Paskelbti kandidatai į nacionalines premijas: tarp jų – V.Mainelytė, K.Sabaliauskaitė, J.Statkevičius

Juozas Statkevičius, Kristina Sabaliauskaitė, Vaiva Mainelytė / Asmeninio albumo, Luko Balandžio/BNS ir Monikos Požerskytės nuotr.
Juozas Statkevičius, Kristina Sabaliauskaitė, Vaiva Mainelytė / Asmeninio albumo, Luko Balandžio/BNS ir Monikos Požerskytės nuotr.
Šaltinis: BNS
2023-09-19 13:09
AA

Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komisijai pateikti 47 kandidatai tapti Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatais, antradienį pranešė Kultūros ministerija.

Skirti svarbiausią įvertinimą kultūros srityje siūloma aktoriams Vaivai Mainelytei ir Arūnui Sakalauskui, architektūros istorikei Marijai Drėmaitei, kompozitoriui Kiprui Mašanauskui, režisieriui Bernardui Gyčiui Padegimui, rašytojai, dailės istorikei ir rašytojai Kristinai Sabaliauskaitei, kostiumų dailininkams Juozui Statkevičiui ir Sandrai Straukaitei.

Be minėtų aktorių, pretendentais tapo Albinas Kėleris, aktorė, režisierė Andra Kavaliauskaitė, Rasa Samuolytė, Algimantas Bronius Stankevičius, Nijolė Sabulytė-Poškuvienė, Dainius Svobonas.

Tarp siūlomų įvertinti rašytojų – Gintaras Grajauskas, Violeta Palčinskaitė, Mindaugas Peleckis, Vincas Ramutis Gudaitis, Laimonas Teodoras Inis, Jaroslavas Melnikas, Sandra Avižienytė, rašytojas ir filosofas Liutauras Degėsys, kunigas Julius Sasnauskas, poetas, vertėjas Jonas Zdanys.

Tarp dailininkų – tapytojos Elenos Balsiukaitės-Brazdžiūnienės, Jurgos Barilaitės, Augio Kepežinsko, skulptorės Daliutės Onos Matulaitės, Vaidoto Žuko kandidatūros.

Taip pat siūloma įvertinti dailės istorikės Giedrės Jankevičiūtės, dailininko ir vaikų knygų autoriaus Kęstučio Kasparavičiaus, fotomenininkų Violetos Bubelytės ir Aleksandro Ostašenkovo kandidatūras.

Tarp kandidatų – juvelyrai Gražvydas Kasparavičius ir Sigitas Virpilaitis.

Į Nacionalinę kultūros ir meno premiją pretenduoja dailės istorikė, kritikė, parodų kuratorė Giedrė Jankevičiūtė, filosofas Algis Mickūnas.

Pateiktos ir vertėjų Reginos Koženiauskienės bei Rūtos Kumžienės, architektų Algimanto Mačiulio ir Jono Minkevičiaus, Astos ir Gintaro Prikockių kandidatūros.

Svarbiausiam apdovanojimui siūlomi kompozitoriai Mindaugas Urbaitis ir Egidija Medekšaitė, choreografė, šokėja Indrė Puišytė-Šidlauskienė, tarpdisciplininio meno kūrėja Eglė Rakauskaitė, teatro režisierė Yana Ross, šiuolaikinės muzikos ansamblis „Synaesthesis“.

Premijų komisija, įvertinusi pretendentų veiklą Lietuvos kultūros ir meno kontekste, atrinks ne daugiau kaip šešis laureatus.

Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija yra aukščiausias kūrėjo įvertinimas, įrodantis išskirtinį menininko braižą ir kūrybos pripažinimą.

Šis apdovanojimas skiriamas už reikšmingiausius kūrinius, sukurtus per pastaruosius septynerius metus, ir ne daugiau kaip dvi premijos gali būti skiriamos už ilgametį kūrėjo kūrybinį indėlį į kultūrą ir meną.

Nacionalinės kultūros ir meno premijos yra 800 bazinių socialinių išmokų dydžio – šiemet tai sudaro 33,6 tūkst. eurų.