Tautos numylėtinė Zita Kelmickaitė į paskutinę kelionę išlydėta su dainomis: atgulė Menininkų kalnelyje

Zitos Kelmickaitės laidotuvės / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.
Zitos Kelmickaitės laidotuvės / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2023-05-30 11:06
AA

Antradienį etnomuzikologė, LMTA docentė, televizijos ir radijo laidų vedėja Zita Kelmickaitė Vilniuje baigė gyvenimo kelionę – skambant puoselėtoms lietuvių liaudies dainoms ji palaidota Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje. Ją nuo Šv. Jonų bažnyčios lydėjo artimieji, ilgamečiai kolegos ir minia gerbėjų su įvairiaspalvėmis gėlėmis, atspindinčiomis ryškią etnomuzikologės asmenybę.

Antradienio rytą, 10.30 val. urna su Zitos Kelmickaitės palaikais iš Šv. Jonų bažnyčios išnešta skambant lietuvių liaudies dainoms – jas traukė visi susirinkusieji. Dainos netilo iki paskutinės Z.Kelmickaitės gyvenimo kelionės akimirkos.

Ją muzikologė baigė Antakalnio kapinėse – amžinojo poilsio velionė atgulė Menininkų kalnelyje. Z.Kelmickaitės kapą papuošė ne tik baltos, bet ir raudonos, rožinės, geltonos, violetinės gėlės – rožės, bijūnai, lelijos, gerberos, chrizantemos, kalijos, ramunės ir laukų gėlės, atspindinčios neeilinę jos energiją ir charizmą.

Zitos Kelmickaitės laidotuvės / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Palydėti Z.Kelmickaitę ir ištarti paskutinį „sudie“ susirinko minia žmonių – šeimos nariai, draugai, bendražygiai, Z.Kelmickaitės laidų klausytojai ir žiūrovai.

Tarp jų – buvęs laidos „Labas rytas, Lietuva“ vedėjas Ignas Krupavičius, žurnalistai Rasa ir Edmundas Jakilaičiai, televizijos laidų vedėja Edita Mildažytė su širdies draugu, laidos „Daiktų istorijos“ kūrėju ir vedėju Sauliumi Pilinkumi, televizijos laidų prodiuseris Audrius Giržadas.

Ignas Krupavičius / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.
Paskutinis atsisveikinimas su Zita Kelmickaite / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Dalis žmonių atsisveikinti atėjo apsirengę tautiniais drabužiais – taip jie dar kartą pagerbė Zitos Kelmickaitės darbus, nuopelnus ir atminimą.

Dauguma jų į Šv. Jonų bažnyčią atvyko jau anksčiau – atiduoti pagarbą eterio žvaigždei buvo galima nuo 9 iki 10.30 val.

Fotogalerija:

Zitos Kelmickaitės laidotuvės (41 nuotr.)
+35

Atsisveikinti su Zita Kelmickaite artimieji, bičiuliai, kolegos rinkosi ir pirmadienį nuo 16 val. iki 21 val.

Į bažnyčią atvyko lietuvių liaudies folkloro dainininkė Veronika Povilionienė, televizijos laidų vedėja, prodiuserė Edita Mildažytė, buvęs Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis, operos solistas, laidos „Duokim garo“ vedėjas Liudas Mikalauskas, architektas, grupės „Antis“ lyderis Algirdas Kaušpėdas, kultūros ministras Simonas Kairys ir kiti.

Jie visi Zitą Kelmickaitę prisiminė kaip itin ryškią, valdingą, energingą ir talentingą asmenybę, kurios nuopelnai Lietuvai – didžiuliai. Bičiuliai ir kolegos tikino, kad visiems jos labai trūks, mat ji sugebėjo paliesti daugybės žmonių širdis.

Su etnomuzikologe pirmadienį atsisveikinta labai simboliškai – šalia Z.Kelmickaitės urnos susirinkusieji dainavo lietuvių liaudies dainas.

„Ką tik prie Zitos Kelmickaitės urnos. Stebuklas!.. koks žmogus, toks ir išlydėjimas“, – rašė vaizo įrašu pasidalijęs Liudas Mikalauskas.

Pirmadienį 18 val. Šv. Jonų bažnyčioje už Z.Kelmickaitę kunigas Antanas Saulaitis aukojo mišias.

Fotogalerijos:

Atsisveikinimas su Zita Kelmickaite (104 nuotr.)
+98
Šv. Jonų bažnyčioje kunigas Antanas Saulaitis aukojo mišias už Zitą Kelmickaitę (15 nuotr.)
+9

Primename, kad muzikologės Zitos Kelmickaitės gyvybė užgeso ligoninėje, kur žinoma moteris buvo gydoma nuo kovo 19 d. Atsidūrusi ligoninėje, ji pati dar bendravo su žurnalistais ir ramino, kad jaučiasi geriau, tačiau gegužės 27-osios rytą pranešta apie jos netektį.

Žinią apie moters mirtį portalui lrt.lt patvirtino Z.Kelmickaitės brolis Edmondas Kelmickas. Muzikologė mirė šeštadienio rytą Santaros klinikose, kur gydyta Hepatologijos ir gastroenterologijos skyriuje.

Portalo Žmonės.lt žiniomis, moterį buvo užklupusi ūminė liga.

Zita Kelmickaitė / Mariaus Vizbaro / 15min nuotr.

Dar kovo 19 dieną vesdama LRT radijo laidą „Toks gyvenimas su Zita Kelmickaite“ etnomuzikologė pasijuto blogai. Tiesioginio eterio metu Z.Kelmickaitei buvo iškviesta greitoji pagalba, tuomet pranešė lrt.lt.

„Kol kas laukiu gydytojų sprendimo dėl tolimesnių veiksmų, bet dabar jaučiuosi geriau“, – tąkart minėtam portalui sakė ji.

Balandžio pradžioje Z.Kelmickaitės artimieji patvirtino, kad žinoma moteris – vis dar ligoninėje.

„Kol kas galime pasakyti tik tiek, kad jos būklė yra stabili ir mažais mažais žingsneliais gerėja. Šiuo metu ja rūpinasi puikūs medikai, labai dėmesingi profesionalai. Esame nusiteikę viltingai ir tikime, kad praėjus kuriam laikui ji vėl sugrįš į darbus“, – balandžio pradžioje portalui lrt.lt komentavo laidų vedėjos artimieji.

Moteris pastaruoju metu televizijoje vedė laidą „Ryto suktinis su Zita Kelmickaite“, o radijuje – „Toks gyvenimas su Zita Kelmickaite“.

2021-ųjų rudenį kalbinta 70-mečio proga, paklausta apie vidinę energiją ir amžių, Z.Kelmickaitė sakė: „Jaučiuosi, kaip keturiasdešimtmetė pelargonija.“

„Pasakysiu paprastai, visi pailsėsim, kai užkas! O dabar, kol gali, kol turi energijos, idėjų ir minčių, turi ką veikti, tai ir veik. Žodis „išeiginė“ – man išvis bjaurus, – tuomet mintimis dalijosi Zita. – Viską matau paprastai: kai yra dešimt, tai tas vienetukas toks nuknebęs, o kai septyniasdešimt – skaičius septyni jau visas išsirietęs, kaip kirvukas. O kirvukas tokio amžiaus nėra labai smagu ir daug gero nežada. Tačiau tai yra ženklas, kad jau, gerbiamoji, daug darbų reikia pabaigti. Tai pabaigos darbai, kuriuos turi suskubti padaryti, kol dar esi šviesaus proto ir dar visai nenukvakai.

Paklausta, koks yra energijos suteikiantis jos vidinis varikliukas, prieš porą metų kalbinta Z.Kelmickaitė pabrėžė: „Tik pozityvas. Būtent juo vedama matau žmones, dirbu su jais. Dažnai manęs klausia, kaip savo laidose randu tiek puikių žmonių. Jų pilna Lietuva! Tik ne visi tai pastebi, o aš juos matau kiekvieną sekundę. Net įeidama į prekybos centrą pastebiu personažus: Štai, kokia įdomi moteris! O, koks čiūdnas vyras! Oho, koks vaikas fainas! Tik su pozityvumu žvelgdamas į aplinką galėsi keliauti pirmyn. To mane nuo mažens mokė mama.“

Etnomuzikologė Zita Kelmickaitė (35 nuotr.)
+29

Z.Kelmickaitė 1951 m. spalio 19 d. gimė Klaipėdoje. 1975 m. baigė LSSR konservatorijos (dabar – Lietuvos muzikos teatro akademija) Juozo Gaudrimo klasę, 1983 m. – Leningrado teatro, muzikos ir kinematografijos instituto aspirantūrą, Izalijaus Zemcovskio klasę.

Zita Kelmickaitė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

1973–1975 m. dirbo Lietuvos radijo Vaikų ir jaunimo redakcijos muzikos redaktore. Buvo dėstytoja Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, nuo 1992 m. tapo docente. 1976-1978 m. redaktoriavo leidinio „Literatūra ir menas“ muzikos skyriuje. 1978-2007 m. vadovavo Vilniaus universiteto folkloro ansambliui „Ratilio“, su juo rengė koncertines programas. 2003-2004 m. buvo Lietuvos kompozitorių sąjungos Muzikos fondo pirmininkė.

Rašė straipsnius apie muziką, kūrė bei vedė muzikines laidas radijui ir televizijai. Taip pat teisėjavo muzikiniuose televizijos projektuose „Auksinis balsas“, „Triumfo arka“ ir kituose.

Kurį laiką vykdė politinę veiklą – priklausė Liberalų ir centro sąjungai, 2003-2007 m. ir 2007-2010 m. buvo išrinkta į Vilniaus miesto tarybą.