15 šimtametės jogės mitybos tiesų
Birželio 21 d. – Tarptautinė jogos diena. Visame pasaulyje jogos entuziastai mini šią dieną: atlieka įvairias praktikas, dalyvauja masiniuose renginiuose. Tačiau net ir tie, kurie jogos nepraktikuoja, gali kai ką dėl savęs padaryti. Geriausia pradėti nuo maisto. Jūsų dėmesiui – šimtametės jogės mitybos tiesos.
Rytuose sakoma, kad jei nori suprasti, ko vertas autoritetas, neskubėk klausytis jo kalbų, o pirmiausiai įvertink, kaip jis atrodo ir gyvena. Taigi, ko verti iki 102 metus gyvenusios jogės Indros Devi mitybos patarimai, spręskite patys.
Indra Devi nuo gimimo buvo žinoma Jevgenijos Labunskajos-Peterson vardu. Pasaulį išvydo Rygoje, švedų banko valdytojo ir žinomos rusų operečių solistės šeimoje. Per ilgą gyvenimą ši moteris nuėjo nepaprastai įdomų ir spalvingą tobulėjimo kelią: nuo laisvos bohemos atstovės, aktorės iki visame pasaulyje garbinamos dvasinės mokytojos, tituluojamos vakarietiškosios jogos motina.
Būdama vos 15-os, ji per knygas susipažino su Indijos kultūra, sužinojo apie jogų gyvenimą ir užsidegė noru gilintis išsamiau. Į šią šalį mergina išvyko kaip aktorė. Iš pradžių vaidino indiškuose filmuose, tačiau netrukus likimo buvo atvesta tiesiai pas savąjį mokytoją, garsų jogos meistrą Sri Tirumalai Krishnamacharyą.
Indra Devi išgyveno beveik 103 metus. Ji sukūrė ištisą sveikatingumo sistemą, pagrįstą ne tik jogos pratimais.
Jevgenija – pirmoji vakarietė, kuriai buvo atskleistas tikrasis Indijos jogos mokymas. Dvasinis vadovas skyrė jai svarbią misiją – skleisti jogos žinias pasauliui. Taigi Jevgenija Labunskaja-Peterson tapo Indra Devi ir iškeliavo mokytojo nurodytu keliu. Apkeliavo daugybę šalių, įkūrė jogos centrų Kinijoje. Vėliau mokymą skleidė JAV, Kalifornijoje. Tarp Indros Devi mokinių buvo daugybė garsių Holivudo aktorių, kaip antai, Greta Garbo, Eva Gabor ir kt. Savo gyvenimo saulėlydį pasitiko Pietų Amerikoje.
Indra Devi išgyveno beveik 103 metus. Ji sukūrė ištisą sveikatingumo sistemą, pagrįstą ne tik jogos pratimais. Pasak garsiosios jogės, kad gyvenimas būtų visavertis, ilgas, reikia laikytis tokios filosofijos, kuri apimtų visas jo plotmes – nuo dvasinių iki fizinių. Dvasinės lyderės propaguojama sveikatingumo bei dvasingumo sistema, kuria vadovavosi ir pati, padėjo daugeliui jos sekėjų nugyventi sveiką, laimingą gyvenimą ir sulaukti garbingo amžiaus.
TAIP PAT SKAITYKITE: Veido joga padės atsikratyti raukšlių
Indra Devi neišrado nieko nauja, tik į visumą suliejo nuo seno visiems žinomas sveiko gyvenimo tiesas. Ryšys su Dievu, reguliari jogos praktika, taisyklingas kvėpavimas, teigiamos mintys, kilnūs, nesavanaudiški veiksmai, tinkama mityba – štai ir visa dvasinės guru filosofijos esmė.
Kaip garsioji jogė įsivaizdavo tinkamą mitybą? Jos manymu, nereikia fanatiškai sekti jokia mitybos sistema. Svarbiausia – atidžiai klausyti savo kūno ir stengtis maitintis kuo kukliau.
Jūsų dėmesiui – 15 Indros Devi mitybos principų
1. Jei norite, kad jūsų kūnas ilgai nesentų ir būtų gyvybingas, gerkite pakankamai vandens. Kiek? Anot ilgaamžės, ne mažiau kaip 5 stiklines per dieną.
2. Rytą pradėkite ir dieną baikite stikline šilto vandens su šaukšteliu natūralaus medaus. Gerkite mėgaudamasi, iš lėto, mažais gurkšneliais. O štai dieną valgant vandens geriau negerti – trikdo virškinimo procesą. Tinkamiausias metas – pusvalandis iki valgio arba 2 valandos po valgio.
3. Venkite labai šalto, ledukais atvėsinto vandens – toks išbalansuoja organizmą, kenkia sveikatai, dirgina skrandį. Net per karščius rinkitės šiltą žolelių arbatą, galima ir su citrina –toks gėrimas geriausiai malšina troškulį. Na, o įprastomis sąlygomis tinkamiausias kambario temperatūros vanduo.
4. Jei vandenį užvirėte, prieš gerdama perpilkite iš vieno indo į kitą. Šis procesas vandenį atgaivina, suteikia jam gyvybinės energijos.
5. Nepiktnaudžiaukite vaisių ir daržovių sultimis. Kur kas sveikiau valgyti juos sveikus ir su odele. Jei negalite gyventi be sulčių, jas maišykite su žalumynų sultimis.
6. Jeigu galite, atsisakykite alkoholio – pasak jogės, tai didžiausias organizmo ir sielos nuodas. Taip pat ribokite kavą, kakavą, arbatą, rečiau mėgaukitės karštu šokoladu. Indė buvo įsitikinusi, kad šiuose gėrimuose esantis kofeinas ir teobrominas taip pat nuodija organizmą, sukelia jam didžiulį stresą.
7. Pieną tinka naudoti tik tinkamai paruoštą. Antraip jis gali tapti nuodu. Koks pienas tinkamas vartoti? Tik šviežias ir šiltas. Geriausiai pagardintas prieskoniais: kardamonu, ciberžole, pankoliais, medumi. Toks pienas turėtų būti geriamas prieš miegą ir mažais gurkšneliais.
8. „Mūsų kūną maitina ne visas maistas, kurį suvalgome, o tik tas, kurį organizmas gali įsisavinti. Likęs tampa teršalais, kurie mums sukelia ligas, atima energiją, sendina. Todėl maistą rinkitės bent jau taip atidžiai, kaip renkatės naują suknelę ar skrybėlaitę. Nevalgykite visko, kas papuola“, – sakė Indra Devi.
9. Valgykite kuo paprastesnį, kuo mažiau apdorotą ir šviežiai paruoštą maistą. Jokiu būdu nešildykite jo pakartotinai – toks valgis yra negyvas ir bevertis. Venkite rafinuotų, konservuotų, marinuotų maisto produktų, saldumynų. Ribokite arba atsisakykite acto (galite vartoti tik obuolių).
10. Ypač svarbu valgyti sąmoningai, nesiblaškyti, visą dėmesį sutelkti į patiekalą, pajusti jo skonį, gerai sukramtyti kiekvieną kąsnį. Nesąmoningai nurytas, seilėmis nesuvilgytas maistas daug prasčiau, ilgiau virškinamas, apsunkina organizmą ir kenkia vidaus organams.
11. Nevalgykite šviežios, ką tik iškeptos duonos. Organizmui tinkamiausi yra jos džiūvėsiai.
Nevalgykite šviežios, ką tik iškeptos duonos. Organizmui tinkamiausi yra jos džiūvėsiai.
Kramsnokite juos lėtai, pasimėgaudami. Tik džiovintos duonos neužsigerkite jokiais skysčiais. Ji turi būti suvilgoma vien seilėmis.
12. Nevalgykite daug skirtingų produktų vienu metu. Kuo maistas paprastesnis ir grynesnis, tuo skrandžiui lengviau jį virškinti. Tad vienu metu suvalgykite tik vieną porciją. Tarkim, jei suvalgėte ryžių su daržovėmis, vaisių desertą skanaukite tik po 2–3 valandų.
13. Neišmeskite morkų, burokėlių, ridikėlių, pastarnokų ir kitų daržovių lapų. Kaip juos naudoti? Susmulkinkite ir suberkite į salotas arba suriškite į ryšulėlį ir įmeskite į verdamą sriubą. Kai sriuba išvirs, ryšulėlį ištraukite.
14. „Stenkitės rinktis tik tokį maistą, kuris pakylėja dvasią, neapsunkina kūno, suteikia jam energijos“, – mokė Indra Devi. Ji pirmenybę teikė šviežiems vaisiams ir daržovėms, grūdiniams produktams, riešutams, sėkloms. Riebus, gyvūninės kilmės maistas, pasak jos, apsunkina, atima jėgas, stabdo dvasinį augimą.
15. Labai svarbu ir tai, su kokiomis emocijomis ruošiate maistą. „Jei esate suirzę, blogos nuotaikos, apimti streso, prie maisto geriau net nesilieskite. Mintys, emocijos turi būti geros, šviesios“, – savo pasekėjus mokė legendinė jogė. Ne mažiau svarbi ir švari, tvarkinga, estetiška, rami aplinka. Gražiai paserviruokite stalą, pamerkite šviežių gėlių ir, svarbiausia, nepamirškite paprašyti Dievo palaiminti šį maistą ir už jį padėkoti.
Auksinė Indros Devi taisyklė. Nepaverskite maisto kultu, aistros šaltiniu. Valgykite tik tokį maistą ir tik tiek, kad patenkintumėte organizmo reikmes. Kukli, paprasta mityba – sveiko, ilgaamžiško ir dvasingo gyvenimo pagrindas.
DAUGIAU APIE JOGĄ SKAITYKITE LEIDINYJE Naujas leidinys „Joga ir ajurveda“ – laimingam gyvenimui