Akcijos skatina būti sumaniais ir praktiškais: nusipirkę daugiau mėsos, tinkamai ją paruoškite

Šviežia mėsa / 123RF.com nuotr.
Šviežia mėsa / 123RF.com nuotr.
Šaltinis: Reklama
2023-03-27 16:50
AA

Įpratome parduotuvėse medžioti akcijas – taip ne tik sutaupome, bet ir turime puikią galimybę mėgstamų produktų nusipirkti daugiau. Pirkdami šviežią mėsą su nuolaida, turime nepamiršti, kad tai riboto galiojimo produktas ir svarbu tinkamai ir laiku ją paruošti bei suvartoti.

„Paskelbus akcijas, pirkėjai dažniausiai perka brangiau kainuojančias šviežios kiaulienos mėsos dalis – sprandinės, nugarinės, taip pat daug nuperkama maltos mėsos. Lietuvoje pirkėjai įpratę medžioti akcijas“, – sako „Norfos“ vyr. mėsininkas Dainius Bartošius.

Yra atskirų kaininių pasiūlymų atskiroms pozicijoms savaitgaliais, kai pirkėjai turi galimybę nusipirkti daugiau kokybiškos ir šviežios mėsos.

Dainius Dundulis / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.


Pasak „Norfos“ prekybos tinklo savininko Dainiaus Dundulio, modernizavus Šilalėje esantį „Rivonos“ mėsos cechą, padidinti gamybos pajėgumai, leidžiantys paskersti iki 150 kiaulių per valandą, per mėnesį apie 18 tūkst. kiaulių. Spartus darbas užtikrina kokybę, skerdiena atvėsinama per 6 val. ir vakare išvežiojama į prekybos tinklus. Parduotuvės mėsinėse mėsa supjaustoma ir nuo pat ryto pirkėjai įsigyja šviežios mėsos.

Kuo šviežesnė, tuo vertingesnė

Kiaulienos su nuolaida dažniausiai perkame daugiau, tad iškyla klausimas, kaip ją sutvarkyti, kiek laiko galima laikyti, kad kuo ilgiau išliktų šviežia ir kokybiška? Anot D.Bartošiaus, mitybos požiūriu vertingiausia ir skaniausia šviežia mėsa: „Šviežia mėsa šaldytuve gali būti laikoma iki poros parų, o jei tinkamai paruošite – pasūdysite, apibersite prieskoniais ir sudėsite į sandarią dėžutę, iki 5 dienų.“

Jei mėsos nusipirkote per daug ir per kelias dienas jos nesuvartosite, norite ją užšaldyti, geriau nepjaustyti porcijomis, dėti į šaldiklį visą gabalą.

„Norfos“ mėsininkas Dainius Bartošius

Pagrindinės paruošimo taisyklės

Gaminant patiekalus iš šviežios kiaulienos, svarbu laikytis pagrindinių taisyklių, kad nesugadintume mėsos kokybės. D.Bartošius pažymi, kad viena pagrindinių taisyklių yra tinkamas mėsos pjaustymas: „Svarbu pjaustyti ne išilgai, o skersai skaidulų. Jei kepsnius supjaustysime išilgai nugarinės raumens skaidulų, termiškai apdorojama mėsa susitrauks ir bus neįkandamai kieta. Sprandinę, kumpį taip pat reikia stengtis pjaustyti skersai skaidulų.“

Taip pat nereikėtų kepsniams supjaustytos kiaulienos stipriai daužyti, ploninti mėsos plaktuku. Paploninti mėsą galima tik tuo atveju, jeigu ji bus paniruojama kiaušinio plakiniu ir džiūvėsėliais. „Išmušta mėsa netenka savo sulčių ir jei keptume be paniravimo, ji išsausėtų“, – sako mėsininkas.

Šviežia kiauliena / 123RF.com nuotr.

Per akcijas perka brangesnę mėsą

D.Bartošius minėjo, kad per akcijas pirkėjai naudojasi proga nusipirkti brangesnės mėsos – sprandinės ir nugarinės. Ką iš šių mėsos dalių galima pagaminti?

Viena populiariausių yra kiaulienos sprandinė, nes ši mėsos dalis turi daugiausia riebalinio ir skiriamojo audinio, suteikiančio minkštumo ir sultingumo. Iš sprandinės gaminami kepsniai, šašlykai, guliašas, plovas, kepami didesni jos gabalai. „Iš sprandinės gaminti nesudėtinga, patiekalai visada yra skanūs, minkšti ir sultingi“, – sako D.Bartošius.

Mažiausiai riebalų ir skiriamojo audinio turi nugarinė, todėl ši dalis šiek tiek sausesnė. „Nugarinės mėsa dažniausiai naudojama kepsnių, suktinukų gamybai, taip pat kepami didesni jos gabalai su įvairiais įdarais ar prismaigstyti lašinukų“, – teigia „Norfos“ atstovas.

Mėgstate gaminti? Kviečiame dalyvauti konkurse!

Legendiniai skanieji suktinukai arba zrazai

Suktinukai / 123RF.com nuotr.

Pavadinimas „zrazai“ daugeliui skamba šiek tiek tarmiškai-egzotiškai, bet kaip sakoma žodžio iš dainos neišmesi. Ne tik Lietuvoje, bet ir Lenkijoje nuo seno gaminamas patiekalas apaugo įvairiomis interpretacijomis, bet esmė liko ta pati – mėsos suktinukas su įdaru.

Reikės:

  • 1 kg NORFOS kiaulienos nugarinės,
  • 2 vnt. svogūnų,
  • 2 vnt. morkų,
  • 150 g džiovintų slyvų,
  • 20 g džiovintų baravykų,
  • 0,5 šaukšto sviesto,
  • 1 stiklinės sultinio,
  • maltų pipirų,
  • druskos,
  • medinių dantų krapštukų suktinukams sukabinti.


Gaminimas:

Pirmiausia paruoškite įdarą: svieste pakepinkite svogūnus, morkas, sudėkite ir kartu patroškinkite išmirkytus ir supjaustytus grybus, slyvas.

Kiaulienos nugarinę supjaustykite 11,5 cm storio riekelėmis, kiekvieną gabaliuką paploninkite mėsos plaktuku. Pasūdykite ir pabarstykite pipirais.

Ant mėsos gabalėlio dėkite įdaro, susukite ir sutvirtinkite mediniu pagaliuku.

Zrazus pakepkite keptuvėje iš visų pusių, kad gražiai apskrustų.

Pakepintus suktinukus sudėkite į karšiui atsparų indą, užpilkite sultiniu ir troškinkite 180 laipsnių orkaitėje apie 40 min.

Kvapnus ir sotus guliašas – negali nepasisekti

Guliašas / 123RF.com nuotr.

Guliašas – tradicinis vengrų piemenų patiekalas, gaminamas ant laužo. Šis patiekalas plačiai pasklido po kitas šalis, įgijo daugybę variantų ir užsikariavo tvirtas pozicijas meniu sąraše. Pagaminti paprasta – tikrai pavyks.

Reikės:

  • 1 kg NORFOS kiaulienos sprandinės,
  • 34 valg.šaukšt. miltų,
  • 1 vnt. svogūno,
  • 2 vnt. raudonosios paprikos,
  • 4 valg. šaukšt. pomidorų padažo,
  • 2 valg. šaukšt. paprikos miltelių,
  • 1 arbat. šaukšt. rūkytos paprikos,
  • 4 skiltelės česnako,
  • 400 ml mėsos sultinio,
  • druskos, pipirų, žalumynų.

Gaminimas:

Kiaulieną supjaustykite mažais gabalėliais ir apvoliokite miltais.

Įkaitinkite keptuvę, įpilkite aliejaus ir apkepinkite mėsą, kol kiekvienas gabaliukas gražiai apskrus. Pasūdykite ir paberkite pipirų.

Mėsą išimkite, padėkite šiltai, į keptuvę įpilkite dar aliejaus ir pakepinkite supjaustytus svogūnus. Kai jie gražiai pagels, sudėkite supjaustytas paprikas, česnakus.

Į troškintuvą sudėkite mėsą, daržoves, suberkite visus prieskonius, sukrėskite pomidorų padažą. Šiek tiek patroškinkite.

Supilkite sultinį ir troškinkite ant silpnos ugnies apie valandą arba 180 laipsnių orkaitėje apie 40 min.

Naminis plovas suburia visą šeimą

Plovas / 123RF.com nuotr.

Didelis puodas garuojančio plovo sparčiai tuštėja, nes kad ir kiek prikrautumėte į lėkštę, visada atsiras norinčių pakartoti. Plovą labai mėgsta gaminti ne tik namų šeimininkės, bet ir maisto gurmanai – tinkamas drėgmės santykis, tobulas ryžių sluoksnis su viduryje pūpsančiu česnako inkliuzu sukuria tikrą šedevrą iš paprastų ingredientų.

Reikės:

  • 600 g NORFOS kiaulienos sprandinės,
  • 300 g ryžių,
  • 1 vnt. morkos,
  • 1 vnt. svogūno,
  • 1 galvutė česnako,
  • 5 valg. šaukšt. pomidorų padažo,
  • 1 arbat. šaukšt. mėsos prieskonių,
  • druskos, pipirų.

Gaminimas:

Po tekančiu vandeniu nuplaukite ryžius.

Mėsą supjaustykite gabaliukais.

Mėsą pakepkite keptuvėje, pasūdykite ir įberkite pipirų pagal skonį.

Atskirai pakepkite smulkiai supjaustytą svogūną ir griežinėliais supjaustytą morką.

Į karščiui atsparų indą sudėkite mėsą, daržoves, supilkite pomidorų padažą, ant viršaus supilkite ryžius. Įsmeikite neluptą česnako galvutę.

Išlyginkite plovo paviršių ir užpilkite verdančiu vandeniu, kad vos apsemtų.

Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių, pašaukite plovą ir troškinkite apie 40 min.

Skanaus!