Treneris Alvydas Duonėla: norint pasiekti išvaizdos ir sveikatos pokyčių, vien sportuoti neužtenka

Alvydas Duonėla /   Viganto Ovadnevo nuotr.
Alvydas Duonėla / Viganto Ovadnevo nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Irkluotojo, Europos ir pasaulio čempiono Alvydo Duonėlos gyvenimo kelyje – nauji iššūkiai. Prieš keletą metų sportinę karjerą baigęs A. Duonėla pasirinko trenerio kelią.

Tapęs sveikatingumo klubo „Impuls“ Vilniuje asmeniniu treneriu, tūkstančius valandų treniruočių salėse praleidęs sportininkas dabar sukaupta patirtimi dalijasi su klubo nariais.

A. Duonėla atskleidžia, kodėl nutarė pasukti šiuo karjeros keliu, pastebi, kokias klaidas daro jo treniruojami klubo lankytojai ir pateikia savo atsakymą į visiems rūpimą klausimą – kaip turi gyventi sveikas žmogus.

– Tikriausiai daugelis nustemba, išvydę jus sveikatingumo klube. Kas paskatino tapti asmeniniu treneriu?

– Profesionaliai nesportuoju keletą metų. Pagalvojau, kad laikas bėga ir vėl norisi imtis aktyvios veiklos. Kadangi visas mano gyvenimas buvo susietas su sportu, nutariau pabandyti sugrįžti į sporto pasaulį iš kitos pusės, tuo labiau, kad jaučiu, jog galiu būti naudingas žmonėms. Noriu pasitelkti profesionaliame sporte sukauptą patirtį, savo žiniomis dalindamasis su klubo lankytojais. Noriu parodyti jiems, kad sveikai gyventi gali kiekvienas, tai nesunku.

Be to, įdomu pabendrauti, keistis žiniomis ir su jaunesniais treneriais. Juk ne veltui sakoma, kad tobulėjimui ribų nėra. Apskritai galiu pasakyti, kad nors pradžia nebuvo lengva, ir dabar dar kartais nejaukiai jaučiuosi. Esu dėkingas labai draugiškam kolektyvui, kuris noriai pataria ir padeda įsivažiuoti.

– Su kokiais iššūkiais susidūrėte pradėjęs dirbti? Kaip juos įveikėte?

– Tikrai nelengva buvo save priversti būti disciplinuotą, visgi nuo karjeros pabaigos praėjo jau ketveri metai, ir šiek tiek atpratau nuo laiko planavimo. Kai sportavau, viskas buvo aišku – kasdien keliesi tuo pačiu metu, atlieki tam tikrus darbus ir užduotis. Baigus sportuoti, to nebebuvo, ir disciplinos gyvenime sumažėjo.

Bet su sunkumais susitvarkiau greitai. Kelios pirmos dienos buvo labiausiai nemalonios, po to pripratau. Žmogus taip jau sutvertas, kad prie visko greitai prisitaiko. Apskritai galiu pasakyti, kad kasdienis ritmas, disciplina yra gerai.

– Būdamas sportininku, klausėtės trenerio patarimų, dabar pats juos dalinate. Kas sunkiau – būti treneriu ar klausyti trenerio?

– Būti treneriu. Nes pasitaiko, kad tikrai nuoširdžiai nori žmogui padėti tobulėti, bet supranti, kad jis nepasiekia to, ko galėtų pasiekti, jei turėtų šiek tiek daugiau valios. Pavyzdžiui, pasitaiko, kad klubo lankytojas tikrai nuoširdžiai sportuoja, bet tik grįžęs namo išsiverda pilną puodą maisto ir iškart viską suvalgo. Taip daug pasiekimų sporto salėje tiesiog „nusibraukia“, ir progresas lėtėja.

Taip pat skaitykite: 10 produktų, kurie padės jums sudeginti kalorijas ir sulieknėti

Natūralu, kad tik pradėjus sportuoti bus daromos klaidos, o valios irgi dažnai trūks. Bet svarbu nepasiduoti.

Pats sportuodamas žinai, kad viskas priklauso nuo tavęs. Išsikeli tikslus, įdedi daug pastangų, ugdai valią ir galiausiai pasieki rezultatų. O kai dirbi treneriu, būna, kad atiduodi nemažą dalį savęs, ir tik tada supranti, kad žmogus, su kuriuo dirbi, pats nepakankamai rimtai į procesą žiūri. Kita vertus, labai smagu būna, kai vyksta priešingai – matai, kad žmogus klauso tavęs, tiki tavimi ir nuoširdžiai dirba, kad pasiektų rezultatų.


– Kokias motyvacines priemones taikote, kad tokių nuoširdžiai tikslo siekiančių klubo lankytojų būtų kuo daugiau?

– Specialių priemonių netaikau. Tiesiog išsiaiškinęs kiekvieno kliento tikslus, esamą fizinę formą, sužinojęs, kaip dažnai jis gali sportuoti, pasiūlau tinkamiausią programą. Tie, kurie išlieka užsispyrę ir randa savyje jėgų laikytis programos, net kartą ar kitą suklupę nepasiduoti ir toliau sportuoti – jie pasiekia, ko nori. Visas klaidas galima ištaisyti. Natūralu, kad tik pradėjus sportuoti bus daromos klaidos, o valios irgi dažnai trūks. Bet svarbu nepasiduoti.

– Apie kokias klaidas kalbate? Kur dažniausiai suklumpa ką tik pradėję sportuoti žmonės?

– Didžiausia klaida, ko gero, yra ne kokio nors pratimo neteisingas atlikimas, bet bendras požiūris, kad pradėjus vaikščioti į sporto klubą, viskas susitvarkys savaime. Būna, ateina mesti svorį norintis žmogus ir tikisi, kad vien tik sportuojant svoris greitai kris. Bet juk to neužtenka. Svarbu ir bendras fizinis aktyvumas, ir maistas, jo balansavimas. Reikia suprasti, kad negalima valgyti bet ko ir bet kada.

Taip pat skaitykite: 5 dienų dieta norintiems greito rezultato

Įsivaizduokite, kad rengiate du žirgus lenktynėms. Vieną maitinate labai gerai, kitą – bet kuo. O treniruojasi jie vienodai. Galiu užtikrinti: žirgas, kuris laikysis taisyklingesnio mitybos režimo, nubėgs tą pačią distanciją daug greičiau.

– O koks elgesys tuomet yra geras? Kaip turėtų elgtis sveikai gyvenantis žmogus?

Nebūtina sportuoti kasdien ar pervargti, tačiau reikėtų 2–3 kartus per savaitę užsiimti fizine veikla. Tai gali būti svorių kilnojimas, bėgimas, tempimo pratimai.

– Pirmiausia – stengtis prižiūrėti save ir būti fiziškai aktyviu. Nebūtina sportuoti kasdien ar pervargti, tačiau reikėtų 2–3 kartus per savaitę užsiimti fizine veikla. Tai gali būti svorių kilnojimas, bėgimas, tempimo pratimai – priklausomai nuo tikslų. Tik svarbu nepersistengti – tikrai nereikia sportuoti iki kol visus raumenis skauda.

Ir, kaip jau minėjau, sveikai gyvenantis žmogus turi skirti dėmesio mitybai. 

Apskritai nereiktų sveikatingumo siekti su profesionaliu sportu ir sunkiomis kasdienėmis treniruotėmis – tai kita sritis. Tam tikra prasme, profesionalaus sportininko gyvenimas kaip tik mažiau sveikatingas – išauga traumų tikimybė. Tačiau lengvai sportuoti, palaikyti fizinį aktyvumą ir taip pagerinti savijautą gali kiekvienas.