Švenčių stalui – gurmaniškos dešros, prabangūs kumpiai ir ekskliuzyvinė jautiena
Lietuviški produktai vis drąsiau stoja į vieną eilę su užsienietiškais skanėstais. Dabar norint paruošti švenčių stalą nebereikia per daug sukti galvos, nes parduotuvių lentynose apstu vietinių gurmaniškų produktų.
„Norfos“ prekybos tinkle pirkėjai gali rasti išskirtinių „Rivonos“ mėsinėje pagamintų delikatesų – aukščiausios kokybės vytintų bei rūkytų dešrų, pagal senovinį receptą rūkytą ir brandintą kumpį, vytintus užkandžius bei prabangią kepimui paruoštą brandintą jautieną.
Anot „Rivonos“ mėsinės technologės Daivos Vaišvilienės, pirkėjų itin mėgstami yra „Premium“ linijos gaminiai, iš kurių populiariausi – vytinti kiaulienos gabaliukai. Gurmanai įvertino ir vytintą jautienos išpjovą, kuri yra tikras delikatesas.
Jeigu ankščiau buvo mėgstamos tradicinės, švelnaus skonio vytintos dešros, tai dabar pastebimas įdomesnio skonio produktų poreikis. Tad gurmaniškų dešrų linija neseniai pasipildė pelėsiniu glajumi padengtos, slyvomis bei figomis pagardintos dešros, itin išraiškingo ir egzotiško skonio chorizo bei švelnumu išsiskirianti sprandinės dešra. Prie visų šių naujovių gamybos itin daug prisidėjo vienas geriausių Lietuvoje virtuvės šefų Deivydas Praspaliauskas.
Šventine klasika jau tapo ekskliuzyvinis kumpis, kurio pirkėjai ieško ne tik prieš Kalėdas, bet ir artėjant Velykoms.
„Pagal senolių tradicijas paruoštas vytintas rūkytas kumpis „Rivonoje“ gaminamas jau apie 10 metų. Recepto iniciatyva išėjo iš mano tetos, kuri pasakojo, kaip senovėje kumpiai būdavo gaminami. Šiai dienai technologinis procesas yra paliktas toks pat – labai ilgai jis sūdosi, rūkosi ir jis tikrai turi to senovinio kumpio skonį ir vaizdą“,- pasakoja „Norfos“ savininkas Dainius Dundulis.
Pasak „Rivonos“ technologės, šio kumpio gamyba susideda iš daugelio etapų. Pirmiausia reikia atsirinkti kokybiškas žaliavas ir kiaulės turi būti tam tikro svorio, kadangi kumpis turi būti irgi ne per didelis, ne per mažas.
Pirmas etapas – verdamas sūrymas su daug prieskonių ir jame visi kumpiai yra pamerkiami keletui dienų. Tik po to jie yra kruopščiai sūdomi su dar kitokiu prieskonių mišiniu ir druska. Šis laikotarpis su sūdytu kumpiu užtrunka ilgai, iki 2 mėn., po to šitas kumpis yra brandinamas, džiovinamas ir rūkomas dar beveik 3 mėn., tad viso proceso trukmė susideda beveik iki pusės metų.
Kadangi šventinis kumpis yra įpakuotas itin reprezentatyvioje dėžutėje, jis gali tapti ne tik šventinio stalo atributu, bet ir puikia dovana, kuri nudžiugins artimuosius.
Pasak „Rivonos“ mėsinės technologės, šventiniam stalui tinka daugybė čia gaminamų produktų: kaimiški dideli naujieji kumpiai, kaimiško dūmo nugarinė, vytinti kiaulienos bei jautienos gaminiai – nugarinė, dešrelės, mėsos gabaliukai.
Na, o pagrindiniam Velykų stalo patiekalui ekspertai rekomenduoja vieną iš naujesnių gaminių – brandintos jautienos kepsnį, paruoštą pagal Deivydo Praspaliausko receptūrą. Brandinama mėsa tampa minkštesnė, sultingesnė, sodresnio skonio bei aromato, joje padidėja vertingų medžiagų koncentracija. Gurmanai ypač vertina šią mėsą, nes iškepti kepsnį labai lengva ir greita.
Sausai brandinta jautiena ruošiama pačiose „Norfos“ parduotuvėse. Atvežta jautienos nugarinė pakabinama į brandinimo spintas ir laikoma ne mažiau kaip 3 savaites. Po to mėsa supjaustoma kepsniais, sudedama į vakuuminį pakavimą.
„Brandinta mėsa būna supjaustyta kepsnio forma, tereikia dėti ant įkaitintos keptuvės su šlakeliu aliejaus. Šalia galima pakepti česnako ar rozmarino, kurie suteikia papildomo aromato ir skonio“, – pataria „Norfos“ vyr. mėsininkas Dainius Bartošius.
Kaip išsikepti brandintos jautienos kepsnį, žiūrėkite video reportaže: