Burgerių menas: kaip sukurti tobulą jautienos mėsainį namuose?

Burgeriai / Shutterstock nuotr.
Burgeriai / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Reklama
A
A

Mėsainiai, arba vadinamieji burgeriai, jau senokai yra tapę tautiečių mėgstamu patiekalu. Dažnas burgeriais mėgaujasi ne tik užkandinėse ar restoranuose, bet ir kepa juos namuose bei vaišina užsukusius svečius. Žinoma, burgerių kepimo įkarštis – vasaros sezonas, kuomet užsikūrus grilį galima išsikepti dūmiško skonio bei aromato mėsainiams skirtą mėsą. Tačiau patyrę burgerių kepėjai teigia, kad gardų burgerį išsikepti namuose galima ir šaltuoju sezonu, naudojant keptuvę, orkaitę ar elektrinį grilių.

Gardaus burgerio paslaptis – tobulo skonio maltinukas

Minkštučių bandelių, lengvai apskrudusių maltinukų, lašelio naminio padažo ir traškių daržovių derinys gali tapti puikiu patiekalu, kuriuo namuose mėgausitės net ir žiemą. „Norfos“ vyr. mėsininkas Dainius Bartošius teigia, kad sultingus burgerius galima išsikepti ir šaltuoju sezonu, nes burgerio sėkmės paslaptis – ne kepimo būdas, o kokybiški ingredientai.

„Be abejonės, viena esminių gardaus burgerio sudėtinių dalių – šviežia mėsa. Dažniausiai burgeriams kepti naudojama jautienos mėsa, todėl labai svarbus pats jautienos maltinis, kuris bus kepamas. Jei gaminatės patys – reikėtų rinktis jautienos sprandinę arba krūtinės dalį, nes iš kumpio maltinis gausis pernelyg sausas“, – pataria D.Bartošius.

Dainius Bartošius
Dainius Bartošius / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Norfa“ prekybos tinklas jau seniai yra pelnęs pirkėjų pasitikėjimą, nes čia parduodama lietuviška ir visada šviežia, aukštos kokybės jautiena. Skerdiena paruošiama „Rivonos“ mėsinėje Šilalės rajone – gyvuliai yra perkami iš nuolatinių tiekėjų, mėsa išpjaustoma ir pristatoma į visas „Norfos“ parduotuves pagal užsakymo poreikius. Per mėnesį „Rivonoje“ išpjaustoma 60 tonų jautienos. Dar daugiau mėsos paruošiama vasaros sezono metu, kuomet žmonės daugiau laiko leidžia lauke gamindami patiekalus iš jautienos. Taip pat pastebima, kad daugiau jautienos nuperkama prieššventiniu metu ir savaitgaliais.

„Norfos“ vyr. mėsininkas D.Bartošius teigia, kad jautiena ruošiama iš mėsinių veislių galvijų veislių: limuzinų, angusų, šarolių, sementalių ir kt. Šių galvijų mėsos tarpraumeninis audinys yra minkštesnis dėl jame besikaupiančių riebalų. Iš tokios jautienos pagaminti patiekalai yra kur kas sultingesni, minkštesni.

Kad burgeris pavyktų sultingas, tirpstantis burnoje, mėsoje turi būti apie 20 proc. riebalų, nes jautienos skonis slypi būtent riebaluose. „Todėl labiausiai vertinama riebesnė jautiena, ji sukaupia savo tarpsluoksniuose didžiausią kiekį riebalų, yra marmuringesnė. Marmuringumas suteikia jautienai ypatingo skonio. Na, o prieš ruošiant maltinuką kepimui, patartina jį pagardinti druska, kvapniais pipirais, jeigu yra poreikis, ir mėgstamais prieskoniais, taip pat apšlakstyti aliejumi“, – teigia mėsininkas.

Nors kepant burgerio maltinuką griliuje mėsa įgauna dūminio skonio bei aromato, ne ką prasčiau ją galima paruošti ir keptuvėje. „Prieš pradedant kepti mėsą svarbu įsitikinti, kad keptuvė arba kepsninė yra pakankamai įkaitinta. Kepimo metu maltinuko nereikėtų daug vartyti ar spausti, nes taip rizikuojama prarasti viduje besikaupiančias sultis, todėl iškeptas maltinukas gali būti sausokas. Rekomenduojama vieną mėsainio pusę kepti kelias minutes, kol ji sutvirtės, o tuomet jį apversti bei kepti, kol iškeps taip, kaip patinka jums“, – pataria D.Bartošius.

Renkantis priedus galima drąsiai eksperimentuoti

Burgerio gamyba, kaip ir kone kiekvieno patiekalo, palieka laisvės fantazijai ir improvizacijai. Prie mėsainių derantys priedai ir padažai – neišsenkanti tema.

„Ko gero, labiausiai mėgstamas yra tradicinis padažo variantas, kurį namuose išbandome su šeima – majonezo ir pomidorų padažo derinys, pagardintas česnaku. Taip pat prie tokio padažo puikiai tinka ir pakepinti karamelizuoti svogūnai, kurie suteikia pikantiško skonio. Vietoje tradicinio padažo galima išbandyti ir graikiško jogurto padažą „Tzadzikis“, įvairias salsas, žolelių padažus, pesto arba mėgstamas paprikų, alyvuogių užtepėles.

Daržoves galima rinktis pagal poreikį – labiausiai prie burgerio tinka agurkai, pomidorai, salotos lapai, paprika, špinatai, gražgarstės. Tačiau puikiai tinka ir įdomesni variantai, pavyzdžiui, lengvai patroškintos daržovės. Ant maltinuko kepimo pabaigoje galima uždėti riekelę norimo sūrio, kad šis truputį apsilydytų“, – teigia D.Bartošius.

Burgeriams skirtų bandelių pasirinkimas prekyboje šiandien itin gausus, todėl ruošiant mėsainius nebūtina ilgai vargti virtuvėje kepant kulinarinius gaminius. „Vis tik renkantis bandeles parduotuvėje reikėtų būti atidesniems. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad sudrėkusios nuo mėsos sulčių ir padažo bandelės neištižtų, būtų tvirtos, standesnės. Prieš patiekiant ant stalo galima jas kelias minutes paskrudinti, jos įgaus auksinį atspalvį ir bus traškios“, – pataria D. Bartošius.

Siūlome jums pasigaminti gardžius tradicinius mėsainius, kurių skonis prilygs restoranuose siūlomiems patiekalams.

Burgeriai
Burgeriai / Shutterstock nuotr.

8 burgeriams mums reikės:

  • 900 g riebesnės (20-30% riebumo) „Norfos“ mėsinės maltos jautienos;
  • 8 mėsainių bandelių;
  • 2 kiaušinių;
  • 2 šaukštų vandens;
  • 1 pomidoro
  • 1 raudonojo svogūno
  • 4 salotų lapų
  • 4 a.š. majonezo
  • 4 a.š. pomidorų padažo
  • mėgstamų prieskonių, pavyzdžiui, 2 šaukštų garstyčių, žiupsnio penkių pipirų mišinio;
  • prieš kepimą: druskos;
  • aptepimui: aliejaus.

Gaminimo procesas:

Visus ingredientus sumaišykite (kiaušinius prieš tai lengvai išplakite). Faršo neperminkykite. Suformuokite 8 maždaug 10 cm skersmens paplotėlius su įdubimu centre. Juos sudėkite ant kepimo popieriaus, pridenkite kitu kepimo popieriaus lapu ir įdėkite į šaldytuvą valandėlei. Paplotėlius apibarstykite druska, aptepkite aliejumi ir kepkite įkaitintoje keptuvėje iš abiejų pusių po 2-3 min. Jeigu norite, kad maltinukai būtų visiškai iškepti, antrąją pusę kepkite ilgiau, apie 4-5 min.

Kol mėsa kepa – susipjaustykite priedus, pasiruoškite padažus. Kepimui paruoštas bandeles aptepkite plakiniu iš kiaušinio trynio ir trupučio vandens, jeigu norite, pabarstykite sėklomis. Kepkite iki 200°С įkaitintoje orkaitėje iki kol bus auksinės spalvos (apie 15-20 minučių).

Ant apatinės bandelės tepkite majonezo, ant viršutinės – pomidorų padažo. Mėsainį dėliokite štai taip: apatinė bandelė, mėsa, pomidoras, svogūnas, salota, viršutinė bandelė.

Skanaus!