Jaunas merginas klampina nauja valgymo sutrikimo forma

Nuoga moteris / Fotolia nuotr.
Nuoga moteris / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Pastaruoju metu JAV socialiniuose tinkluose „Instagram“, „Facebook“ ir kituose sparčiai gausėja nuotraukų, kuriose neįprastai ir netgi nesveikai liesos merginos fotografuojasi su maistu, visiems puikiai žinomu kaip „nesveikas“. Putlios spurgos, milžiniški mėsainiai ir picos – visa tai puikuojasi jaunų kaulėtų modelių rankose. Ši tendencija pamažu skverbiasi ir į Lietuvą.

Šiuo reiškiniu susidomėję JAV medikai pradeda nerimauti.

„Noras viešai demonstruoti tokią „nesveiko“ maisto dietą gali slėpti rimtesnes psichologines ir fiziologines problemas. Pavyzdžiui, „liarexia“ – tai valgymo sutrikimo forma, kai moterys draugų kompanijose užsisako didžiausias maisto porcijas, bet likusios vienos jas drastiškai sumažina“, – sako JAV psichoterapeutė Rachel Morris.

Garsus JAV rašytojas Pillas Scoutas atliko skaitytojų apklausą, atskleidusią, jog vyrams labiau patinka sveikai atrodančios, moteriškos figūros, platūs klubai ir iškili krūtinė. Be abejo, tai nieko naujo – sveikatą ir vaisingumą simbolizuojantis moters kūnas buvo vertinamas visais laikais. Tačiau jei pernelyg liesi merginų kūnai neatrodo sveikai ir nėra patrauklūs vyrams, dėl ko jos deda tiek pastangų?

Sveikas kūnas reikalauja nuolatinio judėjimo, o ne badmiriavimo

Sporto bei sveikatingumo klubų tinklo „Impuls“ trenerė Žaneta Valainienė taip pat nepritaria itin kaulėto kūno kultui. Ji ragina moteris atsikvošėti ir nustoti badmiriauti: „Koks čia gali būti gražumas, kai matai nuo per dažnų treniruočių ir dietų vos pastovinčią merginą? Ne socialiniuose tinkluose reikėtų ieškoti geros išvaizdos etalonų ir sveikatos receptų. Jei nesate visiškai patenkintos savo išvaizda ir fizine būkle, geriau kreipkitės profesionalių trenerių, dietologų ar gydytojų pagalbos“, – sako Ž.Valainienė.

Žaneta Valainienė
Žaneta Valainienė / „Impuls“ nuotr.

Į trenerę dažnai kreipiasi vienu ypu į „sveiką gyvenseną“ atsivertusios moterys. „Jos pradeda sportuoti ir laikytis dietų, siekdamos iki įsimintinos progos – vestuvių ar atostogų – sulieknėti. Bet tokie stebuklai egzistuoja tik filmuose. Realiame gyvenime per trumpą laiką sulieknėti yra ne tik labai nesveika, bet ir nelabai įmanoma“, – tvirtina trenerė.

Ž. Valainienė primena, kad pradėjus rimtai mankštintis, svarbiausia – reguliarumas. „Požiūris, kad vieną savaitę sportuoju, kitą – tinginiauju, neduos teigiamų rezultatų. Sveikas kūnas reikalauja nuolatinio judėjimo. Tik išsiugdžiusios įprotį sportuoti, galime tikėtis ilgalaikių ir ilgai išliekančių rezultatų“, – sako ji.

Užuot kankinusios save, vadovaukitės sveiku protu

Optimalus variantas pradedantiesiems – rimtesnės treniruotės kelis kartus per savaitę, tačiau fiziškai judėti būtina kasdien bent vieną valandą per dieną. Šią veiklą galima išdalyti į mažesnius intervalus ir pernelyg nepervargstant pusvalandį pasivaikščioti, padirbėti sode, sutvarkyti namus, o kitą – apšilti ir padaryti nesudėtingus pratimus, kuriuos galime rinktis pagal savo skonį: nuo penkių tibetietiškų pratimų iki, pavyzdžiui, specialios programos pilvo presui tobulinti.

 „Iš pradžių būna nelengva, bet po mėnesio įvyksta lūžis, organizmas pripranta prie nuolatinio fizinio krūvio ir net pradeda jo reikalauti“, – sako Ž.Valainienė.

Trenerė taip pat primena, jog negalima per daug savęs spausti: „Sportas negali būti kančia! Visur reikalingas sveikas protas, todėl iš pradžių mankštinkitės mažesnio intensyvumo treniruotėse. Jei sportas jums reikalingas tik gerai savijautai palaikyti ir didelių aukštumų nesiekiate, pakanka reguliarių treniruočių porą kartų per savaitę. Rinktis galite pagal savo skonį: nuo lėtų pilateso užsiėmimų, funkcinių anticeliulitinių treniruočių, vandens aerobikos iki zumbos ar treniruotės Rytų kovos menų pagrindais.“

Paklausta, ar yra kokių technikų, kurios pirmąjį treniruočių mėnesį padarytų ne tokį „skausmingą“, Ž. Valainienė drąsina: „Nebijokite eksperimentuoti! Jeigu pasirinkta treniruotė nepatinka, išbandykite kitas, kol atrasite tai, kas geriausiai tinka ir daro didžiausią poveikį būtent jums. O jeigu mėgstate patinginiauti, į sporto užsiėmimus pasiimkite draugę ar draugą, kurie neleis sėdėti namuose ir suteiks jums taip reikalingą motyvaciją. Niekada anksčiau nesportavusiam žmogui tikrai vertėtų susirasti trenerį, kuris profesionaliai įvertins jūsų būklę ir pagrindines problemines vietas (nenustebkite, bet kartais tai gali nesutapti su jūsų nuomone!)”.

Geras treneris pradedantiesiems labai naudingas, pasirenkant pradinius krūvius, treniruotės intensyvumą. Be to, jis padės apsispręsti: eiti į aerobikos salę ar treniruoklių, o gal kombinuoti abi sporto rūšis, dar pridėti baseiną ir pakoreguoti mitybą?

Dietologai įspėja: lieso kūno kultas nepraeina be pasekmių

Vertindama socialiniuose tinkluose plintančią liesų merginų ir vadinamojo „nesveiko“ maisto nuotraukų madą privačios ligoninės ir poliklinikos „Kardiolita“ gydytoja ir dietologė Lina Viniarskaitė tvirtina: „Lietuva – tai manekenių kraštas, kur klesti lieso kūno kultas – ypač tarp paauglių. Neretai genetiškai lieknos merginos mano esančios sveikos, todėl neretai sau leidžia pasivaišinti riebiais patiekalais, kurie yra tikras smūgis mūsų organizmams, ypač jei iki tol jie ilgai badmiriavo.“

Pasak jos, griežta dieta pramaišiui su mėsainių puotomis yra blogiausia, ką galima įsivaizduoti jaunos merginos mityboje. L. Viniarskaitė perspėja, kad žmogaus organizmas – ne šiukšlių dėžė, todėl į savo kūnus negalime mesti bet ko ir bet kada. Tokios mitybos pasekmės vėliau gali skaudžiai atsiliepti sveikatai – tai gresiantis nutukimas, diabetas ir skrandžio opa.