Dietologų išmintis: kaip sumažinti apetitą

Nuo maisto bėganti mergina / Fotolia nuotr.
Nuo maisto bėganti mergina / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2014-08-08 09:15
AA

Dauguma žmonių neretai painioja sąvokas „alkis“ ir „apetitas“. Tačiau kai išmokstama šiuos du dalykus atskirti vieną nuo kito, svajonė apie liekną ir sveikata trykštantį kūną būna kone ranka pasiekiama.

Kai kurių apkūnių žmonių teigimu, jie visai nenori valgyti ir absoliučiai nejaučia alkio. Kiti prisipažįsta, jog dažnai tiesiogine šio žodžio prasme suryja beveik viską, kas papuola į jų akiratį. Tokių žmonių galvose nuolat sukasi mintys apie valgymą. Iš tiesų dauguma antsvorio turinčių žmonių paprasčiausiai painioja sąvokas „alkis“ ir „apetitas“. Tačiau kai jie išmoksta jas vieną nuo kitos atskirti, gali iš esmės pakeisti savo santykį su maistu, o tai pirmas ir, beje, pats svarbiausias žingsnis einant sveiko kūno ir lieknos figūros keliu.

Įsiklausykite į savo pojūčius

Jei šiuo metu stovite prie šaldytuvo ir intensyviai mąstote, ką dabar galėtumėte pakramsnoti, kuo skubiau užverkite šio buities atributo dureles, užmerkite akis ir paanalizuokite save, tiksliau – ką būtent šią akimirką jaučiate. Sutelkite dėmesį tik į savo skrandį. Jaučiate tuštumą, spazmus, skrandžio gurgėjimą? Jeigu taip, tuomet atminkite ir įsidėmėkite – tai alkio požymiai. Šių siunčiamų signalų sąrašą gali papildyti ir gerokai aštresni simptomai, tarkime, galvos sukimasis, jos skausmas, drebulys, pykinimas arba silpnumas. Visi jie, be jokių ginčų, yra žvėriško alkio požymiai. Tokiu nemaloniu būdu organizmas jums signalizuoja, kad jam stinga gliukozės ir kitų maisto medžiagų.

Na, o jei nejaučiate nieko panašaus, ką išvardijome aukščiau, tuomet kuo skubiau traukitės nuo šaldytuvo ir nė nemėginkite atverti jo durelių. Kodėl? Jei atėję į virtuvę mąstote: „Ką gi čia skanaus užkrimtus?..“, išlikite valingi ir atkaklūs, nes su jumis žaidžia jūsų apetitas. Be to, valgyti, kai skrandis vis dar pilnas, – ne pati geriausia mintis. Taisyklingas valgymo elgesys ragina užkąsti tik tada, kai prieš tai valgytas maistas jau būna suvirškintas. Taigi tokiu atveju su jumis „pokalbį“ bandytų užmegzti ne kas kitas, o pats alkis.

Išsiaiškinkite apetito priežastis

Jeigu pavalgėte neseniai, bet vis tiek ramybės neduoda mintis ką nors pakramsnoti, atidžiai pagalvokite, kas jus galėjo išprovokuoti. Naujo patiekalo kvapas? Kokio nors produkto reklama? Maistu besimėgaujanti žmonių kompanija? O gal prisiminimai apie vakarėlį, kuriame buvo daug žiauriai skanaus maisto? Jeigu taip, atminkite – tai pirmasis apetito požymis. Vadinasi, valgyti nebūtina.

Išalkusi moteris / Fotolia nuotr.

Jei nebuvo jokios išorinės stimuliacijos, tuomet žvilgtelėkite į savo vidų. Neretai apetitas sukyla tuomet, kai žmogus negali susidoroti su savo emocijomis ir būsenomis: vienatve, liūdesiu, nerimu, nuovargiu. Atrodo, suvalgysi kokį pyragėlį ir sielos skausmas kaipmat pradings. Deja, tai tik palengvėjimo iliuzija, kurią vėliau pakeičia kaltės jausmas. Tad geriau pagalvokite, ką šiuo metu galite padaryti, kas jums padėtų išspręsti problemą, arba kur geriau nukreipti save, kad pavyktų atsitraukti, atsiriboti nuo minčių apie maistą.

Produktai, kurie išmuša iš „doros“ kelio

Įsidėmėkite, kad yra produktų, kurie anksčiau laiko sukelia alkio jausmą ir tuo pačiu pažeidžia apetito kontrolės sistemą. Kas gi tai galėtų būti? Pirmiausia, žinoma, saldūs produktai, į kurių sudėtį įeina rafinuotas cukrus ir dirbtiniai saldikliai. Manipuliuodami skonio receptoriais, jie apgauna smegenis ir sukelia staigų insulino išsiskyrimą, o tai neišvengiamai prišaukia alkį. Todėl pasistenkite atsisakyti ar bent jau smarkiai sumažinti suvartojamo rafinuoto cukraus ir dirbtinių saldiklių kiekį.

Venkite arba kuo mažiau mėgaukitės saldžiaisiais gazuotais gėrimais, pramoninėmis sultimis, kurių sudėtyje yra ypač daug fruktozės sirupo, aukščiausios rūšies miltų duona ir kitais jų kepiniais, įprastais poliruotais ryžiais ir grūdų produktais be ląstelienos.

Išalkusi moteris / Fotolia nuotr.

Atidžiai skaitykite perkamų produktų sudėtį. Nepamirškite pasidomėti ir įvairių pagardų etiketėje nurodyta sudėtimi, mat į juos paprastai dedama daug įvairių cheminių komponentų. Mononatrio glutamatas (E621) ir kiti skonio stiprikliai sužadina smegenų ląsteles ir taip mums, žmonėms, sukelia apetitą. Kaip teigia dietologai, produktų, kuriuose yra šių medžiagų, derėtų atsisakyti ne tik lieknėjimo periodu, bet ir apskritai.

Dirbtiniai produktai, kurių sudėtyje apstu druskos, cukraus ir riebalų (pvz.: greitasis maistas, dešrelės, bulvių traškučiai, šokoladiniai batonėliai ir kt.), – lyg narkotikai. Jie žmogui sukelia tokį stiprų pripratimo jausmą, kad vėliau jam sunkiai sekasi suturėti save, t. y. nustoti valgyti dirbtinius produktus (kai kurie dietologai juos vadina tiesiog „skrandžio šiukšlėmis“).

Išalkusi moteris / Fotolia nuotr.

Dar vienas nepageidaujamas produktas, kuris greičiausiai dominuoja kone kas trečio žmogaus gyvenime, – tirpioji kava. Daugelis mano, kad tai tik nekaltas tamsiai rudas kvapnus gėrimas. Iš tiesų tirpioji kava mūsų sveikatai kenkia netgi labai stipriai – ji dar labiau skatina apetitą ir sukelia neramumo jausmą.

Naudingi patarimai, kaip sumažinti apetitą

  • Vartokite tik tuos produktus, kurie padeda suvaldyti apetitą. Darsyk primename, kad blogai pasirinkti produktai tik gundo jus vėl užkąsti (taip galite persivalgyti!). Tad pirmenybę teikite mėsai, vištienai, žuviai, jūrų produktams, kiaušiniams, grybams, visadalių grūdų košėms, daržovėms, vaisiams, augaliniams nerafinuotiems aliejams (išskyrus palmių ir kokosų), riebiai jūrų žuviai, avokadams, nepakepintiems riešutams.
  • Maisto produktai privalo būti natūralūs. Aišku, idealiausias variantas, jei galėtumėte mėgautis tokiais produktais, kurie augimo metu  nebuvo „palepinti“ chemijos ir hormonų.
  • Ypač atidžiai skaitykite sudėtį maisto produktų, kurie supakuoti ar patalpinti į dėžutes. Paprastai daugelyje jų nestinga konservantų, transriebalų, rafinuoto cukraus, genetiškai modifikuotų organizmų (GMO), E priedų ir daugelio kitų maisto pramonės „pasiekimų“.
Išalkusi moteris / Fotolia nuotr.