir užuojautos žodžių taip pat skyrė Britanijos politiniai ir dvasiniai lyderiai, JAV, Europos ir Tautų Sandraugos šalių, įskaitant Australiją, Kanadą, Indiją, Naująją Zelandiją ir Pakistaną, atstovai.

Australijoje šeštadienį vėliavos taip pat buvo nuleistos iki pusės stiebo ir aidės patrankų saliutas sostinėje Kanberoje.

JAV prezidentas Joe Bidenas atkreipė dėmesį į Philipo, kuris buvo Antrojo pasaulinio karo veteranas, ilgametį atsidavimą karalienei, „JK, [Tautų] Sandraugos žmonėms ir savo šeimai“.

Prezidentas taip pat vadino princą „šauniu vyruku“, per savo ilgą gyvenimą „niekada nelėtinusiu tempo“.

Pagarbą atidavė ir kai kurie Britanijos pramogų pasaulio elito nariai. Grupės „Rolling Stones“ lyderis seras Mickas Jaggeris per „Twitter“ parašė, kad žinia apie Philipo mirtį jį „labai nuliūdino“, ir pridūrė, kad Edinburgo hercogas bus „šiltai prisimenamas“ už savo „plačią labdaros veiklą“.

Princas Philipas Basroje, Irake / „Scanpix“ nuotr.

Užgeso ramiai

Philipo, kuriam 100 metų būtų sukakę birželį, sveikata jau kurį laiką buvo pašlijusi. Nuo vasario 16-osios jis mėnesį buvo gydomas ligoninėje dėl ankstesnės širdies ligos ir infekcijos.

Nors išrašytas kovo 16-ąją princas atrodė trapios sveikatos, viltasi, kad jis greitai sustiprės.

Tačiau princas penktadienį ryte ramiai užgeso Vindzoro pilyje į vakarus nuo Londono, „su dideliu liūdesiu“ pranešė karalienė.

„Karališkoji šeima prisideda prie žmonių visame pasaulyje, gedėdama jo netekus“, – sakoma rūmų pranešime.

Visuomeninis transliuotojas BBC penktadienį parodė iš anksto įrašytą specialią laidą, kurioje Philipo vaikai dalijosi prisiminimais apie tėvą, jo ilgą gyvenimą ir pasiekimus.

„Na, kaip žinote, jis neapkentė kvailių. Taigi, jeigu pasakydavai kažką bent kiek nevienareikšmiška – jis pareikšdavo: „Apsispręsk!“ – sakė Philipo ir Elizabeth vyriausias sūnus princas Charlesas, sosto įpėdinis.

Jo sesuo princesė Anne sakė iš tėvo pusės jautusi „didžiulę paskatą kažko imtis ir gana didelį laisvumą plečiant savo paties ribas, ko, tikriausiai, daugeliui nesuteikiama mūsų dienomis“.

Princo Philipo gyvenimo akimirkos (27 nuotr.)
+21