T. Šliažaitė: Raudona mėsa – sveikatos šaltinis ar nuodas?

Tautvilė Šliažaitė / Viganto Ovadnevo / 15min nuotr.
Tautvilė Šliažaitė / Viganto Ovadnevo / 15min nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Vis dažniau susiduriu su žmonėmis, kurie jau kuris laikas nevalgo raudonos mėsos. Dažna to priežastis – vis pasirodantys straipsniai apie tai, kaip raudonos mėsos vartojimas gali sukelti rimtų sveikatos susirgimų – kraujotakos ligų ir net vėžį.

Prisipažinsiu, aš ir pati ne vienerius metus tikėjau, kad raudona mėsa yra absoliutus nuodas mūsų sveikatai ir jos reikėtų vengti. Įdomu tai, kad tik pabaigusi studijas ir išmokusi, kaip analizuoti mokslinius tyrimus ir atsirinkti patikimą informaciją, ne tik pati pradėjau valgyti raudoną mėsą, bet ir rekomenduoju ją savo pacientams. Raudona mėsa yra puikus baltymų, geležies, cinko, vitamino B12 šaltinis. Kadangi pati ne vienerius metus buvau vegetarė, puikiai suprantu, jog ne visi bus pasiruošę sugrąžinti mėsą į savo mitybą, tačiau tie, kurie mėsą mėgsta, bet atsisakė jos dėl sveikatos priežasčių, turėtų išsiaiškinti, ar raudona mėsa tokia jau bloga.

Raudonos mėsos mėgėjai dažnai turi žalingų įpročių

Tyrimai, kurie analizuoja, kaip tam tikri mitybos įpročiai gali turėti įtakos žmogaus sveikatai, nėra visiškai tikslūs, nes dažnai sunku nustatyti, kuris veiksnys turi daugiausia įtakos tam tikriems sveikatos negalavimams. Mokslininkai pastebėjo, jog žmonės, kurie vartoja daugiau mėsos, dažnai turi žalingų įpročių, tokių kaip rūkymas, gausesnis alkoholio vartojimas, jie renkasi nesubalansuotą mitybą, kurioje gausu cukraus ir apdorotų maisto produktų. Taip pat pastebėta, jog tokie žmonės dažniausiai turi antsvorio. Tad sunku nustatyti, ar būtent gausesnis mėsos vartojimas, ar kiti veiksniai turi įtakos sveikatos sutrikimams.

Raudonos mėsos paruošimo būdas

Geriausia mėsą valgyti troškintą, lengvai keptą, neperskrudintą, o juodus paviršius nupjauti.

Tiesa, kad mėsos pusfabrikačiai, perkepta, ant žarijų kepta mėsa gali turėti neigiamos įtakos sveikatai. Kancerogeninių medžiagų gausiai randama šašlykuose, ypač – pajuodusiuose gabaliukuose. Geriausia mėsą valgyti troškintą, lengvai keptą, neperskrudintą, o juodus paviršius nupjauti. Jei mėgstate gerą kepsnį, kitą kartą užsisakykite jį vidutiniškai iškeptą.

Mėsą naudinga marinuoti naudojant alyvuogių aliejų ir įvairias žoleles (rozmariną, čiobrelius) – taip suteikiamas apsauginis sluoksnis ją kepant.

Vaisiai ir daržovės

Puikios naujienos daržovių ir vaisių mėgėjams: renkantis bent 4–6 jų porcijas per dieną, galime pasimėgaudami valgyti raudoną mėsą. Išsamiau analizuojant tyrimus pastebėta, jog asmenys, reguliariai valgantys daržovių ir vaisių, gali mėgautis raudona mėsa. Mokslininkai tiksliai nežino, ar augalinės kilmės maisto produktai apsaugo nuo šalutinio mėsos poveikio, ar, renkantis subalansuotą mitybą, mėsa neturi neigiamos įtakos. Ne kartą raudonos mėsos vartojimas buvo sietas su žarnyno vėžiu, tačiau mokslininkai atkreipė dėmesį, kad tyrimuose dalyvavę asmenys taip pat vartojo nepakankamą kiekį skaidulų, kurios reikalingos apsaugoti ir išvalyti mūsų žarnynui. Jų gausu daržovėse, vaisiuose, ankštiniuose produktuose, neapdorotuose grūdiniuose produktuose, riešutuose ir sėklose.

Jautienos troškinys su grybais ir daržovėmis
Jautienos troškinys su grybais ir daržovėmis / Shutterstock nuotr.

Kokios mėsos reikėtų valgyti mažiau

Rekomenduoju mėsą pirkti iš patikimų šaltinių, geriausia – ekologiškų ūkių, o jei pažįstate medžiotojų, galite įsigyti laukinės mėsos iš jų. Mėsos kokybė itin svarbi, tad, rinkdamiesi ekologišką ar laukinę mėsą, mes galime būti užtikrinti, kad gyvūnas valgė natūralų, jam priimtiną maistą, augo laisvėje. Tokia mėsa turės daugiau omega 3 riebiųjų rūgščių.

Noriu pastebėti, jog kiauliena tai pat priskiriama raudonai mėsai. Ypač siūlyčiau vengti kiaulienos pusfabrikačių (dešrelių, dešrų, kumpių), nes juose gausu nitratų, kurie priskiriami kancerogeninėms medžiagoms.

Reguliariai valgykite riebios žuvies

Jau ne kartą esu kalbėjusi apie omega 3 ir omega 6 riebiąsias rūgštis ir koks svarbus yra tinkamas jų balansas. Omega 3 pasižymi antiuždegiminėmis savybėmis, šių rūgščių gausu riebioje žuvyje, ispaninio šalavijo ir linų sėklose, graikiniuose riešutuose. O štai per gausus omega 6 riebiųjų rūgščių vartojimas gali paskatinti uždegiminius procesus; šių riebalų gausu kiaušiniuose, pieno produktuose ir mėsoje. Jei mėgstate mėsos produktus, būtina reguliariai valgyti ir žuvies, kad išlaikytumėme tinkamą riebalų balansą.

Vis daugiau mokslininkų pritaria, jog raudonos mėsos vartojimas žmonėms, kurie propaguoja sveiką gyvenimo būdą, renkasi geros kokybės mėsą, daug skirtingų daržovių, valgo neapdorotus grūdinius produktus ir reguliariai vartoja žuvies, neigiamos įtakos sveikatai neturi. Tačiau asmenims, kurie rūko, dažnai vartoja alkoholį, renkasi greitą, nesveiką maistą, raudonos mėsos rekomenduojama vartoti mažiau, nes tai gali prisidėti prie įvairių sveikatos negalavimų vystymosi.